BOYS BASKETBALL=

Class 1A=

Regionals=

Delhi 85, South Cameron 32

North Central 76, Plain Dealing 64

Sicily Island 60, Ringgold 54

Tensas 78, Homer 62

White Castle 71, Logansport 40

Class 2A=

Regionals=

Avoyelles Charter 40, Port Allen 37

Ferriday 63, West St. Mary 58

Lakeside 60, Amite 55

Lakeview 72, Rapides 57

Many 55, Independence 46

North Caddo 56, Delhi Charter 49

Rayville 104, Ville Platte 55

Red River 68, East Feliciana 55

Class 3A=

Regionals=

Brusly 52, Washington-Marion 45

Carroll 32, Patterson 30

Crowley 44, Union Parish 39

Madison Prep Academy 89, Northwest 47

Peabody 73, Madison 40

Richwood 46, Lake Charles College Prep 35

Wossman 87, Baker 62

Class 4A=

Regionals=

Carencro 55, Salmen 40

Easton 44, Breaux Bridge 43

Karr 64, Morgan City 47

McDonogh #35 80, Bossier 78

Northside 43, Tioga 42

St. Martinville 55, DeRidder 52

Westgate 75, Plaquemine 57

Woodlawn (SH) 83, Opelousas 56

Class 5A=

Regionals=

Bonnabel 61, Thibodaux 55

H.L. Bourgeois 59, Slidell 56

Landry/Walker 63, Dutchtown 51

Natchitoches Central 66, Denham Springs 51

New Iberia 55, Comeaux 49

Ouachita Parish 71, West Monroe 57

Southwood 64, East Ascension 53

Walker 79, St. Amant 46

Class B=

Regionals=

Doyline 63, Hornbeck 55

Florien 60, Bell City 48

Hathaway 69, Negreet 63

Hicks 66, Castor 48

Pitkin 53, Elizabeth 52

Simsboro 98, Quitman 66

Weston 67, Mount Hermon 63

Zwolle 57, JS Clark Leadership Academy 52

Class C=

Regionals=

Ebarb 81, Kilbourne 66

Gibsland-Coleman 74, Starks 35

Phoenix 58, Johnson Bayou 48

Pleasant Hill 75, Atlanta 48

Saline 68, Calvin 52

Simpson 83, Hackberry 39

Singer 76, Georgetown 54

Summerfield 63, Grand Isle 20

Division I=

Regionals=

Brother Martin 71, C.E. Byrd 67, OT

Holy Cross 74, Archbishop Rummel 55

McKinley 62, Archbishop Shaw 41

St. Augustine 51, John Curtis Christian 49

Division II=

Regionals=

De La Salle 77, Lee Magnet 36

Lusher Charter 63, Archbishop Hannan 50

St. Louis 59, Teurlings Catholic 35

St. Michael 63, E.D. White 30

University (Lab) 75, Ben Franklin 61, OT

Division III=

Regionals=

Baton Rouge Episcopal 56, Northlake Christian 45

Country Day 89, Pope John Paul II 30

Dunham 73, Patrick Taylor 16

Newman 69, New Iberia Catholic 54

The Church 66, St. Thomas Aquinas 63

Division IV=

Regionals=

Central Catholic 47, Covenant Christian Academy 40

Hamilton Christian Academy 78, Cedar Creek 52

Houma Christian 54, Opelousas Catholic 49

Lafayette Christian Academy 93, Ascension Catholic 37

Southern Lab 30, St. John 26

St. Martin's 51, Ouachita Christian 40

Vermilion Catholic 64, St. Frederick Catholic 58

Division V=

Regionals=

Crescent City Christian 82, St. Joseph 8

Family Christian Academy 75, Lutheran 39

Runnels 82, New Living Word 50

GIRLS BASKETBALL=

Class 1A=

Semifinal=

Delhi 47, Arcadia 34

Merryville 80, Jonesboro-Hodge 49

Class 4A=

Semifinal=

Easton 64, Benton 54

Neville 56, South Lafourche 45

Division II=

Semifinal=

Lee Magnet 59, University (Lab) 54

Ursuline Academy 57, Loyola College Prep 28

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/