Wednesday's Scores

By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL=

(District 1 Class 5A=

Semifinal=

Bishop Shanahan 61, Chester 47

Penncrest 45, Wissahickon 40

(District 1 Class 5A=

5th-7th Playback=

Holy Ghost Prep 44, Great Valley 33

Sun Valley 47, West Chester Rustin 41

(District 1/11 Regional Class 3A=

Semifinal=

Notre Dame Green Pond 65, Catasauqua 44

Valley Forge Military 56, Pine Grove 25

District 3 Class 1A=

Championship=

York Country Day 61, Lancaster Country Day 54

District 3 Class 1A=

Fifth Place=

Conestoga Christian 49, High Point 41

District 3 Class 1A=

Third Place=

Greenwood 64, Berks Christian 60

District 3 Class 3A=

Championship=

Camp Hill Trinity 53, Kutztown 43

District 3 Class 4A=

Fifth Place=

Northern Lebanon 57, Lancaster Catholic 42

District 3 Class 4A=

Third Place=

Middletown 66, Kennard-Dale 56

District 3 Class 5A=

Fifth Place=

Hershey 64, Lampeter-Strasburg 52

District 3 Class 5A=

Ninth Place=

New Oxford 56, Shippensburg 38

District 3 Class 5A=

Seventh Place=

Greencastle Antrim 77, Garden Spot 67

District 3 Class 5A=

Third Place=

Northeastern 64, Lower Dauphin 54

District 6 Class 1A=

Championship=

Bishop Carroll 65, St. Joseph's Catholic 55

District 6 Class 3A=

Third Place=

Central Cambria 65, Mount Union 47

District 9 Class 1A=

Semifinal=

Elk County Catholic 46, Cameron County 25

Johnsonburg 45, North Clarion 42

District 9 Class 4A=

Championship=

Clearfield 42, Bradford 36

District 11 Class 6A =

Semi Final=

East Stroudsburg South 52, Pocono Mountain West 49

Northampton 58, Emmaus 54

WPIAL Class 4A=

Semifinal=

New Castle 63, Belle Vernon 43

Quaker Valley 71, Indiana 41

WPIAL Class 6A=

Semifinal=

Penn Hills 69, Mount Lebanon 66

Pine-Richland 65, Woodland Hills 61

GIRLS PREP BASKETBALL=

District 1 Class 6A=

5th-8th Playback=

Plymouth-Whitemarsh 47, Neshaminy 44

District 1 Class 6A=

Semifinal=

Central Bucks South 39, Spring-Ford 36

Souderton 47, Garnet Valley 30

District 3 Class 3A=

Championship=

Camp Hill Trinity 62, York Catholic 57

District 3 Class 6A=

Championship=

Central Dauphin 37, Central York 26

District 4 Class 3A=

Semifinal=

Hughesville 51, Bloomsburg 28

Mount Carmel 47, Loyalsock 30

District 4 Class 4A=

Semifinal=

Lewisburg 38, Danville 30

Mifflinburg 46, Shamokin 45, OT

District 6 Class 1A=

Championship=

Juniata Valley 48, Bishop Carroll 42

(District 9 Class 1A=

Semifinal=

North Clarion 43, Elk County Catholic 31

(District 10 Class 2A=

Semifinal=

Reynolds 47, Cambridge Springs 39

West Middlesex 71, Maplewood 35

(District 10 Class 3A=

Semifinal=

Northwestern 57, Sharpsville 50

Seneca 43, Greenville 39

(District 10 Class 5A=

Semifinal=

Harbor Creek 45, Hickory 39

(District 11 Class 4A=

Semifinal=

Allentown Central Catholic 44, Tamaqua 42

Bethlehem Catholic 49, Blue Mountain 27

WPIAL Class 3A=

Semifinal=

Bishop Canevin 47, Mohawk 30

East Allegheny 51, Neshannock 33

WPIAL Class 5A=

Semifinal=

Gateway 44, Chartiers Valley 42

Oakland Catholic 48, Mars 44___

GIRLS PREP BASKETBALL=

District 1 Class 6A=

5th-8th Playback=

Abington 46, Council Rock North 45

Plymouth-Whitemarsh 47, Neshaminy 44

District 1 Class 6A=

9th-11th Playback=

Perkiomen Valley 60, Downingtown East 53

District 1 Class 6A=

Semifinal=

Central Bucks South 39, Spring-Ford 36

Souderton 47, Garnet Valley 30

District 3 Class 3A=

Championship=

Camp Hill Trinity 62, York Catholic 57

District 3 Class 6A=

Championship=

Central Dauphin 37, Central York 26

District 4 Class 3A=

Semifinal=

Hughesville 51, Bloomsburg 28

Mount Carmel 47, Loyalsock 30

District 4 Class 4A=

Semifinal=

Lewisburg 38, Danville 30

Mifflinburg 46, Shamokin 45, OT

District 6 Class 1A=

Championship=

Juniata Valley 48, Bishop Carroll 42

(District 9 Class 1A=

Semifinal=

Allegheny-Clarion Valley 56, Otto-Eldred 52

North Clarion 43, Elk County Catholic 31

Punxsutawney 47, St. Marys 24

(District 10 Class 2A=

Semifinal=

Reynolds 47, Cambridge Springs 39

West Middlesex 71, Maplewood 35

(District 10 Class 3A=

Semifinal=

Northwestern 57, Sharpsville 50

Seneca 43, Greenville 39

District 10 Class 4A=

Semifinal=

Mercyhurst Prep 76, Oil City 37

(District 10 Class 5A=

Semifinal=

Harbor Creek 45, Hickory 39

Slippery Rock 75, Warren 60

(District 11 Class 4A=

Semifinal=

Allentown Central Catholic 44, Tamaqua 42

Bethlehem Catholic 49, Blue Mountain 27

WPIAL Class 3A=

Semifinal=

Bishop Canevin 47, Mohawk 30

East Allegheny 51, Neshannock 33

WPIAL Class 5A=

Semifinal=

Gateway 44, Chartiers Valley 42

Oakland Catholic 48, Mars 44

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/