BOYS PREP BASKETBALL=

Aurora (West Aurora) 69, Bartlett 40

Belvidere North 69, Belvidere 50

Carmel 63, Joliet Catholic 39

Chicago (Lane) 65, Von Steuben 52

Concord (Triopia) 62, Springfield Lutheran 42

Eisenhower 78, Decatur MacArthur 70

Gurnee Warren 51, Stevenson 40

Hononegah 71, Rockford East 59

Johnsburg 64, Woodstock North 61

Kankakee 65, Rich East 48

Lake Forest 50, Waukegan 48

Lake Zurich 62, Mundelein 54

Larkin 67, Batavia 65, 3OT

Lincoln Park 84, Senn 70

Lisle (Benet Academy) 43, Marian Catholic (Chicago Heights) 34

Machesney Park Harlem 81, Freeport 61

Marist 63, Woodstock Marian 35

Mendon Unity 49, Springfield Calvary 47

Naperville Central 62, Lake Park 43

Naperville North 37, Wheaton Warrenville South 35, 2OT

Petersburg PORTA 49, Rushville-Industry 32

Prospect 54, Barrington 44

Prospect 54, Barrington 44

Rock Falls 82, Rockford Lutheran 69

Rockford Auburn 57, Rockford Boylan 45

Rockford Jefferson 66, Rockford Guilford 49

South Elgin 74, West Chicago 56

St. Charles East 55, Geneva 43

St. Charles North 73, Streamwood 71

St. Viator 63, Nazareth 36

Streator 45, Ottawa 40

Wheaton North 48, Waubonsie Valley 43

1A Abingdon (A.-Avon) Sectional=

Regional Semifinals=

Abingdon 46, Elmwood 42, OT

Bushnell (B.-Prairie City) 47, Delavan 39

Illini Bluffs 47, Lewistown 33

Mendon Unity 49, Calvary 47

Mt. Sterling (Brown County) 62, Illini Central 44

Quest Academy 51, Brimfield 46

1A Chicago (Robeson) Sectional=

Regional Semifinals=

Deerfield (Zell Jewish) 94, Manley 84

Douglass 65, Skokie (Ida Crown) 44

Morgan Park 69, Universal 62

North Shore Country Day 57, (Chicago ) Wolcott School 30

Providence-St. Mel 91, Chicago (CICS Chicago Quest) 31

1A Danville (Schlarman) Sectional=

Regional Semifinals=

Champaign Judah Christian 64, Milford 54

Colfax Ridgeview 63, Bloomington Christian 33

Cullom Tri-Point 64, Flanagan 59

Decatur Lutheran (LSA) 79, Cerro Gordo 53

Grant Park 60, Woodland 52

Mt. Pulaski 54, LeRoy 50

1A Elizabethtown (Hardin County) Sectional=

Regional Semifinals=

Bluford Webber 40, Wayne City 31

Cairo 102, Crab Orchard 57

Gallatin County 70, Cobden 67

Goreville 78, Century 52

Mounds Meridian 84, Tamms (Egyptian) 59

Sesser-Valier 60, Thompsonville 44

Woodlawn 66, Steeleville 58

1A Lanark (Eastland) Sectional=

Regional Semifinals=

East Dubuque 50, Warren 24

Indian Creek 64, Amboy 42

Lena-Winslow 60, Orangeville 43

Milledgeville 74, Ashton-Franklin Center 55

Pearl City 40, Stockton 17

Polo 62, Prophetstown 39

River Ridge 54, Freeport (Aquin) 51

Sterling Newman 67, Lanark Eastland 57, OT

1A Moweaqua (Central A & M) Sectional=

Regional Semifinals=

Brownstown - St. Elmo 79, Palestine-Hutsonville 73, OT

Dieterich 66, North Clay 51

Moweaqua Central A&M 62, Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 48

Mulberry Grove 49, Okaw Valley 45

Neoga 47, Buffalo Tri-City 41

Nokomis 71, Ramsey 28

Odin 60, Farina South Central 43

1A Ottawa (Marquette) Sectional=

Regional Semifinals=

Aurora Christian 81, Islamic Foundation 29

DePue 53, Ottawa Marquette 43

Harvest Christian Academy 71, Schaumburg Christian 55

Mooseheart 69, Westminster Christian 47

Princeville 43, Galva 40, OT

Serena 61, Newark 54

Wethersfield 49, Roanoke-Benson 48

1A White Hall (North Greene) Sectional=

Regional Semifinals=

Jacksonville Routt 46, Barry (Western) 45, OT

Lovejoy 59, Valmeyer 55

Madison 57, Calhoun 46

Metro-East Lutheran 57, Mount Olive 30

New Berlin 41, Pleasant Hill 29

North Greene 63, Raymond Lincolnwood 41

2A Clifton (Central) Sectional=

Regional Semifinals=

Harlan 72, Chicago CICS-Longwood 63

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Regional Semifinals=

Chicago Uplift 87, Yeshiva 51

Latin 61, Raby 55

Northridge Prep 62, St. Edward 57

Orr 105, Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 35

Wells 65, Chicago (Ogden International) 62

2A Farmington Sectional=

Regional Semifinals=

Hamilton (West Hancock) 76, Havana 46

Illini West (Carthage) 52, Tremont 51

Pleasant Plains 53, Auburn 52

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Regional Semifinals=

Bureau Valley 64, West Carroll 47

Fulton 47, Riverdale 32

Hall 50, Princeton 40

Rock Island Alleman 45, Rockridge 27

2A Maroa (M.-Forsyth) Sectional=

Regional Semifinals=

Gibson City-Melvin-Sibley 55, Champaign St. Thomas More 53

2A Robinson Sectional=

Regional Semifinals=

Carmi White County 46, Edwards County 32

Casey-Westfield 64, Newton 51

2A Trenton (Wesclin) Sectional=

Regional Semifinals=

Chester 53, DuQuoin 52

Hillsboro 55, Greenville 40

Waterloo Gibault 47, Red Bud 35

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Cissna Park vs. Fisher, ppd.

Watseka (coop) vs. Beecher, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Mount Olive 57, Calhoun 46

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/