BOYS PREP BASKETBALL=

Aurora Christian 81, South Beloit 43

Beecher 55, Illinois Lutheran 39

Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 79, Wells 68

Chicago King 66, Chicago ACE Tech Charter 41

Chicago Sullivan 52, Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 48

Cristo Rey 61, Evanston Roycemore 37

Fulton 55, Orion 44

Indian Creek 57, Serena 43

Lake Forest Academy 60, Chicago (Noble Street/Butler) 36

Latin 72, Morgan Park Academy 47

Mooseheart 67, Yorkville Christian 58

Oak Park River Forest 62, York 51

Ottawa Marquette 62, Putnam County 44

Raymond Lincolnwood 62, Edinburg (Coop) BK 56

ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 55, Biggsville West Central 51

Schurz 65, Phillips 64

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A Bushnell (B.-Prairie City) Sectional=

Sectional Championship=

Lewistown 45, Princeton 42

1A Colfax (Ridgeview) Sectional=

Sectional Championship=

Danville Schlarman 60, Lexington 29

1A Freeport (Aquin) Sectional=

Sectional Championship=

Stockton 71, Freeport (Aquin) 65

1A Goreville Sectional=

Sectional Championship=

Mounds Meridian 67, New Athens 53

1A Hinckley (H.-Big Rock) Sectional=

Sectional Championship=

Annawan 52, Newark 45

1A Louisville (North Clay) Sectional=

Sectional Championship=

Okaw Valley 51, Tri-County 43

1A Melrose Park (Walther Christian) Sectional=

Sectional Championship=

Walther Christian Academy 66, Hope Academy 43

1A Whitehall (North Greene) Sectional=

Sectional Championship=

Lebanon 50, Okawville 46

2A Chicago (Christ the King) Sectional=

Sectional Championship=

Chicago Marshall 47, Latin 32

2A Effingham (St. Anthony) Sectional=

Sectional Championship=

Teutopolis 56, Sullivan 25

2A Farmington Sectional=

Sectional Championship=

Eureka 64, Midwest Central 62

2A Gilman (Iroquois West) Sectional=

Sectional Championship=

Monticello 41, St. Joseph-Ogden 40, OT

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Sectional Championship=

Harvest Christian Academy 54, Winnebago 40

2A McLeansboro (Hamilton County) Sectional=

Sectional Championship=

Breese Mater Dei 55, Harrisburg 45

2A Palos Heights (Chicago Christian) Sectional=

Sectional Championship=

Harlan 58, Elmhurst Timothy Christian 37

2A Riverton Sectional=

Sectional Championship=

Pleasant Plains 43, Auburn 25

3A Carbondale (H.S.) Sectional=

Regional Finals=

Breese Central 42, Freeburg 29

Carterville 50, Murphysboro 44

East St. Louis 42, Bethalto Civic Memorial 36

Salem 46, Carbondale 43

3A Chicago (Little Village) Sectional=

Regional Finals=

Bogan 81, De La Salle 34

Lindblom 81, Maria 26

St. Laurence 51, Chicago (Solorio Academy) 28

3A Chicago (Little Village) Sectional=

Regional Semifinals=

Chicago King 65, DuSable 50

Hyde Park 45, Chicago ( SSICP) 42, OT

3A Dunlap Sectional=

Regional Finals=

Morton 84, Herscher 32

Richwoods 71, Peoria Notre Dame 28

Washington 55, Metamora 48

3A Genoa (G.-Kingston) Sectional=

Regional Finals=

Glenbard South 51, St. Francis 39

Marengo 46, Burlington Central 44, OT

Sycamore 50, Kaneland 43

3A Lincoln Sectional=

Regional Finals=

Charleston 72, Mahomet-Seymour 35

Effingham 69, Champaign Central 38

Rochester 59, Bloomington Central Catholic 54

Springfield Lanphier 51, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 36

3A Park Forest (Rich East) Sectional=

Regional Finals=

Kankakee (McNamara) 42, Rich South 41

Kankakee 59, Hillcrest 54

Morgan Park 76, Chicago Vocational 42

3A Roselle (Lake Park) Sectional=

Regional Finals=

Wheaton North 51, Elk Grove 39

3A Westchester (St. Joseph) Sectional=

Regional Finals=

Fenwick 69, Chicago (Crane Medical Prep) 38

Westinghouse 66, Payton 63, OT

3A Woodstock (North) Sectional=

Regional Finals=

Carmel 40, Woodstock Marian 31

Lakes Community 46, Vernon Hills 38

St. Viator 57, Wauconda 29

4A Carpentersville (Dundee-Crown) Sectional=

Regional Finals=

Cary-Grove 33, Dundee-Crown 32

McHenry 51, Crystal Lake Central 48

Rockford Boylan 50, Machesney Park Harlem 36

4A Champaign (Centennial) Sectional=

Regional Finals=

Bradley-Bourbonnais 67, Moline 52

Chatham Glenwood 48, O'Fallon 44

4A Chicago (Mother McAuley) Sectional=

Regional Finals=

Lincoln-Way East 49, Crete-Monee 46

Marist 70, Thornwood 44

Mother McAuley 40, Homewood-Flossmoor 33

4A Hillside (Proviso West) Sectional=

Regional Finals=

Kenwood 59, St. Ignatius 52

Lisle (Benet Academy) 59, Argo 51

Montini 50, Lyons 44

4A Naperville (Neuqua Valley) Sectional=

Regional Finals=

Bolingbrook 65, Plainfield North 24

Lockport 52, Oswego East 47

4A Palatine (Fremd) Sectional=

Regional Finals=

Grayslake Central 31, Fremd 29

Gurnee Warren 63, Prospect 41

Stevenson 35, Palatine 32

4A Park Ridge (Maine East) Sectional=

Regional Finals=

Loyola 47, Evanston Township 31

Maine South 48, Proviso East 45

Maine West 55, Glenbrook South 39

New Trier 67, River Forest Trinity 42

4A Roselle (Lake Park) Sectional=

Regional Finals=

Geneva 59, Batavia 46

Rolling Meadows 65, Glenbard West 50

Wheaton Warrenville South 52, York 34

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/