BOYS PREP BASKETBALL=

Springfield Southeast 78, Eisenhower 50

4A Algonquin (Jacobs) Sectional=

Regional Semifinals=

Algonquin (Jacobs) 61, Cary-Grove 39

Larkin 50, Elgin 43

Rockford East 72, Rockford Guilford 60

Rockford Jefferson 52, Crystal Lake South 50

4A Harvey (Thornton) Sectional=

Regional Semifinals=

Simeon 79, Reavis 41

4A Lake Zurich Sectional=

Regional Semifinals=

Barrington 65, Zion Benton 53

Conant 50, Lake Forest 31

Lake Zurich 53, Hoffman Estates 36

Libertyville 53, Deerfield 52

Stevenson 35, Schaumburg 27

4A Lombard (Glenbard East) Sectional=

Regional Semifinals=

Geneva 62, Downers North 44

Hinsdale South 43, DeKalb 38

Lisle (Benet Academy) 59, Downers South 47

Naperville North 69, Hinsdale Central 50

Wheaton Warrenville South 53, Wheaton North 37

4A Park Ridge (Maine East) Sectional=

Regional Semifinals=

Evanston Township 51, Glenbrook South 38

Loyola 69, Hersey 31

Maine South 61, Niles West 42

New Trier 57, Wheeling 43

Niles North 94, Senn 51

Niles Notre Dame 61, Maine West 56

Prospect 60, Glenbrook North 39

4A Pekin Sectional=

Regional Semifinals=

Belleville West 69, Belleville East 52

Danville 60, Champaign Centennial 50

Normal West 51, East Moline United 38

Quincy 51, Collinsville 37

4A Romeoville (H.S.) Sectional=

Regional Semifinals=

Aurora (West Aurora) 60, Waubonsie Valley 35

Bolingbrook 78, Plainfield Central 66

Joliet Central 53, Yorkville 46

Lincoln-Way East 69, Joliet West 58

1A Abingdon (A.-Avon) Sectional=

Sectional Semifinals=

Mt. Sterling (Brown County) 64, Illini Bluffs 59

1A Chicago (Robeson) Sectional=

Sectional Semifinals=

Providence-St. Mel 85, Fenger 47

1A Danville (Schlarman) Sectional=

Sectional Semifinals=

St. Anne 84, Champaign Judah Christian 80

1A Elizabethtown (Hardin County) Sectional=

Sectional Semifinals=

Goreville 58, Bluford Webber 50

1A Lanark (Eastland) Sectional=

Sectional Semifinals)=

East Dubuque 52, Milledgeville 47

1A Moweaqua (Central A&M) Sectional=

Sectional Semifinals=

Nokomis 55, Altamont 40

1A Ottawa (Marquette) Sectional=

Sectional Semifinals=

Annawan 53, Mooseheart 33

1A White Hall (North Greene) Sectional=

Sectional Semifinals=

Madison 59, New Berlin 54

2A Chicago (Collins Academy) Sectional=

Sectional Semifinals=

Douglass 40, Chicago (Hope) 37

2A Clifton (Central) Sectional=

Sectional Semifinals=

Momence 65, Seneca 55

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Sectional Semifinals=

IC Catholic 61, Chicago (Clark) 51

2A Farmington Sectional=

Sectional Semifinal)=

Hamilton (West Hancock) 59, Quincy Notre Dame 56

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Sectional Semifinals=

Bureau Valley 56, Byron 46

2A Maroa (Maroa-Forsyth) Sectional=

Sectional Semifinals=

Bloomington Central Catholic 66, Decatur St. Teresa 41

2A Robinson Sectional=

Sectional Semifinals=

Mt. Carmel 78, Effingham St. Anthony 66

2A Trenton (Wesclin) Sectional=

Sectional Semifinals=

Trenton Wesclin 67, Anna-Jonesboro 50

3A Burbank (St. Laurence) Sectional=

Regional Semifinals=

Bogan 95, DuSable 56

Chicago Vocational 61, Perspectives Co-op 53

Morgan Park 90, Evergreen Park 58

St. Laurence 60, Chicago Mt. Carmel 57

St. Rita 67, Brooks Academy 37

3A Centralia (H.S.) Sectional=

Regional Semifinals=

Alton Marquette 54, Mascoutah 43

Carbondale 54, Massac County 47

Centralia 70, Mount Vernon 64

East St. Louis 67, Breese Central 65

Marion 77, Benton 53

3A Chicago (Little Village) Sectional=

Regional Semifinals=

Chicago King 76, Chicago (Noble Street Charter/UIC) 48

De La Salle 77, Chicago (Noble Street Charter/Golder) 38

Farragut 73, Chicago (Noble Street Charter/Rauner) 32

3A Decatur (Eisenhower) Sectional=

Regional Semifinals=

Champaign Central 70, Olney (Richland County) 40

Mahomet-Seymour 64, Rantoul 50

Springfield Lanphier 61, Jerseyville Jersey 34

3A LaSalle (L.-Peru) Sectional=

Regional Semifinals=

Galesburg 69, Illinois Valley Central 52

Morton 37, Macomb 28

Rock Falls 59, LaSalle-Peru 38

Washington 49, Bartonville (Limestone) 32

3A North Chicago Sectional=

Regional Semifinals=

CICS-Northtown 80, Lake View 48

Carmel 60, Vernon Hills 42

DePaul College Prep 59, Chicago (Noble Steet ITW Speer) 39

North Chicago 87, Elmwood Park 40

Wauconda 52, Lakes Community 51

3A Pontiac Sectional=

Regional Semifinals=

Herscher 56, Coal City 40

Hillcrest 65, Rich South 63

Kankakee 48, Sandwich 34

Marian Catholic (Chicago Heights) 66, Providence 50

3A Woodstock (North) Sectional=

Regional Semifinals=

Burlington Central 49, Kaneland 41

Johnsburg 63, Woodstock Marian 58

Rockford Boylan 62, Belvidere 57

Wheaton Academy 60, Nazareth 47

4A Harvey (Thornton) Sectional=

Regional Semifinals=

Brother Rice 63, Bradley-Bourbonnais 30

Crete-Monee 51, Sandburg 38

Harvey Thornton 44, Oak Lawn Community 27

Homewood-Flossmoor 64, Thornton Fractional South 46

Marist 75, Oak Lawn Richards 65

4A Riverside (R.-Brookfield) Sectional=

Regional Semifinals=

Curie 66, Schurz 35

Fenwick 75, Proviso West 58

Oak Park River Forest 91, Prosser 44

Whitney Young 73, Berwyn-Cicero Morton 61

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/