BOYS PREP BASKETBALL=

Brewster 59, DeSales 46

Kentlake 54, Todd Beamer 40

Kittitas 89, Lake Roosevelt 49

O'Dea 59, Franklin 54

Oroville 57, Waterville/Mansfield 35

Sunnyside Christian 73, Yakama Tribal 44

Tri-Cities Prep 51, White Swan 40

2A District 4=

First Round=

Centralia 50, Ridgefield 33

Columbia River 41, Black Hills 40

Mark Morris 55, Tumwater 53

W. F. West 61, Washougal 44

1A CTL=

Championship=

Omak 66, Okanogan 44

1A CTL=

Consulation=

Cashmere 51, Chelan 38

1A District 1=

Third Place=

King's 70, Mount Baker 53

1A Northwest District 1=

Championship=

Lynden Christian 72, Nooksack Valley 34

1A SCAC=

Consolation=

Connell 53, Lasalle 43

Granger 51, Kiona-Benton 35

1A SCAC=

Semifinal=

Naches Valley 69, Royal 54

Zillah 105, Wahluke 65

1B Distrist 5=

Loser Out=

Trout Lake 64, Klickitat 57

1B Northeast District 1=

Consolation=

Columbia (Burbank) 43, Republic 42

Selkirk 62, Northport 22

1B Northeast District 1=

Semifinal=

Almira/Coulee-Hartline 50, Cusick 37

Wellpinit 68, Odessa 63

1B Southeast District 9=

Second Round=

Garfield-Palouse 53, Oakesdale 44

Pomeroy 57, Prescott 28

1B Tri-District 1/2/3=

Play-In=

Lummi 79, Puget Sound Adventist 70

Mt. Rainier Lutheran 72, Mount Vernon Christian 48

Pope John Paul II 63, Chief Kitsap Academy 56

Tacoma Baptist 66, Grace Academy 49

2A CWAC=

Semifinal=

Selah 84, Ellensburg 46

Wapato 55, Toppenish 49

2A District 1/2=

First Round=

Anacortes 63, Burlington-Edison 51

Liberty 66, Sammamish 34

Lynden 66, Lakewood 39

Sedro-Woolley 53, Mountlake Terrace 51

2A GNL District 7=

Third Place=

West Valley (Spokane) 69, Cheney 64

2A West Central District 3=

Quarterfinal=

Fife 71, Clover Park 56

Foss 76, Port Angeles 50

North Kitsap 70, Franklin Pierce 55

Renton 69, Olympic 49

2B District 1/2=

Play-In=

LaConner 48, Seattle Lutheran 46

2B Northeast=

Consolation=

Asotin 60, Wilbur-Creston 44

Davenport 61, Kettle Falls 45

Northwest Christian (Colbert) 69, Springdale 53

Reardan 57, Tekoa/Rosalia 35

2B Southwest District 4=

Quarterfinal=

Adna 79, Winlock 48

Morton/White Pass 62, Life Christian Academy 42

Napavine 57, Willapa Valley 56

Toutle Lake 70, Toledo 46

3A District 1=

First Round=

Arlington 69, Ferndale 59

Marysville-Pilchuck 52, Meadowdale 44

Shorecrest 55, Everett 48

Stanwood 68, Edmonds-Woodway 64

3A Sea King District 2=

FirstRound=

Eastside Catholic 63, Juanita 46

3A SeaKing District 2=

First Round=

Kelso 65, Wilson 54

Lincoln 56, Capital 44

Seattle Prep 64, Mercer Island 43

Timberline 74, Prairie 63

West Seattle 46, Lake Washington 36

3A West Central/Southwest=

Consolation=

Hudson's Bay 55, Evergreen (Vancouver) 50

Peninsula 59, Central Kitsap 46

Shelton 76, Lakes 74

Stadium 51, Bonney Lake 49

3A West Central/Southwest=

Quarterfinal=

North Thurston 67, Spanaway Lake 64

4A District 1=

Semifinal=

Glacier Peak 61, Jackson 43

