BOYS BASKETBALL=

Sam Houston 42, LaGrange 38

GIRLS BASKETBALL=

Dunham 45, Calvary Baptist Academy 22

Lake Arthur 60, Amite 41

Class 5A=

Regionals=

Captain Shreve 66, Ruston 59

East Ascension 63, Sulphur 50

Natchitoches Central 67, Hammond 53

Sam Houston 42, LaGrange 38

Class 4A=

Regionals=

Benton 17, B.T. Washington 4

Bossier 34, South Terrebonne 28

Carencro 64, DeRidder 51

Easton 65, Helen Cox 37

Minden 57, Huntington 37

Neville 64, Leesville 44

Salmen 76, Ellender 69

South Lafourche 70, Northside 42

Class 3A=

Regionals=

Albany 73, Kaplan 39

Carroll 52, St. James 47

Iota 54, Glen Oaks 49

Loranger 62, Jennings 37

Madison Prep Academy 66, Madison 42

Northwest 60, Eunice 43

Wossman 59, North Vermilion 32

Class 2A=

Regionals=

French Settlement 63, Winnfield 54

Kinder 64, Rapides 63

Oakdale 60, Mangham 51

Red River 72, Doyle 51

Rosepine 73, Ferriday 65

Class 1A=

Regionals=

Arcadia 45, Delta Charter 27

Delhi 69, East Iberville 24

Elton 58, Gueydan 38

Lincoln Preparatory School 63, Logansport 49

Merryville 71, West St. John 36

Class B=

Regionals=

Anacoco 68, Hathaway 40

Fairview 63, Choudrant 48

Florien 81, Glenmora 32

Hicks 54, Zwolle 48

Holden 77, Converse 36

Lacassine 58, Midland 50

Negreet 67, Quitman 50

Stanley 67, Hornbeck 50

Class C=

Regionals=

Atlanta 69, Epps 40

Plainview 101, Hackberry 31

Reeves 55, Ebarb 27

Saline 53, Johnson Bayou 47

Simpson 48, Pleasant Hill 39

Singer 56, Harrisonburg 36

Starks 66, Calvin 39

Summerfield 46, Evans 23

Division III=

Regionals=

Baton Rouge Episcopal 42, Ascension Episcopal 35

Northlake Christian 61, Newman 18

Notre Dame 32, Holy Savior Menard 18

Riverside Academy 50, New Iberia Catholic 32

St. Katharine Drexel 58, Country Day 38

St. Thomas Aquinas 49, McGehee 25

Division II=

Regionals=

Cabrini 52, Teurlings Catholic 49

Lee Magnet 97, St. Scholastica 25

Loyola College Prep 56, E.D. White 30

St. Louis 77, Parkview Baptist 64

St. Thomas More 31, St. Charles Catholic 28

University (Lab) 74, Haynes 20

Ursuline Academy 55, St. Michael 23

Vandebilt Catholic 43, Ben Franklin 41

Division IV=

Regionals=

Ascension Christian School 69, Central Catholic 55

Cedar Creek 58, Sacred Heart-Ville Platte 31

Hanson Memorial 54, UA of Cenla 38

Houma Christian 74, St. Edmund Catholic 40

Lafayette Christian Academy 74, False River Academy 18

St. Mary's 52, Opelousas Catholic 23

Vermilion Catholic 64, Highland Baptist 37

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/