BOYS PREP BASKETBALL=

Class B Sub-District=

B-1=

Platteview 64, Waverly 44

B-2=

Omaha Skutt Catholic 67, Omaha Roncalli 48

B-3=

Elkhorn South 57, Gretna 53

B-4=

Bennington 89, South Sioux City 56

B-5=

Crete 34, Seward 32, OT

B-6=

York 65, Aurora 63

B-7=

Holdrege 52, Hastings 48

B1-8=

Scottsbluff 60, Gering 50

Sidney 51, Alliance 38

Class C-1 Sub-District=

C1-1=

Auburn 46, Fairbury 40

Falls City 55, Johnson County Central 40

C1-2=

Louisville 69, Conestoga 57

Syracuse 66, Ashland-Greenwood 39

C1-3=

Bishop Neumann 60, Omaha Concordia 50

Wahoo 69, Boys Town 55

C1-4=

Arlington 49, West Point-Beemer 42

Logan View-Scribner-Snyder 71, Fort Calhoun 32

C1-5=

Pierce 40, Wayne 29

Winnebago 68, Norfolk Catholic 55

C1-6=

Boone Central/Newman Grove 63, O'Neill 47

Broken Bow 54, Ord 45

C1-7=

Aquinas 42, Columbus Scotus 25

North Bend Central 57, Columbus Lakeview 51

C1-8=

Lincoln Christian 68, Malcolm 37

Milford 55, Lincoln Lutheran 44

C1-9=

Adams Central 61, St. Paul 50

Grand Island Central Catholic 49, Central City 32

C1-10=

Kearney Catholic 54, Wood River 31

Minden 76, Gibbon 49

C1-11=

Chase County 65, Hershey 55

Ogallala 65, Cozad 54

C1-12=

Gordon/Rushville 51, Valentine 35

Mitchell 38, Chadron 36

Class C-2 Sub-District=

C2-1=

Fillmore Central 60, Southern 56

Freeman 60, Superior 18

C2-2=

Elmwood-Murdock 64, Archbishop Bergan 36

Yutan 40, Palmyra 38

C2-3=

Bancroft-Rosalie/Lyons-Decatur 61, Wakefield 50

Oakland-Craig 62, Omaha Nation 58

C2-4=

Battle Creek 60, Howells/Dodge 51

Lutheran High Northeast 57, Wisner-Pilger 35

C2-5=

Hartington Cedar Catholic 75, Laurel-Concord/Coleridge 58

Ponca 71, Hartington-Newcastle 39

C2-6=

Creighton 54, Niobrara/Verdigre 53

Neligh-Oakdale 50, Ainsworth 46

C2-7=

Centennial 43, Cross County 25

Nebraska Christian 52, Twin River 50

C2-8=

Doniphan-Trumbull 62, Sutton 59

Hastings St. Cecilia 37, Centura 23

C2-9=

Arcadia-Loup City 72, Ravenna 59

South Loup 84, Amherst 56

C2-10=

Cambridge 59, Southwest 43

Southern Valley 53, Dundy County-Stratton 52

C2-11=

Perkins County 53, Maxwell 29

Sutherland 36, North Platte St. Patrick's 28

C2-12=

Bayard 63, Hemingford 55

Bridgeport 57, Kimball 46

Class D-1 Sub-District=

D1-1=

Johnson-Brock 56, Pawnee City 36

Tri County 69, Diller-Odell 47

D1-2=

Bruning-Davenport/Shickley 56, Meridian 38

Deshler 51, Lawrence-Nelson 38

D1-3=

East Butler 46, Omaha Christian Academy 31

Nebraska City Lourdes 55, Weeping Water 34

D1-4=

Pender 60, Guardian Angels 50

Walthill 58, Clarkson/Leigh 50

D1-5=

Osmond 63, Elkhorn Valley 39

Randolph 49, Plainview 34

D1-6=

Boyd County 44, West Holt 37

North Central 51, Clearwater/Orchard 45

D1-7=

Fullerton 75, Palmer 28

Humphrey/Lindsay Holy Family 69, Central Valley 66

D1-8=

Heartland 49, McCool Junction 47, OT

Nebraska Lutheran 47, Harvard 33

D1-9=

Blue Hill 64, Shelton 36

Kenesaw 67, Franklin 25

Class D-11 Sub-District=

D1-10=

Ansley-Litchfield 72, Overton 68

Elm Creek 61, Twin Loup 52

D1-11=

Arapahoe 49, Bertrand 37

Medicine Valley 69, Alma 56

D1-12=

Crawford 46, Garden County 29

Paxton 62, Morrill 10

Class D-2 Sub-District=

D2-1=

Falls City Sacred Heart 75, Cornerstone Christian 20

Sterling 55, Lewiston 31

D2-2=

Exeter/Milligan 52, Osceola 35

Mead 46, Parkview Christian 44, 3OT

D2-3=

Humphrey St. Francis 76, St. Edward 20

Winside 58, Emerson-Hubbard 41

D2-4=

Bloomfield 35, Wausa 26

Wynot 48, Allen 22

D2-5=

CWC 58, Ewing 24

Stuart 36, St. Mary's 33

D2-6=

Anselmo-Merna 55, Sumner-Eddyville-Miller 39

Riverside 72, Spalding 37

D2-7=

Giltner 48, Silver Lake 11

Hampton 41, Heartland Lutheran 27

D2-8=

Loomis 71, Elwood 36

Wilcox-Hildreth 65, Axtell 44

D2-9=

Wallace 48, Brady 42

Wauneta-Palisade 44, Maywood-Hayes Center 17

D2-10=

Mullen 70, Stapleton 23

Sandhills/Thedford 58, Arthur County 42

D2-11=

Cody-Kilgore def. Sioux County, forfeit

Hyannis 63, Hay Springs 45

D2-12=

Creek Valley 59, Potter-Dix 25

Leyton 49, Minatare 43, 2OT

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class A=

District A-1=

Millard South 59, Omaha Bryan 17

Millard West 58, Bellevue West 43

District A-2=

Lincoln North Star 75, Omaha Westside 50

Omaha Northwest 62, Benson Magnet 58

District A-3=

Millard North 65, Bellevue East 21

Omaha North 46, Norfolk 37

District A-4=

Lincoln East 52, Omaha Central 29

Omaha Marian 64, Papillion-LaVista South 33

District A-5=

Lincoln High 51, Kearney 38

Lincoln Pius X 61, Grand Island 16

District A-6=

Fremont 54, Lincoln Southeast 42

Papillion-LaVista 65, Omaha South 43

District A-7=

Lincoln Northeast 59, Omaha Burke 38

Lincoln Southwest 70, North Platte 36

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/