AP NEWS
Related topics

2018 Minnesota High School Football Tournament

November 15, 2018
Class 6A
Quarterfinal
Thursday, Nov. 8
At Chanhassen High School

Eden Prairie 15, Minnetonka 13

Friday, Nov. 9
At Osseo High School

Blaine 42, Eastview 14

Lakeville South 28, Woodbury 14

At TCO Performance Center

Lakeville North 35, St. Michael-Albertville 8

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 15

Eden Prairie vs. Blaine, 7 p.m.

Friday, Nov. 16

Lakeville South vs. Lakeville North, 7 p.m.

Championship
Friday, Nov. 23
At U.S. Bank Stadium

Seminfinal winners, 7 p.m.

Class 5A
Quarterfinal
Saturday, Nov. 10
At TCO Performance Center

Elk River 23, Spring Lake Park 21

At TCO Performance Center

Owatonna 42, Owatonna 27

At Husky Stadium-SCSU

Bemidji 51, Cambridge-Isanti 15

At Shakopee High School

St. Thomas Academy 35, Tartan 14

Semifinal
U.S. Bank Stadium
Friday, Nov. 16

Elk River vs. Owatonna, 2 p.m.

Saturday, Nov. 17

Bemidji vs. St. Thomas Academy, 7 p.m.

Championship
Saturday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 4 p.m.

Class 4A
Quarterfinal
Thursday, Nov. 8
At Park Center High School

St. Paul Johnson 24, St. Anthony 22

Friday, Nov. 9
At Husky Stadium-SCSU

SMB Wolfpack 14, Delano 7

At Farmington High School

Waseca 49, Winona 7

At Monticello High School

Willmar 44, Hermantown 0

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 15

SMB Wolfpack vs. Winona, 4:30 p.m.

Friday, Nov. 16

Willmar vs. St. Paul Johnson, 4:30 p.m.

Championship
Friday, Nov. 23
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 4 p.m.

Class 3A
Quarterfinal
Saturday, Nov. 10
At Husky Stadium-SCSU

Pierz 60, Annandale (9-1) 12

At Hopkins High School

Rochester Lourdes 24, Jordan 0

Fairmont 27, Cannon Falls 21

At Brainerd High School

Perham 48, Two Harbors 17

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Saturday, Nov. 17

Pierz vs. Rochester Lourdes, 2 p.m.

Perham vs. Fairmont, 4:30 p.m.

Championship
Saturday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 1 p.m.

Class 2A
Quarterfinal
Friday, Nov. 9
At Alexandria High School

Paynesville 52, Pillager 14

At Burnsville High School

Caledonia 41, New Richland-H-E-G 0

At Brainerd High School

Barnesville 40, Moose Lake/Willow River 0

At New Ulm High School

Minneapolis North 20, Redwood Valley 12

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 15

Caledonia 40, Paynesville 6

Friday, Nov. 16

Barnesville vs. Minneapolis North, 11:30 a.m.

Championship
Friday, Nov. 23
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 1 p.m.

Class A
Quarterfinal
Saturday, Nov. 10
At Alexandria High School

BOLD 50, Ottertail Central 6

At New Ulm High School

Blooming Prairie 42, United South Central 0

At Brainerd High School

Mahnomen/Waubun 42, Deer River 0

At Shakopee High School

Springfield 24, Lester Prairie/Holy Trinity 22

Semifinal
Saturday, Nov. 17
At U.S. Bank Stadium

BOLD vs. Blooming Prairie, 9 a.m.

Mahnomen/Waubun vs. Springfield, 11:30 a.m.

Championship
Saturday, Nov. 24
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 10 a.m.

Nine Man
Quarterfinal
Friday, Nov. 9
At Bemidji State Univ.

Cromwell 14, NCEUH 7

At New Ulm High School

Spring Grove 27, Russell-Tyler-Ruthton 26

Saturday, Nov. 10
Bemidji State Univ.

Mountain Iron-Buhl 28, Stephen-Argyle 20

At Buffalo High School

Mountain Lake Area 23, Verndale 6

Semifinal
At U.S. Bank Stadium
Thursday, Nov. 15

Spring Grove 48, Cromwell 12

Friday, Nov. 16

Mountain Iron-Buhl vs. Mountain Lake Area, 9 a.m.

Championship
Friday, Nov. 23
At U.S. Bank Stadium

Semifinal winners, 10 a.m.

AP RADIO
Update hourly