Undated (AP) _ The winners of the 1993 World Press Photo Contest, announced Friday in Amsterdam, Netherlands.

---

World Press Photo of the Year 1993: Larry Towell, Canada, Magnum Photos, U.S.A., ''Children of Gaza Strip, May 1993.''

Spot News: First place - Swapan Parekh, India, Black Star, U.S.A., ''Earthquake in Latur, India, 31 September.''

Second place: Stanley Green, U.S.A., Agence Vu, France, ''Inside White House, Moscow, 3-4 October.''

Third place: Yeohong Yoon, Republic of Korea, Kookmin Ilbo Daily News, ''At Korea National Assembly, Seoul, 2 December.''

Honorable Mention: Paul Watson, Canada, The Toronto Star, ''U.S. Soldier Slain, Magadishu, Somalia, 5 October.''

Spot News Stories: First place - Christopher Morris, U.S.A., Black Star for Time Magazine, ''Moscow Uprising, October.''

Second place: Edward Opp, U.S.A., Primus Photo Agency, Russia, ''Russian October.''

Third Place: Ron Richards, Great Britain, Gamma Liaison, ''Jetfighter Collision During Airshow, Fairford, UK, 24 July.''

General News: First place - Mike Goldwater, Great Britain, Network Photographers, ''Girl With Bayonet Wound, Burundi.''

Second place: James Nachtwey, U.S.A., Magnum Photos for Time Magazine, ''Croat Funeral, Bosnia.''

Third place: Keith Bernstein, Great Britain, Gamma, ''Mother and Dead Child, Ayod, Sudan.''

General News Stories: First place - Larry Towell, Canada, Magnum Photos U.S.A., ''Gaza and East Jerusalem, May-September.''

Second place: James Nachtwey, U.S.A., Magnum Photos for Time Magazine, ''Brcko Area, Bosnia-Herzegovina, May.''

Third place: Jon Jones, Great Britain, Sygma for Time Magazine, ''Battle for Mostar, May.''

Honorable Mention: Jon Jones, Great Britain, Sygma, ''Georgians Flee Abkhazia, October.''

People in the News: First place - Luc Delahaye, France, Sipa Press for Newsweek Magazine, ''In a Sarajevo Hospital.''

Second place: Matuschka, U.S.A., New York Times Magazine, ''Self-Portrait after Breast Cancer Operation.''

Third place: Stanley Green, U.S.A., Agence Vu, France, ''Rutskoi with Body Guard Inside White House.''

People in the News Stories: First place - Roger Hutchings, Great Britain, Network Photographers, ''People of Sarajevo.''

Second place: Ricardo Davila Wood, Spain, Agencia Cover, ''Children from Chernobyl in Cuba.''

Third place: Eugene Richards, U.S.A., Magnum Photos for New York Times Magazine, ''Drugs - Philadelphia and New York.''

Sports: First place - Tim Clayton, Australia, Sydney Morning Herald, ''Swimmer Matt Dunn in Training.''

Second place: Tom Stoddart, Great Britain, Katz Pictures, ''Young Chinese Gymnast.''

Third place: Anne Cusack, U.S.A., Los Angeles Times, ''Slam Dunk, Thousand Oaks, California.''

Sports Stories: First place - Gideon Mendel, Germany-South Africa, Network Photographers, UK, for Das Magazin, Switzerland, ''Football in Zambia.''

Second place: Tom Stoddart, Great Britain, Katz Pictures, ''China's Child Gymnasts.''

Third place: Roman Sejkot, the Czech Republic, Your Artillery, ''Swimming Champion with Down's Syndrome.''

Science and Technology: First place - Roger H. Ressmeyer, U.S.A., Ressmeyer/Starlight for National Geographic Magazine, ''Laser Technology at Observatory, New Mexico.''

Second place: Ronald Frommann, Germany, Stern Magazine, ''Bath at Neonatal Center, Dortmund, Germany.''

Third place: Gilles Saussier, France, Gamma for Life Magazine, ''Water Collection from Fog, Chungungo, Chile.''

Science and Technology Stories: First place - Roger H. Ressmeyer, U.S.A., Ressmeyer/Starlight for National Geographic Magazine, ''Revolutionary Telescopes.''

Second place: Dirk Eisermann, Germany, Das Fotoarchiv for Stern Magazine, ''Adapted Containers.''

Third place: Ronald Frommann, Germany, Stern Magazine, ''Neonatal Center in Dortmund, Germany.''

The Arts Stories: First place - Gueorgui Pinkhassov, Russia, Magnum Photos for New York Times Magazine, ''Chinese Avant-Garde Artists.''

Second place: Raphael Gaillarde, France, Gamma, ''The Paris Louvre 200 years.''

Third place: Hans-Jurgen Burkard, Germany, Stern Magazine, ''Young Creative Russians.''

Nature and the Environment: First place - Claudio Herdener, Argentina, Editorial Atlantida, ''Bird Drowned in Waste Oil, Caleta Oliva, Argentina.''

Second place: Frans Lanting, The Netherlands, National Geographic Society, ''Young Orang Utan, Borneo.''

Third place: Andrew Testa, Great Britain, Reportage Magazine, ''Disruption at the Hunt, Surrey, UK.''

Nature and Environment Stories: First place - Bill Greene, USA, Boston Globe, Flooding Mississippi, July.''

Daily Life: First place - Matt Black, U.S.A., ''Street Conversation, Potosi, Bolivia.''

Second place: Ernesto Bazan, Italy, Newsweek Magazine, ''Girl Playing to Be a Bride, Havana, Cuba.''

Third place: Soren Lorenzen, Denmark, Jyllands-Posten, ''Out on the Field, Guty, Poland.''

Daily Life Stories: First place - Larry Towell, Canada, Magnum Photos, U.S.A., ''Mexican Mennonite Migrant Workers.''

Second place: James Nachtwey, U.S.A., Magnum Photos for Geo, Germany, ''The Untouchables, India.''

Third place: Richard Baker, Great Britain, Katz Pictures, ''Seaside Resort.''

Honorable Mention: John Reardon, Great Britain, Katz Pictures for Observer Magazine, Kabul, Afghanistan.''