AP NEWS
Related topics

BC-CO-BKH--Prep Scores, CO

February 24, 2019
By The Associated Press

BOYS PREP BASKETBALL(equals)

Class 1A District 1(equals)

Championship(equals)

De Beque 70, Ouray 30

Class 1A District 4(equals)

Championship(equals)

Merino 68, Prairie 57

Third Place(equals)

Peetz 78, Caliche 54

Class 1A District 6(equals)

Championship(equals)

Sangre De Cristo 75, Creede High School 52

Class 1A District 7(equals)

Championship(equals)

Evangelical Christian Academy 50, Genoa-Hugo 36

Class 1A District 8(equals)

Third Place(equals)

Front Range Baptist 50, Cornerstone Christian 48

Class 2A District 1(equals)

Championship(equals)

Sanford 55, Del Norte 42

Third Place(equals)

Sargent 79, Center 56

Class 2A District 3(equals)

Semifinal(equals)

Mancos 71, Telluride 57

Class 2A District 4(equals)

Championship(equals)

Limon 48, Denver Christian 39

Third Place(equals)

Byers 66, Clear Creek 43

Class 2A District 5(equals)

Championship(equals)

Vail Christian 70, Plateau Valley 57

Fifth Place(equals)

Paonia 48, Soroco 41

Third Place(equals)

Meeker 56, West Grand 29

Class 2A District 7(equals)

Championship(equals)

Highland 79, Dayspring Christian Academy 46

Third Place(equals)

Heritage Christian Academy 58, Lyons 44

Class 2A District 8(equals)

Championship(equals)

Simla 35, Peyton 29

Third Place(equals)

Thomas MacLaren 52, Dolores Huerta Preparatory 48

Class 3A Frontier District(equals)

Fifth Place(equals)

Bruce Randolph 64, Middle Park 57

Third Place(equals)

Arrupe Jesuit 48, Jefferson 47

Class 3A Intermountain District(equals)

Semifinal(equals)

Alamosa 39, Centauri 38

Montezuma-Cortez 66, Bayfield 59

Class 3A Metro District(equals)

Championship(equals)

Lutheran 68, Manual 52

Fifth Place(equals)

Colorado Academy 58, Jefferson Academy 47

Third Place(equals)

Kent Denver 40, Faith Christian 39

Class 3A Tri-Peaks District(equals)

Championship(equals)

The Vanguard School 77, Colo. Springs Christian 70

Seventh Place(equals)

Buena Vista 45, Salida 40

Third Place(equals)

St. Mary’s Academy 58, Manitou Springs 56

Class 3A Western Slope District(equals)

Championship(equals)

Delta 50, Roaring Fork 39

Third Place(equals)

Coal Ridge 41, Gunnison 40

Class 4A State Tournament(equals)

Second Round(equals)

Centaurus 63, Eagle Valley 45

Cheyenne Mountain 88, Widefield 76

Coronado 59, Palisade 56

Golden 79, Glenwood Springs 61

Greeley Central 54, The Classical Academy 49

Harrison 55, Alameda 52

Holy Family 57, Northfield 39

Lewis-Palmer 69, Ponderosa 52

Lincoln 65, Montrose 41

Longmont 78, Discovery Canyon 48

Mead 63, Skyview 41

Pueblo Central 51, Durango 32

Pueblo East 56, Pueblo County 51

Sierra 64, Pueblo West 56

Steamboat Springs 61, Canon City 30

Thomas Jefferson 72, Wheat Ridge 68

Class 5A State Tournament(equals)

Second Round(equals)

Chaparral 84, Fossil Ridge 55

Cherry Creek 77, Columbine 65

Denver East 69, Ralston Valley 50

Eaglecrest 75, Legend 67

Fairview 69, Broomfield 48

Fountain-Fort Carson 64, Arvada West 54

Fruita Monument 66, Greeley West 51

Grandview 55, Boulder 32

Highlands Ranch 49, Regis Jesuit 48

J.K. Mullen 59, Castle View 56

Mountain Vista 48, Rocky Mountain 45, OT

Overland 66, Horizon 53

Rangeview 70, Windsor 34

Rock Canyon 77, Brighton 55

Smoky Hill 82, Douglas County 67

ThunderRidge 63, Poudre 46

GIRLS PREP BASKETBALL(equals)

Class 1A District 1(equals)

Championship(equals)

De Beque 60, North Park 38

Class 1A District 4(equals)

Championship(equals)

Fleming 48, Briggsdale 47

Third Place(equals)

Merino 51, Prairie 45

Class 1A District 6(equals)

Championship(equals)

Cotopaxi 68, Sangre De Cristo 15

Class 1A District 8(equals)

Championship(equals)

Shining Mountain 33, Belleview Christian 28

Class 2A District 1(equals)

Championship(equals)

Sanford 48, Del Norte 44

Third Place(equals)

Sargent 53, Center 36

Class 2A District 3(equals)

Semifinal(equals)

Ignacio 48, Telluride 17

Class 2A District 4(equals)

Championship(equals)

Limon 55, Denver Christian 19

Third Place(equals)

Burlington 48, Byers 40

Class 2A District 5(equals)

Championship(equals)

Meeker 52, Soroco 25

Fifth Place(equals)

Vail Christian 46, Plateau Valley 34

Third Place(equals)

Hotchkiss 55, Rangely 40

Class 2A District 7(equals)

Championship(equals)

Alexander Dawson 34, Heritage Christian Academy 30

Third Place(equals)

Highland 51, Dayspring Christian Academy 24

Class 2A District 8(equals)

Championship(equals)

Simla 33, Colorado Springs 26

Third Place(equals)

Peyton 34, Calhan 20

Class 3A Frontier District(equals)

Championship(equals)

The Academy 55, Middle Park 52

Consolation Semifinal(equals)

Bennett 29, KIPP Collegiate 23

Third Place(equals)

Lake County 45, Arrupe Jesuit 29

Class 3A Intermountain District(equals)

Semifinal(equals)

Alamosa 42, Centauri 39

Pagosa Springs 47, Montezuma-Cortez 22

Class 3A Metro District(equals)

Championship(equals)

Lutheran 46, SkyView Academy 28

Third Place(equals)

Faith Christian 57, Colorado Academy 45

Class 3A Tri-Peaks District(equals)

Championship(equals)

St. Mary’s Academy 40, Colo. Springs Christian 34

Seventh Place(equals)

Trinidad 48, Florence 31

Third Place(equals)

Salida 47, Manitou Springs 36

Class 3A Western Slope District(equals)

Championship(equals)

Delta 40, Cedaredge 25

Third Place(equals)

Moffat County 47, Grand Valley 27

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/