AP NEWS

Friday’s Scores

February 9, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Ada-Borup 80, Fertile-Beltrami 50

Aitkin 56, International Falls 44

Anoka 70, Centennial 66

Austin 69, Faribault 29

Battle Lake 62, Brandon-Evansville 61

Benilde-St. Margaret’s 66, Robbinsdale Cooper 48

Bethlehem Academy 49, New Richland-H-E-G 41

Breck 66, Blake 56

Cambridge-Isanti 79, Big Lake 63

Cannon Falls 60, Zumbrota-Mazeppa 43

Champlin Park 91, Coon Rapids 61

Chanhassen 66, St. Louis Park 46

Chaska 57, Bloomington Jefferson 52

Chatfield 56, Southland 51

Chisholm 95, Hill City 56

Clearbrook-Gonvick 82, Lake of the Woods 24

Concordia Academy 69, St. Anthony 65, OT

Cretin-Derham Hall 80, Mounds View 46

Cristo Rey Jesuit 112, Community of Peace 45

Cromwell 71, Silver Bay 32

DeLaSalle 82, Holy Angels 60

Deer River 74, Bigfork 60

Delano 77, Orono 71, OT

East Grand Forks 67, Roseau 65

East Ridge 68, Stillwater 47

Eastview 74, Apple Valley 63

Farmington 74, Rosemount 45

Fergus Falls 55, Detroit Lakes 52

Floodwood 79, Carlton 64

Forest Lake 58, Roseville 45

Heron Lake-Okabena 78, Edgerton 63

Hills-Beaver Creek 78, Fulda 68

Hinckley-Finlayson 68, Virginia 57

Hope Academy 69, Eagle Ridge Academy Charter 54

Hopkins 78, Eden Prairie 71

Janesville-Waldorf-Pemberton 52, Kenyon-Wanamingo 45

Jordan 79, Norwood-Young America 26

La Crescent 54, Lewiston-Altura 45

Lake City 65, Kasson-Mantorville 38

Lake Park-Audubon 55, Fosston 32

Lakeview 74, Tracy-Milroy-Balaton 58

Lakeview Christian Academy 80, Mountain Iron-Buhl 76

Lakeville North 71, Eagan 57

Litchfield 57, Glencoe-Silver Lake 34

Mahnomen/Waubun 74, Bagley 47

Mahtomedi 105, Hill-Murray 41

Maranatha Christian 72, Legacy Christian 47

Marshall 67, Worthington 45

Martin County West 72, Lake Crystal-Wellcome Memorial 50

Mayer Lutheran 65, Spring Grove 53

Medford 58, Maple River 57, OT

Melrose 64, Morris Area/Chokio-Alberta 59

Menahga 74, Wadena-Deer Creek 66

Mesabi East 69, Ely 46

Minnehaha Academy 79, Caledonia 60

Minnewaska 67, Benson 44

NCEUH 91, Climax/Fisher 53

Nashwauk-Keewatin 92, Northland 32

New Ulm Cathedral 94, Minnesota Valley Lutheran 87

North Lakes Academy 69, Chesterton Academy 52

North Woods 113, Littlefork-Big Falls 32

Northfield 74, Albert Lea 65

Park (Cottage Grove) 79, Woodbury 67

Pequot Lakes 76, Greenway/Nashwauk-Keewatin 55

Perham 62, Esko 52

Pine City 89, Duluth Marshall 79

Pine Island 57, Byron 36

Plainview-Elgin-Millville 54, Dover-Eyota 42

Randolph 68, Triton 52

Robbinsdale Armstrong 58, Osseo 47

Rochester John Marshall 79, Red Wing 59

Rochester Mayo 62, Owatonna 48

Rogers 89, Chisago Lakes 56

Rothsay 54, Underwood 34

Rushford-Peterson 58, Winona Cotter 29

Russell-Tyler-Ruthton 78, Canby 47

Sauk Centre 79, Belgrade-Brooten-Elrosa 68

Sebeka 52, Pillager 50

Shakopee 85, Burnsville 65

Sleepy Eye St. Mary’s 61, Gibbon Fairfax Winthrop 60

South St. Paul 70, Henry Sibley 69

Southwest Christian (Chaska) 79, LeSueur-Henderson 69

Southwest Minnesota Christian 97, Ellsworth 58

Spectrum 95, PACT Charter 52

Spring Lake Park 78, Elk River 61

St. Charles 90, Wabasha-Kellogg 34

St. Croix Prep 82, Heritage Christian Academy 33

St. James Area 63, Luverne 60, OT

St. Michael-Albertville 56, New Prague 55

St. Paul Humboldt 83, St. Paul Como Park 53

St. Peter 64, Blue Earth Area 49

St. Thomas Academy 82, North St. Paul 64

Stewartville 89, Rochester Lourdes 65

Tartan 83, Hastings 54

Totino-Grace 76, Irondale 64

Waconia 76, Hutchinson 56

