BOYS PREP BASKETBALL=

Philadelphia Catholic League Tournament=

Semifinal=

Bonner-Prendergast 48, Archbishop Carroll 45

Philadelphia Roman Catholic 69, St. Joseph's Prep 66

Class 6A First Round=

District 3=

Dallastown Area 58, Central York 53

Class 1A District 3=

Quarterfinal=

York Country Day 59, High Point 48

Class 1A District 6=

Quarterfinal=

Bishop Carroll 71, Williamsburg 58

Blacklick 44, Ferndale 42

St. Joseph's Catholic 46, Saltsburg 41

Class 2A District 2=

Quarterfinal=

Elk Lake 54, Forest City 47

Northwest Area 52, Lackawanna Trail 43

Old Forge 56, Mountain View 47

Scranton Holy Cross 63, Blue Ridge 34

Class 2A Quarterfinal=

District 4=

North Penn-Mansfield 70, Sayre Area 52

Class 3A District 6=

Quarterfinal=

Central Cambria 77, Bellwood-Antis 53

Class 3A District 6=

Quarterfinal=

Ligonier Valley 57, Penns Valley 33

Mount Union 48, Juniata 33

Class 4A District 2=

Quarterfinal=

Nanticoke Area 50, Wilkes-Barre Meyers 48

Scranton Prep 69, Wilkes-Barre GAR 43

Valley View 47, Tunkhannock 38

Wyoming Area 44, Hanover Area 43

Class 4A District 9=

Semifinal=

Bradford 37, Punxsutawney 30

Clearfield 60, St. Marys 57

Class 5A District 1=

First Round=

Bishop Shanahan 59, West Chester East 37

Chester 71, Academy Park 54

Great Valley 42, Pottsgrove 39

Holy Ghost Prep 50, Chichester 45

Sun Valley 62, Marple Newtown 56

Wissahickon 67, Strath Haven 48

Class 6A District 11=

First Round=

Emmaus 63, Pleasant Valley 48

Nazareth Area 62, Bethlehem Liberty 46

Class-3A District 6=

Quarterfinal=

Richland 70, West Shamokin 32

WPIAL-Class 4A-=

First Round=

Ambridge 62, Deer Lakes 56

South Fayette 48, Freeport 45

Uniontown 59, Central Valley 57

Valley 76, South Park 69

GIRLS PREP BASKETBALL=

Philadelphia Public League Tournament=

Class AAAA=

Semifinal=

Imhotep Charter 63, Olney Charter 38

Class 1A District 5=

First Round=

Fannett-Metal 48, Shade 41

Shanksville-Stoneycreek 47, HOPE for Hyndman 22

Class 1A District 9=

Quarterfinal=

Allegheny-Clarion Valley 51, Johnsonburg 42

Class 2A District 5=

First Round=

Conemaugh Township 46, Meyersdale 43

Tussey Mountain 37, Northern Bedford 23

Class 2A District 6=

Quarterfiinal=

Penns Manor 40, Bishop Guilfoyle 34

Blairsville 52, United 24

Class 2A District 6=

Quarterfinal=

Bellwood-Antis 89, Homer-Center 65

Bishop McCort 73, Claysburg-Kimmel 44

Class 2A District 9=

First Round=

Keystone 50, Ridgway 31

Cranberry 51, Clarion 48

Class 2A Semifinal=

District 3=

Camp Hill def. Columbia, forfeit

Steelton-Highspire 60, Upper Dauphin 45

Class 3A District 2=

Quarterfinal=

Dunmore 56, Wilkes-Barre Meyers 24

Holy Redeemer 57, Montrose 36

Mid Valley 37, Riverside 31

Scranton Holy Cross 54, Hanover Area 37

Class 4A District 5/6=

Sub-Regional=

Bedford 52, Huntingdon 37

Class 5A District 2=

Quarterfinal=

Abington Heights 56, Wilkes-Barre Coughlin 31

Crestwood 40, North Pocono 34

Pittston Area 31, West Scranton 25

Wyoming Valley West 55, Wallenpaupack 49

Class 6A District 1=

Second Round=

Central Bucks South 44, Great Valley 28

Council Rock North 37, Upper Dublin 34

Garnet Valley 43, Conestoga 33

Neshaminy 57, Perkiomen Valley 47

Plymouth-Whitemarsh 58, Downingtown East 27

Souderton 46, Haverford 25

Spring-Ford 49, Boyertown 39

Class 6A District 6=

Semifinal=

State College 50, Mifflin County 46

Class 1A District 9=

Quarterfinal=

Otto-Eldred 54, Brockway 32

Class 1A District IV=

Quarterfinal=

Benton 54, Galeton 24

Cowanesque Valley 49, Neumann 44

Lourdes Regional 71, Canton 21

Sullivan County 64, Montgomery 22

WPIAL Class 3A=

First Round=

Apollo-Ridge 47, Charleroi 35

Avonworth 67, South Allegheny 30

Laurel 45, South Side 33

Seton-LaSalle 50, Elwood City Riverside 48

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/