PREP FOOTBALL

St. Ignatius 10, De La Salle 7

Class 1A=

Round 2=

Athens-Greenview Coop 42, Argenta-Oreana 12

Carrollton 20, Camp Point Central 18

Forreston 30, Fulton 6

Freeport (Aquin) 21, Stockton 14

Lena-Winslow 49, Milledgeville 16

Princeville 21, Annawan/Wethersfield (FB Coop) 20, OT

Tuscola 50, Mt. Sterling (Brown County) 13

Class 2A=

Round 2=

El Paso-Gridley 28, Knoxville 22

Gibson City-Melvin-Sibley 24, West Carroll 6

Hamilton (West Hancock) 28, Bismarck-Henning 12

Maroa-Forsyth 48, Eldorado 6

Orion 24, Clifton Central 21

Shelbyville 50, Downs Tri-Valley 35

Sterling Newman 41, Hope Academy 22

Westville 46, Carlyle 28

Class 3A=

Round 2=

Anna-Jonesboro 29, Pana 14

Byron 21, Monticello 20

Carlinville 40, Decatur St. Teresa 36

Pleasant Plains 29, Newton 27

Vandalia 27, Greenville 14

Williamsville 45, Bloomington Central Catholic 14

Wilmington 37, Farmington 13

Class 4A=

Round 2=

Dixon 35, Genoa (Genoa-Kingston) 21

Herrin 33, Tolono Unity 18

Herscher 43, Taylorville 6

Highland 57, Effingham 14

Morris 62, Ridgewood 7

Raby 36, Richmond-Burton 18

Rochelle 35, Johnsburg 16

Rochester 41, Belleville (Althoff Catholic) 23

Class 5A=

Round 2=

Dunlap 28, Rich Central 14

Hillcrest 45, Chatham Glenwood 0

Lemont 42, Lakes Community 6

Phillips 55, Chicago (Solorio Academy) 14

Richwoods 49, Morton 28

Sterling 46, Kaneland 20

Washington 59, Decatur MacArthur 28

Woodstock Marian 38, Glenbard South 24

Class 6A=

Round 2=

Belvidere North 14, Grayslake North 7

Hoffman Estates 48, Lake Forest 38

Nazareth 54, Danville 18

Prairie Ridge 17, Cary-Grove 13

Providence 33, Normal West 7

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 45, Marmion 14

St. Laurence 32, Hinsdale South 16

Willowbrook 29, DeKalb 10

Class 7A=

Round 2=

Batavia 20, Wheaton North 17, OT

Chicago Mt. Carmel 14, Normal Community 13

East St. Louis 40, Buffalo Grove 18

Lake Zurich 27, Plainfield North 9

Lincoln Way Central 21, Hersey 7

Lincoln Way West 42, Alton 13

Lisle (Benet Academy) 26, Hononegah 0

St. Rita 26, St. Charles North 16

Class 8A=

Round 2=

Edwardsville 38, Palatine 35

Lincoln-Way East 15, St. Charles East 14

Loyola 28, Hinsdale Central 7

Maine South 47, Gurnee Warren 13

Marist 37, Curie 14

Oswego 24, Glenbard West 20

___

Some high school football scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/