BOYS PREP BASKETBALL=

Class 5A=

First Round=

Crater 51, Hermiston 43

Class 4A=

First Round=

Seaside 43, Gladstone 32

Class 3A=

Consolation Semifinal=

Cascade Christian 42, Oregon Episcopal 31

Irrigon 58, Horizon Christian Tualatin 50

Class 3A=

Semifinal=

Dayton 59, Santiam Christian 47

De La Salle 47, Blanchet Catholic 36

Class 2A=

Consolation Semifinal=

Grant Union 60, Toledo 49

Kennedy 55, Knappa 50

Class 2A=

Semifinal=

Columbia Christian 67, Vernonia 48

Western Mennonite 61, Oakland 37

Class 1A=

Consolation Semifinal=

Hosanna Christian 64, Nixyaawii 50

Sherman 59, Joseph 43

Class 1A=

Semifinal=

Pacific 54, Triad School 35

Prairie City 61, Jordan Valley 53

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 6A=

Second Round=

Beaverton 25, Sherwood 18

Benson 63, South Medford 42

Clackamas 37, Jesuit 32

North Medford 62, Central Catholic 34

Sheldon 67, St. Mary's Academy 51

Southridge 70, Canby 54

Tigard 51, Grants Pass 48

West Linn 43, Oregon City 39

Class 5A=

First Round=

Bend 57, Lebanon 30

Central 34, Hillsboro 31

Crater 65, Wilsonville 58

Crescent Valley 54, Pendleton 53

La Salle 60, Corvallis 34

Marist 61, Milwaukie 31

Silverton 40, Hermiston 24

Springfield 55, Ridgeview 30

Class 4A=

First Round=

Baker 73, Brookings-Harbor 55

Banks 55, Newport 39

Cascade 67, Henley 37

Hidden Valley 61, Molalla 38

Marshfield 56, Yamhill-Carlton 19

North Marion 47, Junction City 21

Stayton 30, Mazama 24

Valley Catholic 60, Madras 57

Class 3A=

Semifinal=

Dayton 55, Rainier 31

Salem Academy 48, Blanchet Catholic 35

Class 3A=

Consolation Semifinal=

Coquille 47, Creswell 39

Nyssa 60, Clatskanie 50

Class 2A=

Semifinal=

Kennedy 52, Faith Bible 42

Monroe 57, St. Paul 45

Class 2A=

Consolation Semifinal=

Grant Union 62, Heppner 46

Oakland 54, Gold Beach 30

Class 1A=

Semifinal=

Country Christian 48, Days Creek 33

Nixyaawii 52, Powder Valley 23

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/