BOYS PREP BASKETBALL=

Chicago Sullivan 61, Chicago (Intrinsic Charter) 49

Grayslake North 59, Antioch 53

Niles North 78, New Trier 65

Orion 63, ROWVA/Williamsfield co-op (BKB) 56

Pleasant Hill 44, South County 41, OT

Stevenson 50, Libertyville 46

1A Abingdon (A.-Avon) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Brimfield 76, Peoria Heights (Quest) 26

Camp Point Central 46, Augusta Southeastern 36

Mendon Unity 47, Liberty 34

Springfield Lutheran 49, South Fulton Coop 46

1A Arlington Heights (Christian Liberty Academy)=

Regional Quarterfinal=

Douglass 74, Walther Christian Academy 38

1A Chicago (Robeson) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Chicago (CICS Chicago Quest) 67, Evanston (Beacon Academy) 38

Harper 55, Richards 36

Morgan Park Academy def. Hirsch, forfeit

St. Francis de Sales def. Chicago (Little Black Pearl) Academy, forfeit

1A Chicago (Robeson) Sectional=

Regional Quarterfinals=

(Chicago ) Wolcott School 41, Waldorf 34

Manley 78, Christian Liberty Academy 65

1A Danville (Schlarman)) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Bloomington Christian 46, Lexington 42

Cerro Gordo-Bement Coop 59, Blue Ridge 54

Cullom Tri-Point 81, Donovan 29

Dwight 55, Illinois Lutheran 49

Fisher 57, Urbana University 49

1A Elizabethtown (Hardin County) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Crab Orchard 46, Hardin County 42

Norris City (NCOE) 66, Galatia 56

Tamms (Egyptian) 56, Massac County/Joppa-Maple Grove Co-op 54

Thompsonville 58, Elverado 38

Wayne City 89, Grayville 29

1A Lanark (Eastland) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Amboy 63, Rockford Christian Life 53

Lanark Eastland 58, Erie 45

Orangeville 60, Pecatonica 56

Stockton 47, Scales Mound 27

Warren 43, Galena 37

1A Moweaqua (Central A&M) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Cisne 36, Oblong 23

North Clay 55, Centralia Christ Our Rock 52

Palestine-Hutsonville 55, Martinsville 47

Ramsey 60, Edinburg (Coop) BK 56

Windsor 47, Arcola 46, OT

1A Ottawa (Marquette) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Islamic Foundation 55, Elgin Academy 38

Ottawa Marquette 51, Henry 39

Princeville 55, LaMoille 49

Serena 68, Yorkville Christian 60

Woodhull-AlWood (Ridgewood) 77, Stark County 57

1A White Hall (North Greene) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Calhoun 54, McGivney Catholic High School 48

Carrollton 80, Greenfield 64

Lebanon 39, Marissa 37

Raymond Lincolnwood 47, Pawnee 32

Valmeyer 67, New Athens 45

2A Chicago (Collins Academy) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Chicago (Noble/DRW Trading) 56, Chicago CICS-Ellison 50

Chicago (UCCS/Woodlawn) 46, Epic Academy Charter 16

Chicago (Urban Prep Charter/West) 100, Horizon Science Academy Mckinley Park 44

2A Clifton (Central) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Beecher 46, Clifton Central 36

Chicago (Carver Military) 56, Illiana Christian 52

El Paso-Gridley 48, Eureka 44

Harlan 50, Southland 39

Peotone 67, Gilman Iroquois West 42

Somonauk 53, Wilmington 27

2A Elmhurst (Timothy Christian) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Chicago (Christ the King) 73, Chicago (Austin) 55

Chicago (Noble Street Charter/Rowe-Clark) 70, Holy Trinity 57

Guerin 70, Chicago (Disney II) 53

St. Edward 81, Cristo Rey St. Martin Deporres (Waukegan) 40

Yeshiva 37, Chicago (C. Math and Science Charter) 35

2A Farmington Sectional=

Regional Quarterfinals=

Auburn 52, Carlinville 34

Beardstown 53, Pittsfield 52

Monmouth United 50, Knoxville 44, OT

Riverton 65, North-Mac 49

Rushville-Industry 63, Athens 44

2A Manlius (Bureau Valley) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Fulton 64, Morrison 30

Oregon 69, North Boone 63

Princeton 46, Putnam County 40

Rockridge 50, Sherrard 42

St. Bede 56, Mendota 41

West Carroll 36, Kewanee 30

2A Maroa (M.-Forsyth Sectional=

Regional Quarterfinals=

Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 56, Georgetown-Ridge Farm 42

Champaign St. Thomas More 46, Hoopeston Area High School 43

Heritage 46, Westville 43

Macon Meridian 69, Argenta-Oreana 57

Maroa-Forsyth 69, Stanford Olympia 54

Paxton-Buckley-Loda 43, Bismarck-Henning 38

Warrensburg-Latham 47, Tuscola 41

2A Robinson Sectional=

Regional Quarterfinals=

Edwards County 62, Flora 60

Fairfield 55, Hamilton County 50

Marshall 69, Cumberland 64

Red Hill 59, Lawrenceville 54

Sullivan 54, Pana 37

2A Trenton (Wesclin) Sectional=

Regional Quarterfinals=

Chester 67, Johnston City 40

Hillsboro 68, Gillespie 51

Red Bud 56, Dupo 34

Roxana 51, East Alton-Wood River 34

Sparta 61, Trico 43

Staunton 53, Litchfield 32

West Frankfort 61, Vienna 36

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A Belvidere Sectional=

Sectional Championship=

Stockton 67, Walther Christian Academy 64

1A Mt. Sterling (Brown County) Sectional=

Sectional Championship=

Lebanon 59, Lewistown 32

1A Pontiac Sectional=

Sectional Championship=

Danville Schlarman 43, Annawan 36

1A Salem Sectional=

Sectional Championship=

Okaw Valley 46, Mounds Meridian 38

2A Jacksonville (Illinois College) Sectional=

Sectional Championship=

Eureka 54, Pleasant Plains 47

2A Oglesby (Illinois Valley C.C.) Sectional=

Sectional Championship=

Chicago Marshall 53, Harvest Christian Academy 48

2A Pontiac Sectional=

Sectional Championship=

Harlan 55, Monticello 36

2A Salem Sectional=

Sectional Championship=

Teutopolis 40, Breese Mater Dei 26

3A Park Forest (Rich East) Sectional=

Sectional Semifinals=

Kankakee (McNamara) 49, Morgan Park 46

Kankakee 50, Brooks Academy 38

3A Westchester (St. Joseph) Sectional=

Sectional Semifinals=

Nazareth 66, Westchester St. Joseph 33

4A Champaign (Centennial) Sectional=

Sectional Semifinals=

Edwardsville 51, Chatham Glenwood 40

Rock Island 79, Bradley-Bourbonnais 48

4A Chicago (Mother McAuley) Sectional=

Sectional Semifinals=

Lincoln-Way East 44, Marian Catholic (Chicago Heights) 40

Mother McAuley 68, Marist 49

4A Palatine (Fremd) Sectional=

Sectional Semifinals=

Gurnee Warren 31, Grayslake Central 21

Lake Zurich 54, Stevenson 38

4A Park Ridge (Maine East) Sectional=

Sectional Semifinals=

Loyola 62, Maine South 48

Maine West 52, New Trier 38

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/