Results for the teams ranked in The Associated Press Texas high school football poll.

Class 6A

1. Allen (1-0) vs. East ,, Friday.

2. Lake Travis (1-0) at Mansfield Summit, Friday.

3. Austin Westlake (1-0) vs. Cypress Ranch, Friday.

4. Galena Park North Shore (1-0) vs. Fort Bend Ridge Point, Friday.

5. Converse Judson (1-0) vs. SA Wagner, Saturday.

6. Cypress Fairbanks (1-0) at Cypress Park, Saturday.

7. Longview (1-0) at Marshall, Friday.

8. Duncanville (1-0) at Dallas South Oak Cliff, Friday.

9. Katy (0-1) vs. Humble Atascocita, Saturday.

10. Southlake Carroll (1-0) vs. Colleyville Heritage, Friday.

Class 5A

1. Aledo (1-0) at Bentonville , Ark., Saturday.

2. Dallas Highland Park (1-0) vs. Mesquite Horn, Friday.

3. Denton Ryan (1-0) vs. Keller Fossil Ridge, Friday.

4. Manvel (1-0) at Crosby, Friday.

5. Lufkin (0-1) vs. Nacogdoches, Friday.

6. Frisco Lone Star (2-0) beat Denton 51-6.

7. College Station (1-0) idle.

8. Fort Bend Marshall (1-0) at Fort Bend Hightower, Friday.

9. A&M Consolidated (0-0) vs. Bryan, Friday.

10. Mansfield Legacy (0-1) vs. Crowley, Friday.

Class 4A

1. Carthage (1-0) at Texarkana Liberty-Eylau, Friday.

2. Argyle (1-0) vs. Waco La Vega, Friday.

3. Waco La Vega (1-0) at Argyle, Friday.

4. Cuero (1-0) at Yoakum, Friday.

5. Gilmer (1-0) vs. Van, Friday.

6. Texarkana Pleasant Grove (1-0) vs. Henderson, Friday.

7. Kennedale (1-0) at Midlothian Heritage, Friday.

8. Stephenville (0-1) at Everman, Friday.

9. Liberty Hill (1-0) at Hutto, Friday.

10. West Orange-Stark (0-1) at Little Cypress-Mauriceville, Friday.

Class 3A

1. Newton (1-0) vs. Silsbee, Friday.

2. Brock (1-0) vs. Iowa Park, Friday.

3. Canadian (1-0) at Amarillo River Road, Friday.

4. Goliad (1-0) at Refugio, Friday.

5. Gunter (1-0) at Pottsboro, Friday.

6. Lexington (1-0) at Troy, Friday.

7. Childress (1-0) vs. Perryton, Friday.

8. Atlanta (0-1) at Gladewater, Friday.

9. Franklin (0-0) vs. Lorena, Friday.

10. Rockdale (0-1) at Caldwell, Friday.

Class 2A

1. Refugio (1-0) vs. Goliad, Friday.

2. Mart (1-0) at Holland, Friday.

3. Mason (1-0) vs. Johnson City, Friday.

4. Shiner (1-0) at Vanderbilt Industrial, Friday.

5. Wellington (1-0) at Hollis , Okla., Friday.

6. Muenster (1-0) at Lindsay, Friday.

7. De Leon (1-0) at Tolar, Friday.

8. San Augustine (0-0) idle.

9. Valley View (0-0) vs. Willow Park Trinity, Friday.

10. Burton (0-1) at Milano, Friday.