Minneapolis (AP) — The Associated Press state high school football polls for the week of September 12, first-place votes in parentheses, record and total points as voted upon by a statewide panel of prep sports writers:

Class 6A
School Total Points Prv
1. Minnetonka (4) (2-0) 40 2
2. Lakeville North (2-0) 36 4
3. Cretin-Derham Hall (2-0) 32 3
4. Prior Lake (2-0) 28 5
5. Edina (2-0) 23 6
6. Eden Prairie (1-1) 21 1
7. Blaine (2-0) 15 8
8. Champlin Park (2-0) 13 T9
9. Roseville (2-0) 7 NR
10. Wayzata (1-1) 3 T9

Others receiving votes: Maple Grove 2.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Owatonna (5) (2-0) 50 1
2. Elk River (2-0) 45 2
3. Mahtomedi (2-0) 34 3
4. Andover (2-0) 33 4
5. Mankato West (2-0) 31 5
6. St. Thomas Academy (2-0) 28 T6
7. Robbinsdale Cooper (2-0) 21 T6
8. Chanhassen (2-0) 13 8
9. Bemidji (2-0) 10 9
10. Tartan (2-0) 5 NR

Others receiving votes: Spring Lake Park 4, Cambridge-Isanti 1.

Class 4A
School Total Points Prv
1. Holy Angels (6) (2-0) 60 1
2. Cloquet (2-0) 54 2
3. Winona (2-0) 46 3
4. Detroit Lakes (2-0) 35 4
5. Waseca (2-0) 34 5
6. Hutchinson (2-0) 30 6
7. Fridley (2-0) 23 8
(tie) Zimmerman (2-0) 23 7
9. SMB-Wolfpack (2-0) 15 9
10. Marshall (2-0) 6 NR

Others receiving votes: South St. Paul 2, Mound-Westonka 1, Hibbing 1.

Class 3A
School Total Points Prv
1. Pierz (5) (2-0) 59 1
2. Rochester Lourdes (1) (2-0) 53 2
3. Jordan (2-0) 48 3
4. Pequot Lakes (2-0) 35 5
5. Glencoe-Silver Lake (2-0) 28 9
6. Breck (2-0) 24 7
7. Jackson County Central (2-0) 22 10
8. Perham (1-1) 11 6
9. Mora (2-0) 9 NR
10. Park Rapids (2-0) 8 NR

Others receiving votes: Fairmont 7, Stewartville 7, East Grand Forks 6, Spectrum 4, St. Peter 3, Greenway-Nashwauk-Keewatin 2, Litchfield 2, Providence Academy-Heritage Christian Academy-Maranatha 1, Rockford 1.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Caledonia (3) (2-0) 48 2
2. Minneapolis North (2) (2-0) 46 1
3. Pipestone (2-0) 41 3
4. Barnesville (2-0) 35 4
5. Maple Lake (2-0) 19 6
(tie) Maple River (2-0) 19 5
7. Chatfield (2-0) 15 7
8. Breckenridge (2-0) 14 9
(tie) Redwood Valley (2-0) 14 8
10. Royalton (2-0) 7 NR

Others receiving votes: LeSueur-Henderson 6, Morris Area/Chokio-Alberta 4, Lewiston-Altura 4, Aitkin 2, Concordia Academy-Roseville 1.

Class A
School Total Points Prv
1. Minneota (4) (2-0) 40 1
2. Mahnomen (3-0) 33 5
3. BOLD (2-0) 32 2
4. Goodhue (2-0) 29 6
5. Rushford-Peterson (2-0) 14 9
(tie) Ottertail Central (2-0) 14 10
7. Ada-Borup (2-1) 12 7
8. Blooming Prairie (2-0) 11 8
(tie) United South Central (2-0) 11 NR
10. Polk County West (2-0) 8 NR

Others receiving votes: Wabasso 5, Mayer Lutheran 4, Upsala/Swanville 4, Red Lake County 2, Fertile-Beltrami 1.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Spring Grove (5) (2-0) 50 1
2. Stephen-Argyle (2-0) 45 2
3. Verndale (2-0) 38 3
4. Underwood (2-0) 28 7
(tie) Cromwell (2-0) 28 8
6. Russell-Tyler-Ruthton (2-0) 23 6
7. Houston (2-0) 22 10
8. Cook County (2-0) 20 9
9. Goodridge-Grygla-Gatzke (2-0) 6 NR
10. Mountain Iron-Buhl (2-0) 3 NR
(tie) Nevis (1-1) 3 NR
(tie) Grand Meadow (1-1) 3 NR

Others receiving votes: NCE-UH 2, Wheaton-Herman-Norcross 2, Mountain Lake Area 2. <<