Kamiak 57, Monroe 50

4A District 8=

Consolation=

Lewis and Clark 78, Pasco 24

Walla Walla 69, University 60

4A District 8=

Semifinal=

Gonzaga Prep 55, Chiawana 38

Richland 84, Ferris 79

4A Kingco=

Second Round=

Bothell 52, Eastlake 47

Mount Si 54, Skyline 47

GIRLS PREP BASKETBALL=

Cascade Christian 33, Charles Wright Academy 21

Lake Roosevelt 54, Brewster 48

Mabton 69, Liberty Bell 37

Sunnyside Christian 56, Yakama Tribal 16

Tri-Cities Prep 66, Tonasket 34

Trout Lake 59, Klickitat 28

White Swan 51, DeSales 42

1A CTL=

Championship=

Cashmere 90, Omak 31

1A CTL=

Consolation=

Okanogan 50, Chelan 41

1A District 4=

Semifinal=

La Center 61, Montesano 39

1A Northwest District 1=

Championship=

Lynden Christian 66, Nooksack Valley 54

1A Northwest District 1=

Third Place=

Meridian 57, King's 25

1A SCAC=

Consolation=

Connell 58, Royal 52

River View 54, Columbia (Burbank) 46

1A SCAC=

Semifinal=

La Salle 45, Granger 26

Zillah 65, Cle Elum/Roslyn 35

1A WCD=

First Round=

Bellevue Christian 55, Coupeville 23

Cascade Christian 33, Charles Wright Academy 21

1B District 4=

Semifinal=

Columbia Adventist Academy 44, Mary Knight 33

Taholah 43, Naselle 37

1B Northeast Division 7=

Consolation=

Valley Christian 57, Odessa 34

1B Northeast Division 7=

Semifinal=

Almira/Coulee-Hartline 55, Inchelium 33

Curlew 49, Selkirk 42

1B Tri-District 1/2/3=

Play-In=

Clallam Bay 48, Quilcene 42

Lummi 47, Puget Sound Adventist 34

Northwest Yeshiva 45, Grace Academy 35

Rainier Christian 45, Lopez 39

2A CWAC=

Semifinal=

East Valley (Yakima) 76, Prosser 74, 3OT

Wapato 66, Selah 41

2B Northeast=

Consolation=

Asotin 47, Tekoa/Rosalia 36

Lind-Ritzville/Sprague 46, Wilbur-Creston 24

Northwest Christian (Colbert) 67, Kettle Falls 49

Reardan 52, Springdale 36

2B Southwest District 4=

Quarterfinal=

Ilwaco 74, Mossyrock 41

Life Christian Academy 44, Toledo 26

Napavine 64, Willapa Valley 17

Wahkiakum 56, Ocosta 32

3A SeaKing District 2=

First Round=

Blanchet 56, Juanita 46

Rainier Beach 61, Ballard 47

Redmond 67, Roosevelt 22

West Seattle 67, Mercer Island 55

3A West Central/Southwest=

Consolation=

Hudson's Bay 55, Evergreen (Vancouver) 54

4A District 1=

Semifinal=

Glacier Peak 74, Monroe 31

Lake Stevens 68, Mariner 25

4A District 8=

Consolation=

Gonzaga Prep 53, Walla Walla 37

Richland 58, Pasco 44

4A District 8=

Semifinal=

Central Valley 75, University 28

Lewis and Clark 66, Chiawana 35

4A KingCo=

Second Round=

Eastlake 86, Skyline 39

Woodinville 52, Newport-Bellevue 34

4A West Central/Southwest=

Consolation=

Auburn Mountainview 61, Skyview 50

Kentwood 58, Sumner 54

Olympia 55, Curtis 51

Tahoma 37, Hazen 36

4A West Central/Southwest=

Quarterfinal=

Bellarmine Prep 57, Union 25

Camas 56, Rogers (Puyallup) 46

Kentlake 54, Todd Beamer 40

Kentridge 50, Thomas Jefferson 24

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/