Walker-Hackensack-Akeley 80, Laporte 41

Win-E-Mac 75, Goodridge/Grygla-Gatzke 49

Winona 79, Mankato West 43

Wrenshall 67, McGregor 54

GIRLS PREP BASKETBALL=

Ada-Borup/Norman County West 65, Fertile-Beltrami 35

Austin 84, Faribault 28

Avail Academy 57, International School 38

Badger-Greenbush-Middle River 51, Warren-Alvarado-Oslo 50

Barnesville 61, Perham 46

Barnum 51, Cook County 46

Big Lake 49, Cambridge-Isanti 36

Blackduck 67, Nevis 37

Blake 54, Breck 32

Breckenridge 66, Dilworth-Glyndon-Felton 64

Byron 74, Pine Island 65

Centennial 71, Anoka 29

Chaska 54, Bloomington Jefferson 42

Chisago Lakes 50, Rogers 49

Clinton-Graceville-Beardsley 37, Park Christian 36

Concordia Academy 76, St. Anthony 59

Cretin-Derham Hall 69, Mounds View 60

Cristo Rey Jesuit 63, Hope Academy 59

Crosby-Ironton 59, Aitkin 57

Delano 51, Orono 46

Detroit Lakes 62, Bemidji 56

Dover-Eyota 52, Plainview-Elgin-Millville 47

East Grand Forks 57, Hawley 51

Eastview 62, Apple Valley 34

Elk River 51, Spring Lake Park 35

Esko 73, South Ridge 32

Grand Meadow 49, Goodhue 42

Grand Rapids 87, Hermantown 72

Hayfield 71, United South Central 27

Henning 72, New York Mills 51

Henry Sibley 82, South St. Paul 40

Hill-Murray 58, Mahtomedi 42

Holy Family Catholic 61, New Prague 46

Hopkins 70, Eden Prairie 38

Houston 72, Spring Grove 45

Hutchinson 63, Waconia 58

Kasson-Mantorville 93, Lake City 75

Kingsland 57, Lanesboro 54

Kittson County Central 63, Northern Freeze 52

Lake Park-Audubon 70, Ashby 49

Lake of the Woods 60, Clearbrook-Gonvick 53

Lakeville North 72, Eagan 52

Luverne 66, St. James Area 49

Lyle/Austin Pacelli 71, Randolph 42

Mahnomen/Waubun 92, Bagley 33

Mankato East 54, Rochester Century 41

Mankato West 65, Winona 15

Maranatha Christian 91, Legacy Christian 27

Marshall 69, Worthington 47

Medford 69, Maple River 43

Melrose 54, Benson 46

Minnehaha Academy 57, Providence Academy 47

Mound Westonka 57, Dassel-Cokato 25

New Richland-H-E-G 62, Bethlehem Academy 36

Nicollet/Loyola 73, Janesville-Waldorf-Pemberton 55

Northfield 56, Albert Lea 36

Prior Lake 66, Lakeville South 55

Proctor 73, Ashland, Wis. 27

Red Wing 57, Rochester John Marshall 50

Robbinsdale Armstrong 87, Osseo 57

Rochester Mayo 74, Owatonna 33

Roseau 89, Park Rapids 47

Roseville 56, Forest Lake 54

Rothsay 55, Battle Lake 49

Royalton 63, Upsala 53

Rushford-Peterson 70, Winona Cotter 47

Sacred Heart 44, Red Lake County 41

Sauk Centre 75, Atwater-Cosmos-Grove City 35

Schaeffer Academy 54, LeRoy-Ostrander 53

Shakopee 65, Burnsville 62

Sleepy Eye St. Mary’s 63, Gibbon Fairfax Winthrop 48

Southland 50, Chatfield 35

Springfield 62, Sleepy Eye 50

St. Cloud Tech 78, Willmar 67

St. Louis Park 84, Chanhassen 60

St. Paul Academy 68, Mounds Park Academy 43

Stephen-Argyle 79, Win-E-Mac 51

Stewartville 67, Rochester Lourdes 57

Stillwater 82, East Ridge 39

Tartan 68, Hastings 59

Totino-Grace 53, Irondale 34

Tracy-Milroy-Balaton 59, Lakeview 53

Triton 58, Kenyon-Wanamingo 48

Twin Cities Academy 47, North Lakes Academy 26

Wadena-Deer Creek 65, Frazee 56

Walker-Hackensack-Akeley 105, Laporte 32

Watertown-Mayer 53, New London-Spicer 46

Waterville-Elysian-Morristown 47, Blooming Prairie 37

Wayzata 86, Park Center 66

West Central 75, Wheaton/Herman-Norcross 56

Westbrook-Walnut Grove 56, Fulda 24

Woodbury 65, Park (Cottage Grove) 56

Zimmerman 73, Milaca 52

Zumbrota-Mazeppa 61, Cannon Falls 24

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly