CLASS 1A SIX-MAN DIVISION I

Region I

Bidistrict

Happy 56, Anton 8

Ropesville Ropes 62, Spur 16

Knox City 88, Lorenzo 42

McLean 89, Nazareth 49

Regional

Happy (11-0) vs. Ropesville Ropes (9-2), 5 p.m. Saturday, Lockney

Knox City (9-2) vs. McLean (10-1), 6 p.m. Saturday, Chillicothe

Region II

Bidistrict

Borden County 60, Sterling City 0

Imperial Buena Vista 80, Veribest 28

Rankin 60, Water Valley 46

Garden City 68, Lamesa Klondike 0

Regional

Borden County (11-0) vs. Imperial Buena Vista (9-1), TBD

Rankin (8-3) vs. Garden City (9-2), 2 p.m. Saturday, Wink

Region III

Bidistrict

Zephyr 58, Medina 32

May 70, Forestburg 25

Bryson 47, Gorman 21

Jonesboro 64, Lometa 14

Regional

Zephyr (10-1) vs. May (11-0), 7:30 p.m. Friday, Dublin

Bryson (9-2) vs. Jonesboro (10-1), 5:30 p.m. Friday, Gorman

Region IV

Bidistrict

Blum 46, Aquilla 40

Tioga 68, High Island 32

Gilmer Union Hill 56, Ladonia Fannindel 6

Coolidge 89, Avalon 63

Regional

Blum (10-1) vs. Tioga (9-1), 7:30 p.m. Friday, Azle

Gilmer Union Hill (10-0) vs. Coolidge (9-2), 7:30 p.m. Friday, Mineola

___

CLASS 1A SIX-MAN DIVISION II

Region I

Bidistrict

Follett 48, Silverton 0

Petersburg 58, Amherst 27

Whitharral 64, Matador Motley County 30

Turkey Valley 59, Lefors 6

Regional

Follett (8-3) vs. Petersburg (6-4), 5 p.m. Friday, White Deer

Whitharral (4-7) vs. Turkey Valley (10-1), 7 p.m. Friday, Lockney

Region II

Bidistrict

Balmorhea 78, Wellman-Union 15

Blackwell 61, Guthrie 14

Jayton 54, Roscoe Highland 30

Ackerly Sands 83, Grandfalls-Royalty 41

Regional

Balmorhea (10-0) vs. Blackwell (11-0), 6 p.m. Friday, Garden City

Jayton (8-3) vs. Ackerly Sands (9-2), 3 p.m. Friday, Hermleigh

Region III

Bidistrict

Crowell 61, Lueders-Avoca 16

Strawn 60, Brookesmith 0

Moran 70, Valera Panther Creek 46

Aspermont 58, Chillicothe 0

Regional

Crowell (7-3) vs. Strawn (11-0), 7 p.m. Friday, Hermleigh

Moran (7-4) vs. Aspermont (8-3), 7 p.m. Friday, Newcastle

Region IV

Bidistrict

Richland Springs 70, Morgan 6

Milford 56, Buckholts 8

Oakwood 54, Calvert 50

Iredell 54, Cherokee 8

Regional

Richland Springs (10-1) vs. Milford (11-0), 7:30 p.m. Friday, Hamilton

Oakwood (7-4) vs. Iredell (9-2), 6:30 p.m. Friday, Itasca