BOYS PREP BASKETBALL=

Algonquin (Jacobs) 41, McHenry 36

Argo 57, Reavis 54, 2OT

Bartonville (Limestone) 60, Illinois Valley Central 47

Belleville West 82, Alton 55

Bloomington 97, Peoria (H.S.) 70

Bolingbrook 65, Lincoln-Way East 62

Buffalo Grove 55, Fremd 48

Burlington Central 69, Woodstock 58, OT

Cary-Grove 65, Hampshire 33

Champaign Centennial 49, Peoria Manual 45

Chatham Glenwood 38, Normal University 36

Chicago (Urban Prep Charter/ Englewood) 72, St. Laurence 57

Christian Brothers, Mo. 80, Belleville (Althoff Catholic) 39

Clinton 73, Mt. Zion 57

Collinsville 64, Belleville East 60

Columbia 61, Breese Central 37

Conant 68, Wheeling 49

Crete-Monee 62, Rich Central 56

Crystal Lake Central 62, Prairie Ridge 44

Crystal Lake South 57, Huntley 46

Danville 56, Normal Community 55

East St. Louis 78, Granite City 63

Edwardsville 67, O'Fallon 42

Effingham 53, Breese Mater Dei 50

Eldorado 72, Fairfield 57

Elmhurst Timothy Christian 61, Guerin 41

Evanston Township 79, Vernon Hills 45

Fenwick 82, Taft 48

Glenbard South 59, Bensenville (Fenton) 41

Glenbrook South 43, Deerfield 40

Grant 85, Round Lake 46

Herrin 53, Massac County 38

Highland 51, Bethalto Civic Memorial 49, OT

Hinsdale Central 42, Leyden 35

Homewood-Flossmoor 65, Sandburg 60

Jacksonville 51, Rochester 39

Jerseyville Jersey 60, Waterloo 57, OT

Joliet Central 61, Plainfield North 40

Joliet West 49, Minooka 40

La Salette Notre Dame 59, Tolono Unity 44

Lake Forest Academy 64, Kenwood 54

Lincoln Way Central 34, Thornridge 31

Loyola 73, Steinmetz 25

Lyons 58, Addison Trail 57

Maine South 50, Highland Park 46

Marmion 56, Aurora Math-Science 24

Mattoon 56, Olney (Richland County) 50

Mount Vernon 42, Benton 41

Niles North 69, Glenbrook North 65

Niles West 62, Maine East 60

Normal West 76, Champaign Central 64

Oak Park River Forest 53, Hinsdale South 52

Oswego 84, Plainfield Central 75

Oswego East 74, Plainfield East 70

Peoria Notre Dame 57, Urbana 53

Pontiac 63, Coal City 44

Richmond-Burton 55, Marengo 43

Richwoods 70, East Peoria 65

Ridgewood 61, Elmwood Park 45

Rochelle 70, Plano 47

Romeoville 76, Plainfield South 67

Sandwich 41, Dixon 34

Shepard 54, Manteno 44

Springfield 61, Sacred Heart-Griffin (Springfield) 56

Springfield Southeast 72, Springfield Lanphier 51

St. Rita 75, Rich South 55

Stagg 50, Lockport 42

Thornton Fractional South 71, Thornton Fractional North 63

Thornwood 76, Bradley-Bourbonnais 52

Triad 56, Mascoutah 53

Wauconda 51, Grayslake Central 43

Wheaton Academy 62, Riverside-Brookfield 59

Willowbrook 68, York 62

1A Abingdon (A.-Avon) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Abingdon 36, Peoria Christian 32

Delavan 50, Biggsville West Central 25

Elmwood 62, Spoon River Valley 39

Illini Central 62, Hartsburg-Emden 42

Lewistown 61, West Prairie 43

Mt. Sterling (Brown County) 62, Greenview 39

1A Abingdon (A.-Avon) Sectional=

Regional Semifinals=

Payson Seymour 52, Camp Point Central 41

1A Chicago (Robeson) Sectional=

Regional Semifinals=

Fenger 44, St. Francis de Sales 42

1A Danville (Schlarman) Sectional=

Regional Semifinals=

St. Anne 60, Dwight 24

1A Danville (Schlarman)) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Champaign Judah Christian 97, Armstrong 33

Grant Park 69, Calvary Christian Academy 37

LeRoy 80, DeLand-Weldon 8

Milford 67, Danville Schlarman 31

Mt. Pulaski 66, Decatur Christian 23

Streator 49, Gardner-South Wilmington 27

1A Elizabethtown (Hardin County) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Century 69, Shawnee 59

Cobden 87, Carrier Mills 45

Gallatin County 66, Pope County 42

Goreville 73, Dongola 20

Steeleville 54, Waltonville 33

Woodlawn 65, Zeigler-Royalton 29

1A Elizabethtown (Hardin County) Sectional=

Regional Semifinals=

Christopher 58, Norris City (NCOE) 32

1A Lanark (Eastland) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Ashton-Franklin Center 93, Paw Paw 76

Freeport (Aquin) 61, Dakota 53

Milledgeville 76, Kirkland Hiawatha 30

Polo 97, Alden-Hebron 47

Prophetstown 56, Forreston 40

River Ridge 68, Durand 36

1A Moweaqua (Central A & M) Sectional=

Regional Semifinals=

Altamont 44, Cisne 43

1A Moweaqua (Central A&M) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Buffalo Tri-City 63, Beecher City/Cowden Herrick (BK ONLY) 57

Farina South Central 53, Patoka 31

Mulberry Grove 70, Chrisman 39

Neoga 57, Sangamon Valley 20

Odin 88, Sandoval 18

Okaw Valley 56, Shiloh 32

1A Ottawa (Marquette) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Harvest Christian Academy 77, Lombard (CPSA) 48

