BOYS PREP BASKETBALL=

Athens 65, Sayre Area 43

Hancock, Md. 68, Hyndman 55

Mercersburg Academy 50, West Nottingham, Md. 45

Northumberland Christian 41, Meadowbrook Christian 28

Wellsboro 60, North Penn-Mansfield 35

Allegheny Mountain League Tournament=

Championship=

Ridgway 48, Elk County Catholic 37

Bicentennial Athletic League Tournament=

Championship=

Christopher Dock 51, Valley Forge Military 49, OT

PAISAA Tournament=

Second Round=

Haverford School 66, Penn Charter 46

Perkiomen School 78, Malvern Phelps 63

The Hill School 70, Malvern Prep 55

Westtown 72, Shipley 55

Philadelphia Public League Tournament=

Bracket A=

Semifinal=

Mastery Charter North 71, Sankofa Freedom 59

Pittsburgh City League Tournament=

Championship=

Allderdice 66, Westinghouse 46

WPIAL-Class 6A=

First Round=

Canon-McMillan 57, Seneca Valley 52

Greater Latrobe 73, Butler 66

Penn Hills 52, Upper St. Clair 51

Pine-Richland 66, Bethel Park 62

GIRLS PREP BASKETBALL=

Athens 47, Wellsboro 39

Cochranton 47, Iroquois 18

Downingtown East 44, Owen J Roberts 36

Dunmore 41, Scranton Holy Cross 37

Hancock, Md. 44, HOPE for Hyndman 34

Holy Redeemer 52, Nanticoke Area 41

Kane Area 40, Elk County Catholic 33

Linden Hall 52, St. Joseph's Catholic 43

Northumberland Christian 45, Meadowbrook Christian 32

Portersville Christian 42, Cheswick Christian 21

Bicentennial Athletic League Tournament=

Championship=

The Christian Academy 33, Jenkintown 32

PAISAA Tournament=

Second Round=

Germantown Academy 60, Penn Charter 44

Notre Dame 51, Episcopal Academy 44

Pennsylvania Independent Schools Tournament=

Second Round=

Abington Friends 48, Springside Chestnut Hill 31

Pittsburgh City League Tournament=

Championship=

Allderdice 49, Westinghouse 43

Class 6A First Round=

District 1=

Downingtown East 44, Owen J Roberts 36

Great Valley 37, Oxford 24

Haverford 47, Methacton 45

Neshaminy 59, Cheltenham 19

Upper Dublin 54, Pennsbury 24

Class 5A-First Round=

District 10=

Grove City 43, Corry 25

WPIAL-Class 4A=

First Round=

Ambridge 48, South Park 39

Belle Vernon 54, Knoch 45

Central Valley 51, Deer Lakes 42

Elizabeth Forward 45, Freeport 33

Class 2A- First Round=

District 10=

Cochranton 47, Iroquois 18

WPIAL-Class 1A=

First Round=

Aquinas Academy of Pittsburgh 51, Mapletown 26

Cornell 44, Avella 40

Rochester 61, Eden Christian 32

St. Joseph 76, Geibel Catholic 35

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/