BOYS PREP BASKETBALL=

1A Regional=

Playoff=

King's Way Christian School 71, Wahluke 67, OT

Lynden Christian 91, Newport 71

Royal 68, Bellevue Christian 61

Zillah 69, Northwest School 51

1B Regional=

Playoff=

Mt. Rainier Lutheran 57, Garfield-Palouse 55

Muckleshoot Tribal School 76, Tacoma Baptist 68

Naselle 66, Pateros 48

Odessa 55, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 41

Taholah 73, Riverside Christian 57

Tulalip Heritage 66, Pope John Paul II 57

2A Regional=

Playoff=

Foss 56, Pullman 44

Liberty 60, West Valley (Spokane) 55

Lynden 73, W. F. West 46

Mark Morris 66, Mountlake Terrace 48

North Kitsap 68, Cheney 50

Selah 75, Columbia River 69

2B Regional=

Playoff=

Colfax 78, Crosspoint Academy 33

Liberty (Spangle) 45, Toledo 42

Life Christian Academy 67, Orcas Island 29

St. George's 72, Toutle Lake 48

White Swan 63, Tri-Cities Prep 59

3A Regional=

Playoff=

Garfield 88, Wilson 54

Kelso 58, Timberline 51

Lincoln 56, Eastside Catholic 53

Mt. Spokane 72, Marysville-Pilchuck 67

Prairie 65, Arlington 54

Seattle Prep 60, North Thurston 51

Stanwood 64, Kamiakin 57

4A Regional=

Playoff=

Curtis 68, Bothell 48

Enumclaw 51, Skyview 44

Federal Way 75, Union 65, OT

Glacier Peak 50, Skyline 49

Kamiak 41, Kentwood 38

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A Regional=

Playoff=

Cashmere 70, Lakeside (Nine Mile Falls) 43

Cle Elum/Roslyn 44, Bellevue Christian 36

Freeman 50, Montesano 30

La Salle 47, La Center 32

Lynden Christian 57, Meridian 25

Medical Lake 72, Zillah 51

Seattle Christian 63, Seattle Academy 61

1B Regional=

Playoff=

Colton 72, Mt. Rainier Lutheran 17

Columbia Adventist Academy 52, Clallam Bay 43

Neah Bay 52, Selkirk 43

Pomeroy 52, Almira/Coulee-Hartline 42

Taholah 65, Northwest Yeshiva 55

Yakama Tribal 64, Rainier Christian 36

2A Regional=

Playoff=

Archbishop Murphy 50, Port Angeles 36

East Valley (Spokane) 75, White River 62

East Valley (Yakima) 55, Prosser 45

North Kitsap 52, Renton 42

Wapato 58, Burlington-Edison 38

Washougal 55, Fife 38

2B Regional=

Playoff=

Brewster 66, Mossyrock 50

Ilwaco 60, LaConner 28

Life Christian Academy 67, Orcas Island 29

Tri-Cities Prep 55, Friday Harbor 44

3A Regional=

Playoff=

Lincoln 49, Bethel 48

Shorecrest 43, Cleveland 36

Stanwood 80, Lynnwood 60

West Seattle 56, Garfield 53

4A Regional=

Playoff=

Central Valley 54, Camas 17

Eastlake 65, Lake Stevens 49

Kentridge 68, Bellarmine Prep 34

University 73, Sunnyside 65

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/