BOYS PREP BASKETBALL=

Ankeny Christian Academy 53, Gladbrook-Reinbeck 43

Aplington-Parkersburg 67, Wapsie Valley, Fairbank 49

Atlantic 72, Creston 66

Carlisle 64, Knoxville 57

Carroll 81, Humboldt 71

Center Point-Urbana 62, Mount Vernon 60

Hudson 66, AGWSR, Ackley 65

Johnston 63, Fort Dodge 42

Linn-Mar, Marion 65, Waverly-Shell Rock 51

Mount Pleasant 72, Ottumwa 48

Newell-Fonda 69, Ridge View 52

Newton 78, Winterset 75

Stanton 70, Bedford 58

Waterloo, East 81, Cedar Rapids, Kennedy 68

Woodward-Granger 54, Guthrie Center High School (see Adair Casey/Guthrie Center) 40

1A District 1=

Play-In=

Central Lyon, Rock Rapids 81, Siouxland Christian 46

1A District 2=

Play-In=

St. Mary's, Storm Lake 71, Clay Central-Everly 31

1A District 3=

Play-In=

Belmond-Klemme 57, Northwood-Kensett 22

1A District 4=

Play-In=

BCLUW, Conrad 67, Clarksville 45

Grundy Center 71, Latimer CAL 29

1A District 5=

Play-In=

Kee, Lansing 63, West Central, Maynard 44

1A District 6=

Play-In=

East Buchanan, Winthrop 59, Clayton Ridge, Guttenberg 42

1A District 7=

Play-In=

Iowa Valley, Marengo 65, English Valleys, North English 27

1A District 8=

Play-In=

Springville 62, Midland, Wyoming 36

1A District 9=

Play-In=

Holy Trinity 60, Winfield-Mount Union 50

1A District 10=

Play-In=

North Mahaska, New Sharon 45, Eldon Cardinal 32

1A District 11=

Play-In=

Collins-Maxwell 57, Iowa Christian Academy 42

1A District 12=

Play-In=

Lamoni 56, East Union, Afton 41

1A District 13=

Play-In=

Orient-Macksburg 45, Essex 44

1A District 14=

Play-In=

Riverside, Oakland 71, Heartland Christian 53

1A District 15=

Play-In=

Glidden-Ralston 68, Paton-Churdan 66

1A District 16=

Play-In=

West Harrison, Mondamin 77, Whiting 43

2A District 1=

Quarterfinal=

MVAO-CO-U 69, East Sac County 57

OA-BCIG 73, Missouri Valley 53

2A District 2=

Quarterfinal=

Unity Christian, Orange City 71, Hinton 34

West Lyon, Inwood 57, West Sioux, Hawarden 54

2A District 3=

Quarterfinal=

Cherokee, Washington 68, Sibley-Ocheyedan 52

Estherville Lincoln Central 41, Okoboji, Milford 40

2A District 4=

Quarterfinal=

Emmetsburg 63, Manson Northwest Webster 47

Sioux Central, Sioux Rapids 65, South Central Calhoun 57

2A District 5=

Quarterfinal=

Lake Mills 71, Hampton-Dumont 30

Osage 67, Central Springs 43

2A District 6=

Quarterfinal=

Denver 64, Columbus Catholic, Waterloo 42

New Hampton 60, Union Community, LaPorte City 37

2A District 7=

Quarterfinal=

Jesup 57, North Fayette Valley 41

Oelwein 67, Sumner-Fredericksburg 45

2A District 8=

Quarterfinal=

Monticello 66, North Cedar, Stanwood 57

West Branch 77, Bellevue 58

2A District 9=

Quarterfinal=

Durant-Bennett 67, Louisa-Muscatine 57

Tipton 77, Wilton 42

2A District 10=

Quarterfinal=

Central Lee, Donnellson 78, Columbus Community, Columbus Junction 52

Van Buren, Keosauqua 49, Mediapolis 40

2A District 11=

Quarterfinal=

Albia 68, Davis County, Bloomfield 30

Pekin 64, Mid-Prairie, Wellman 48

2A District 12=

Quarterfinal=

Interstate 35,Truro 79, Clarke, Osceola 49

Pleasantville 77, West Central Valley, Stuart 64

2A District 13=

Quarterfinal=

PCM, Monroe 59, Colfax-Mingo 49

Pella Christian 72, South Hardin 49

2A District 14=

Quarterfinal=

Clarion-Goldfield-Dows 73, Southeast Valley 57

Ogden 67, Roland-Story, Story City 55

2A District 15=

Quarterfinal=

Greene County 67, Panorama, Panora 53

Woodward-Granger 54, AC/GC 40

2A District 16=

Quarterfinal=

A-H-S-T-W, Avoca 74, Red Oak 48

Clarinda 61, Shenandoah 56

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Nevada vs. Boone, ppd. to Feb 13th.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Cedar Rapids, Washington 67, Iowa City Liberty High School 31

Center Point-Urbana 54, Waverly-Shell Rock 34

Indianola 61, Oskaloosa 52

Johnston 68, Fort Dodge 58

Ottumwa 65, Mount Pleasant 54

Sioux Falls O'Gorman, S.D. 64, Sioux City, East 34

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/