CLASS 5A DIVISION I

Region I

Bidistrict

EP Andress 37, EP Bel Air 34

Lubbock Monterey 54, Amarillo 31

Denton Ryan 42, FW Brewer 17

N. Richland Hills Birdville 43, FW South Hills 0

EP Del Valle 49, EP Chapin 28

Lubbock Coronado 51, Canyon Randall 35

Northwest Eaton 26, Sherman 21

Colleyville Heritage 35, Arlington 21

Area

EP Andress (9-2) vs. Lubbock Monterey (7-4), 8 p.m. Friday, Midland's Grande Stadium

Denton Ryan (11-0) vs. N. Richland Hills Birdville (5-6), 3 p.m. Friday, Saginaw's Roughrider Stadium

EP Del Valle (10-1) vs. Lubbock Coronado (11-0), 4 p.m. Friday, Roswell, N.M.

Northwest Eaton (6-5) vs. Colleyville Heritage (10-1), 5 p.m. Friday, Denton's Apogee Stadium

Region II

Bidistrict

Mansfield Summit 21, Crowley 2

Dallas Spruce 39, Dallas Molina 7

McKinney North 56, Frisco Centennial 14

Dallas Highland Park 56, Texarkana Texas 49

Mansfield Lake Ridge 35, Burleson Centennial 27

Dallas Adams 20, Dallas Samuell 7

Prosper 38, Frisco Wakeland 14

Mesquite Poteet 35, Marshall 30

Area

Mansfield Summit (7-4) vs. Dallas Spruce (9-2), 7 p.m. Friday, Grand Prairie's Gopher-Warrior Bowl

McKinney North (8-3) vs. Dallas Highland Park (10-1), noon Friday, Arlington's AT&T Stadium

Mansfield Lake Ridge (10-1) vs. Dallas Adams (6-5), 2 p.m. Friday, Grand Prairie's Gopher-Warrior Bowl

Prosper (9-2) vs. Mesquite Poteet (6-5), 7:30 p.m. Friday, Allen's Eagle Stadium

Region III

Bidistrict

Ennis 48, Waco 7

Cedar Park 24, Magnolia 20

Nederland 35, New Caney Porter 3

Manvel 49, Houston Madison 6

Temple 35, Corsicana 17

Magnolia West 42, Leander Rouse 31

Port Arthur Memorial 41, Humble Kingwood Park 7

Galveston Ball 22, Houston Austin 17

Area

Ennis (8-3) vs. Cedar Park (10-1), 7:30 p.m. Friday, Waco ISD Stadium

Nederland (8-2) vs. Manvel (10-0), 4 p.m. Friday, Houston's NRG Stadium

Temple (8-3) vs. Magnolia West (9-1), 6 p.m. Friday, Waco's McLane Stadium

Port Arthur Memorial (8-1) vs. Galveston Ball (6-4), 4 p.m. Friday, Webster's Challenger Stadium

Region IV

Bidistrict

Boerne Champion 38, Austin High 27

Angleton 79, SA Highlands 14

CC Flour Bluff 28, SA Southside 2

Mission Memorial 25, Brownsville Lopez 17

Dripping Springs 59, Austin LBJ 29

Richmond Foster 69, SA Burbank 6

CC Memorial 35, Eagle Pass Winn 0

Brownsville Memorial 34, Laredo Nixon 10

Area

Boerne Champion (6-5) vs. Angleton (10-0), 7 p.m. Friday, San Antonio's Heroes Stadium

CC Flour Bluff (9-1) vs. Mission Memorial (10-1), 7:30 p.m. Friday, Flour Bluff

Dripping Springs (11-0) vs. Richmond Foster (7-3), 1:30 p.m. Saturday, Bryan's Green Stadium

CC Memorial (10-1) vs. Brownsville Memorial (10-1), 6 p.m. Friday, Corpus Christi's Buccaneer Stadium

___

CLASS 5A DIVISION II

Region I

Bidistrict

EP Parkland 45, EP Burges 6

Lubbock Cooper 28, Dumas 27

Saginaw Boswell 39, Denison 35

N. Richland Hills 62, FW Southwest 31

EP Eastlake 56, EP Jefferson 13

Abilene Cooper 63, Plainview 14

Aledo 72, WF Rider 13

Grapevine 55, Fort Worth YMLA 14

Area

EP Parkland (9-2) vs. Lubbock Cooper (7-4), 4 p.m. Friday, Midland's Grande Stadium

Saginaw Boswell (10-1) vs. N. Richland Hills (9-2), 1 p.m. Friday, Burleson

EP Eastlake (8-3) vs. Abilene Cooper (8-3), 6 p.m. Friday, Fort Stockton

Aledo (11-0) vs. Grapevine (9-2), 1 p.m. Friday, Midlothian ISD Stadium

Region II

Bidistrict

Waxahachie 58, Everman 21

Dallas South Oak Cliff 33, Seagoville 6

Frisco Lone Star 41, Lewisville The Colony 16

Lucas Lovejoy 45, Sulphur Springs 29

Mansfield Legacy 42, Burleson 3

Dallas Kimball 35, Dallas Wilson 14

Lake Dallas 37, Frisco Reedy 34

North Forney 60, Longview Pine Tree 21

Area

Waxahachie (7-4) vs. Dallas South Oak Cliff (9-2), 7:30 p.m. Friday, DeSoto

Frisco Lone Star (10-1) vs. Lucas Lovejoy (6-5), 8 p.m. Saturday, Arlington's AT&T Stadium

Mansfield Legacy (9-2) vs. Dallas Kimball (4-7), 7:30 p.m. Friday, Dallas' Kincaide Stadium

Lake Dallas (7-4) vs. North Forney (9-2), 4 p.m. Saturday, Arlington's AT&T Stadium

Region III

Bidistrict

A&M Consolidated 35, Whitehouse 7

Hutto 33, Brenham 21

New Caney 28, Vidor 21

Fort Bend Marshall 49, Houston Sterling 0

College Station 65, Jacksonville 0

Georgetown 29, Huntsville 7

Port Neches-Groves 72, Crosby 69

Texas City 24, Houston Waltrip 14

Area

A&M Consolidated (9-2) vs. Hutto (10-1), 7:30 p.m. Friday, Waller

New Caney (8-2) vs. Fort Bend Marshall (8-2), 7 p.m. Friday, Deer Park

College Station (9-2) vs. Georgetown (9-2), 2 p.m. Saturday, Waco ISD Stadium

Port Neches-Groves (9-1) vs. Texas City (5-5), 8 p.m. Friday, Houston's NRG Stadium

Region IV

Bidistrict

Austin McCallum 37, Castroville Medina Valley 14

Rosenberg Terry 32, SA Houston 8

Alice 44, Floresville 25

Mission Sharyland 59, Brownsville Pace 43

Kerrville Tivy 66, Austin Crockett 7

Victoria West 45, SA Memorial 17

CC Calallen 56, Uvalde 21

Mercedes 68, Sharyland Pioneer 31

Area

Austin McCallum (11-0) vs. Rosenberg Terry (5-4), 7:30 p.m. Friday, Navasota

Alice (8-3) vs. Mission Sharyland (9-2), 4 p.m. Friday, Alice

Kerrville Tivy (9-2) vs. Victoria West (5-5), 7:30 p.m. Friday, Bastrop

CC Calallen (11-0) vs. Mercedes (9-2), 2 p.m. Friday, Kingsville's Javelina Stadium