Mooseheart 59, Hinckley-Big Rock 27

Roanoke-Benson 52, Midland 39

Westminster Christian 64, Earlville-Leland 38

Wethersfield 65, Lowpoint-Washburn 24

1A Ottawa (Marquette) Sectional=

Regional Semifinals=

Annawan 68, Woodhull-AlWood (Ridgewood) 47

1A White Hall (North Greene) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Barry (Western) 62, Jacksonville ISD 30

Jacksonville Routt 75, Griggsville-Perry 44

Metro-East Lutheran 73, Bunker Hill 42

Mount Olive 75, Brussels 53

1A White Hall (North Greene) Sectional=

Regional Semifinals=

Okawville 61, Lebanon 43

Winchester (West Central) 68, Carrollton 62, OT

2A Chicago (Collins Academy) Sectional=

Regional Semifinals=

Chicago Marshall 75, Chicago (Tech) 62

Chicago-University 65, Bowen 46

Collins Academy 67, Chicago Phoenix Academy 60

Dunbar 75, Air Force Academy 18

Hope Academy 110, Chicago (Urban Prep Charter/West) 60

Leo 63, Chicago (Noble/DRW Trading) 33

Phillips 82, Chicago (UCCS/Woodlawn) 29

Tilden 88, Chicago (C. Military Academy-Bronzeville) 56

2A Clifton (Central) Sectional=

Regional Semifinals=

Chicago (Carver Military) 71, Corliss 50

El Paso-Gridley 50, Westmont 47

Fieldcrest 64, Chicago Christian 61, OT

Lisle 58, Somonauk 50

Momence 69, Peotone 59

Seneca 62, Reed-Custer 54

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Chicago (Ogden International) 71, Francis Parker 57

Wells 125, Kelvyn Park 45

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Regional Semifinals=

Chicago (Clark) 56, Chicago (Christ the King) 53

Elmhurst Timothy Christian 61, Guerin 41

IC Catholic 57, Chicago Academy 29

2A Farmington Sectional=

Regional Quarterfinals=

Havana 56, Midwest Central 53

2A Farmington Sectional=

Regional Semifinals=

Deer Creek-Mackinaw 66, Monmouth-Roseville 63

Farmington 82, Monmouth United 30

Quincy Notre Dame 66, Beardstown 51

Williamsville 45, Riverton 29

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Regional Semifinals=

Aledo (Mercer County) 57, Orion 43

Byron 58, St. Bede 35

Rockford Christian 70, South Beloit 55

Winnebago 62, Oregon 36

2A Maroa (M.-Forsyth) Sectional=

Regional Semifinals=

Catlin (Salt Fork) 64, Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 45

Decatur St. Teresa 36, Warrensburg-Latham 31

Heyworth 78, Downs Tri-Valley 52

Macon Meridian 81, Fithian Oakwood 74

Monticello 56, Paxton-Buckley-Loda 45

St. Joseph-Ogden 65, Heritage 36

2A Robinson Sectional=

Regional Semifinals=

Effingham St. Anthony 48, Sullivan 41

Harrisburg 72, Robinson 60

Mt. Carmel 56, Red Hill 43

Shelbyville 62, Vandalia 59

Teutopolis 65, Marshall 52

2A Trenton (Wesclin) Sectional=

Regional Semifinals=

Anna-Jonesboro 59, West Frankfort 57

Nashville 47, Staunton 30

Piasa Southwestern 62, Carlyle 47

Pinckneyville 63, Sparta 36

Trenton Wesclin 64, Roxana 28

3A Maroa (M.-Forsyth) Sectional=

Regional Semifinals=

Bloomington Central Catholic 103, Maroa-Forsyth 40

GIRLS PREP BASKETBALL=

3A Carbondale (H.S.) Sectional=

Sectional Semifinals=

Breese Central 57, Salem 15

East St. Louis 53, Carterville 34

3A Dunlap Sectional=

Sectional Semifinals=

Morton 70, Quincy Notre Dame 30

Richwoods 60, Washington 33

3A Genoa (G.-Kingston) Sectional=

Sectional Semifinals=

Glenbard South 31, Rockford Lutheran 27

Sycamore 43, Marengo 27

3A Lincoln Sectional=

Sectional Semifinals=

Charleston 71, Springfield Lanphier 59

Effingham 42, Rochester 38

3A Park Forest (Rich East) Sectional=

Sectional Semifinal=

Bogan 69, Hyde Park 42

3A Westchester (St. Joseph) Sectional=

Sectional Semifinals=

Fenwick 61, Westinghouse 40

3A Woodstock (North) Sectional=

Sectional Semifinals=

Carmel 47, Lakes Community 28

St. Viator 49, Chicago Resurrection 31

4A Carpentersville (Dundee-Crown) Sectional=

Sectional Semifinals=

Hononegah 64, McHenry 41

Rockford Boylan 59, Cary-Grove 36

4A Hillsid (Proviso West) Sectional=

Sectional Semifinals=

Lisle (Benet Academy) 66, Whitney Young 65

4A Hillside (Proviso West) Sectional=

Sectional Semifinals=

Montini 45, Kenwood 39

4A Naperville (Neuqua Valley) Sectional=

Sectional Semifinals=

Bolingbrook 73, Minooka 43

Naperville Central 58, Lockport 43

4A Roselle (Lake Park) Sectional=

Sectional Semifinals=

Geneva 58, Wheaton North 30

Wheaton Warrenville South 34, Rolling Meadows 27

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/