BOYS PREP BASKETBALL=

3A Burbank (St. Laurence) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Brooks Academy 52, Dyett 41

Chicago (Noble Street/Butler) 77, Chicago (Goode) 40

Chicago Ag Science 68, Chicago (Noble Street Charter/Comer) 52

Chicago Mt. Carmel 58, Chicago (Noble Street Charter/Johnson) 31

DuSable 69, Chicago ( SSICP) 53

Evergreen Park 75, Maria 63

Lindblom 76, Chicago (Hansberry College Prep) High School 57

3A Centralia (H.S.) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Breese Central 41, Breese Mater Dei 38

Cahokia 63, Triad 41

Columbia 68, Waterloo 49

Mascoutah 74, Freeburg 57

Massac County 48, Carterville 46

Mount Vernon 63, Herrin 42

3A Chicago (Little Village) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 54, Chicago (UNO/Garcia) Charter High School 32

Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 62, Chicago (Noble Street Charter/ Muchin) 58

Chicago (Noble Street Charter/UIC) 66, Hancock 29

Chicago (Solorio Academy) 95, Chicago (Noble Street Charter) 35

Chicago Little Village 50, Cristo Rey 38

3A Decatur (Eisenhower) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Effingham 63, Paris 33

Eisenhower 69, Clinton 56

Jerseyville Jersey 63, Rochester 44

Olney (Richland County) 72, Charleston 65

Rantoul 57, Mattoon 54

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 57, Jacksonville 29

3A LaSalle (L.-Peru) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Bartonville (Limestone) 52, East Peoria 51

Dixon 54, Stillman Valley 37

Illinois Valley Central 49, Geneseo 45

LaSalle-Peru 49, Freeport 36

Macomb 50, Canton 37

3A North Chicago Sectional=

Regional Quarterfinals=

Antioch 55, Chicago Roosevelt 17

Chicago (Noble Steet ITW Speer) 87, Chicago (Alcott) 69

Elmwood Park 42, Chicago (Intrinsic Charter) 36

Lake View 63, Rickover Naval 37

Vernon Hills 51, Chicago (Marine Military Academy) 30

Wauconda 100, Chicago (ASPIRA B&F) 33

3A Pontiac Sectional=

Regional Quarterfinals=

Coal City 70, Kankakee (McNamara) 68

Pontiac 96, Fairbury Prairie Central 79

Providence 56, Joliet Catholic 44

Rich South 48, Manteno 39

Sandwich 58, Morris 54, 2OT

Tinley Park 75, Rich Central 69

3A Woodstock (North) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Aurora Central Catholic 43, Sycamore 31

Belvidere 70, Harvard 40

Kaneland 53, Aurora Math-Science 42

Nazareth 74, Marmion 61

Woodstock 60, Marengo 55

Woodstock Marian 62, Woodstock North 56

4A Algonquin (Jacobs) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Cary-Grove 58, Huntley 49

Crystal Lake South 44, Prairie Ridge 40

Dundee-Crown 63, Hampshire 47

Elgin 53, Streamwood 43

Rockford Auburn 70, Belvidere North 52

Rockford Guilford 70, Machesney Park Harlem 59

4A Harvey (Thornton) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Bradley-Bourbonnais 66, Thornton Fractional North 62, OT

Chicago Heights (Bloom Twp.) 102, Chicago Washington 57

Harvey Thornton 73, Argo 52

Oak Lawn Richards 77, Stagg 45

Reavis 74, Hubbard 63

Shepard 30, Blue Island Eisenhower 25

Thornton Fractional South 58, Bremen 40

4A Lake Zurich Sectional=

Regional Quarterfinals=

Deerfield 53, Grayslake Central 41

Hoffman Estates 57, Grant 55

Lake Forest 72, Round Lake 35

Schaumburg 47, Mundelein 43

Zion Benton 71, Grayslake North 58

4A Lombard (Glenbard East) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Addison Trail 51, Downers South 44

Bartlett 71, Glenbard North 42

DeKalb 68, West Chicago 55

Hinsdale Central 60, Lyons 50

Metea Valley 51, Lake Park 39

Wheaton North 45, Glenbard East 42

4A Park Ridge (Maine East) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Glenbrook South 65, Taft 42

Hersey 58, Von Steuben 55, OT

Niles West 81, Mather 39

Senn 68, Maine East 67

Wheeling 79, Elk Grove 37

4A Pekin Sectional=

Regional Quarterfinals=

Belleville East 53, Granite City 43, OT

Champaign Centennial 52, Pekin 45

Collinsville 61, Springfield 40

East Moline United 60, Ottawa 34

O'Fallon 62, Belleville (Althoff Catholic) 55

Rock Island 64, Peoria (H.S.) 53

4A Riverside (R.-Brookfield) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Berwyn-Cicero Morton 60, Chicago (Jones) 52

Chicago (Lane) 67, Kennedy 42

Prosser 98, Kelly 45

Proviso West 51, Bensenville (Fenton) 41

Schurz 75, Leyden 74, OT

St. Patrick 79, Juarez 33

4A Romeoville (H.S.) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Joliet West 65, Naperville Neuqua Valley 59

Lincoln Way Central 74, Lincoln Way West 32

Oswego 45, Minooka 42

Plainfield Central 52, Lockport 45

Waubonsie Valley 65, Plainfield South 51

Yorkville 46, Aurora (East) 37

GIRLS PREP BASKETBALL=

3A Burlington Central Sectional=

Sectional Championship=

Glenbard South 48, Carmel 33

3A Coal City Sectional=

Sectional Championship=

Richwoods 61, Kankakee 36

3A River Forest (Concordia University) Sectional=

Sectional Championship=

Nazareth 68, Bogan 47

3A Springfield (UIS) Sectional=

Sectional Championship=

Breese Central 37, Effingham 31

4A Arlington Heights (Hersey) Sectional=

Sectional Championship=

Maine West 52, Lake Zurich 42

4A Bloomington (Illinois Wesleyan U.) Sectional=

Sectional Championship=

Edwardsville 59, Mother McAuley 43

4A Romeoville (Lewis University) Sectional=

Sectional Championship=

Montini 43, Bolingbrook 35

4A Streamwood Sectional=

Sectional Championship=

Geneva 54, Rockford Boylan 42

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/