AP NEWS

Saturday’s Scores

January 13, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Beach 53, Wibaux, Mont. 39

Bishop Ryan 88, Bottineau 49

Bismarck High 91, Turtle Mountain 75

Bison, S.D. 53, Hettinger/Scranton 49

Bowman County 66, Underwood 41

Center-Stanton 67, New England 58

Dakota Prairie 72, Langdon 45

Dickinson Trinity 63, Linton-HMB 50

Dunseith 61, Mott-Regent 50

Ellendale 79, Medina-Pingree-Buchanan 34

Flasher 59, Heart River 28

Glenburn 50, Wilton-Wing 47

Grand Forks Red River 67, Wahpeton 49

Jamestown 79, Bismarck Century 57

Kenmare 73, South Prairie 42

Lisbon 49, South Border 39

Mandan 90, Watford City 67

Mandaree 83, Warwick 74

Minot 71, Bismarck Legacy 48

Our Redeemer’s 60, Westhope-Newburg 36

Richardton-Taylor 60, Grant County 39

Shiloh Christian 61, Glen Ullin-Hebron 51

Solen 53, Killdeer 44

Velva 56, Mohall-Lansford-Sherwood 49

West Fargo 89, Grand Forks Central 63

White Shield 74, Garrison 33

Wyndmere-Lidgerwood 61, Wilmot, S.D. 48

Barnes County Tournament=

Championship=

LaMoure-Litchville-Marion 66, Enderlin 42

Fifth Place=

Sargent Central 44, Finley-Sharon/Hope-Page 42

Seventh Place=

Barnes Co N-north Central 47, Maple Valley 43

Third Place=

Griggs County Central 61, Milnor-North Sargent 58

Devil’s Lake Class “B″ Day Tournament=

Hatton-Northwood 70, Benson County 51

Midway-Minto 59, Rolla 54

New Rockford-Sheyenne 77, Park River/Fordville Lankin 47

North Border 53, Rolette-Wolford 31

St. John 52, May Port CG 45

Ray Super Saturday=

Mon-Dak, Mont. 57, Ray 44

Powers Lake 52, Culbertson, Mont. 43

Stanley 64, Divide County 23

Trenton 68, Burke County 48

Trinity Christian 65, Tioga 35

GIRLS PREP BASKETBALL=

Bishop Ryan 56, Bottineau 45

Bismarck Century 71, Jamestown 55

Bismarck High 59, Turtle Mountain 30

Bismarck Legacy 53, Minot 46

Bowman County 33, Grant County 31

Dickinson Trinity 51, Solen 44

Dunseith 55, Heart River 44

Four Winds/Minnewaukan 63, Rugby 57

Garrison 48, White Shield 25

Grand Forks Red River 63, Wahpeton 36

Hettinger/Scranton 69, Bison, S.D. 15

Linton-HMB 58, Flasher 32

Mandan 82, Watford City 49

Medina-Pingree-Buchanan 48, Ellendale 25

Mott-Regent 39, Wilton-Wing 33

Richland 61, Finley-Sharon 29

Shiloh Christian 61, Glen Ullin-Hebron 51

South Border 49, Lisbon 32

Thompson 78, Kindred 76, 3OT

Underwood 54, Killdeer 33

Velva 55, Mohall-Lansford-Sherwood 54

West Fargo 71, Grand Forks Central 39

Wibaux, Mont. 62, Beach 60

Devil’s Lake Class “B″ Day Tournament=

Hatton-Northwood 52, Lakota 43

May Port CG 53, Benson County 20

Midway-Minto 55, Rolla 31

New Rockford-Sheyenne 52, Cavalier 43

St. John 78, Midkota 47

Ray Super Saturday=

Divide County 55, South Prairie 24

Mon-Dak, Mont. 69, Ray 40

Powers Lake 42, Culbertson, Mont. 40

Trenton 54, Burke County 23

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly