BOYS BASKETBALL=

2A Section 2=

Quarterfinal=

Jordan 78, Glencoe-Silver Lake 47

Maple River 68, St. Peter 57

New Richland-H-E-G 49, Blue Earth Area 47

Sibley East 78, Belle Plaine 62

2A Section 3=

Quarterfinal=

Minnewaska 58, Morris Area/Chokio-Alberta 51

New London-Spicer 82, Redwood Valley 72

Pipestone 63, Jackson County Central 39

Windom 75, Fairmont 63

2A Section 4=

Second Round=

Concordia Academy 55, St. Paul Prep 48

St. Croix Prep 79, St. Paul Washington 43

St. Paul Academy 71, Nova Classical Academy 56

St. Paul Humboldt 57, Twin Cities Academy 41

2A Section 5=

First Round=

Breck 54, Howard Lake-Waverly-Winsted 39

Holy Family Catholic 86, International School 48

Litchfield 73, Providence Academy 59

Maranatha Christian 79, PACT Charter 52

Rockford 63, Watertown-Mayer 61

Southwest Christian (Chaska) 74, Blake 71

2A Section 6=

First Round=

Albany 58, Foley 37

Annandale 81, Rush City 38

Eden Valley-Watkins 69, Royalton 56

Kimball 62, Sauk Centre 50

Maple Lake 74, Spectrum 52

Melrose 94, Milaca 57

Pine City 56, Holdingford 40

St. Cloud Cathedral 82, Mora 68

2A Section 8=

First Round=

Breckenridge 84, Staples-Motley 49

Crookston 67, Dilworth-Glyndon-Felton 56

East Grand Forks 79, Bagley 63

Hawley 70, Thief River Falls 51

Osakis 66, Barnesville 45

Park Rapids 65, Wadena-Deer Creek 64, 2OT

Perham 49, Long Prairie-Grey Eagle 27

Warroad 70, Roseau 62

1A Section 2=

Quarterfinal=

BOLD 83, New Ulm Cathedral 59

Mayer-Lutheran 73, Cleveland 65

Springfield 76, Waterville-Elysian-Morristown 57

St. Clair 73, Mountain Lake Co-op 59

1A Section 3=

Quarterfinal=

Lakeview 60, Dawson-Boyd 58

Minneota 73, Renville County West 51

Russell-Tyler-Ruthton 59, Murray County Central 40

Southwest Minnesota Christian 92, Westbrook-Walnut Grove 76

1A Section 4=

Second Round=

Heritage Christian Academy 68, North Lakes Academy 37

Legacy Christian 78, Liberty Classical 61

Mounds Park Academy 80, Community of Peace 49

West Lutheran 57, Minnesota Transitions 55

1A Section 5=

Second Round=

Belgrade-Brooten-Elrosa 60, Onamia 27

Braham 60, East Central 34

Browerville/Eagle Valley 66, Sebeka 59

Cromwell 69, Bertha-Hewitt 55

Hinckley-Finlayson 101, Upsala 67

Nevis 81, Menahga 56

St. John's Prep 73, Swanville 68

Walker-Hackensack-Akeley 51, Pine River-Backus 34

1A Section 6=

Second Round=

Battle Lake 59, Brandon-Evansville 50

Hancock 80, Ashby 54

Henning 78, Park Christian (Moorhead) 63

Lake Park-Audubon 59, Pelican Rapids 46

Mahnomen 55, Hillcrest Lutheran 53

Norman County East/Ulen-Hitterdal 52, Rothsay 39

Ortonville 55, West Central 54

Parkers Prairie 93, Clinton-Graceville-Beardsley 57

1A Section 8=

Second Round=

Ada-Borup 72, Badger-Greenbush-Middle River 54

Cass Lake-Bena 88, Clearbrook-Gonvick 43

Fertile-Beltrami 64, Northern Freeze 49

Fosston 64, Goodridge/Grygla-Gatzke 47

Kittson County Central 53, Stephen-Argyle 47

Red Lake 100, Blackduck 76

Sacred Heart 81, Red Lake County 39

Win-E-Mac 70, Kelliher/Northome 45

GIRLS BASKETBALL=

4A Section 1=

Championship=

Lakeville North 65, Farmington 43

4A Section 4=

Championship=

Cretin-Derham Hall 54, Woodbury 52

4A Section 5=

Championship=

Roseville 61, Park Center 45

4A Section 6=

Championship=

Hopkins 95, Minneapolis South 62

4A Section 7=

Championship=

Forest Lake 54, Anoka 45

4A Section 8=

Championship=

Maple Grove 59, St. Michael-Albertville 56, OT

3A Section 1=

Championship=

Northfield 41, Red Wing 34

3A Section 2=

Championship=

Mankato West 47, Waseca 37

3A Section 3=

Championship=

Holy Angels 41, Simley 40

3A Section 4=

Championship=

DeLaSalle 47, Mahtomedi 41

3A Section 5=

Championship=

Willmar 53, Zimmerman 39

3A Section 6=

Championship=

Robbinsdale Cooper 62, Benilde-St. Margaret's 47

3A Section 7=

Championship=

Grand Rapids 74, Chisago Lakes 54

3A Section 8=

Championship=

Alexandria 46, Fergus Falls 45

1A Section 7=

Championship=

Mountain Iron-Buhl 54, Bigfork 46

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/