AP NEWS
Related topics

Wednesday’s Scores

February 15, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

1A CTL=

Third Place=

Cashmere 54, Okanogan 46

1A District 1/2=

Semifinal=

King’s 71, Overlake School 67

Mount Baker 63, Nooksack Valley 41

1A Northeast=

Championship=

Freeman 57, Lakeside (Nine Mile Falls) 41

1A Northeast=

Third Place=

Newport 67, Medical Lake 22

1B Northeast District 7=

Consolation=

Cusick 72, Selkirk 30

Odessa 65, Columbia (Burbank) 27

2A GNL District 7=

Championship=

Pullman 58, West Valley (Spokane) 47

2A West Central District 3=

Consolation=

Clover Park 51, Steilacoom 33

Franklin Pierce 70, Highline 68

Olympic 55, Sequim 49

Port Angeles 67, Lindbergh 59

3A District 1=

Consolation=

Edmonds-Woodway 64, Everett 41

Meadowdale 60, Ferndale 55

3A District 1=

Semifinal=

Marysville-Pilchuck 61, Arlington 49

Stanwood 67, Shorecrest 49

4A West Central/Southwest=

Consolation=

Kentwood 59, Bellarmine Prep 48

Skyview 57, Olympia 27

4A West Central/Southwest=

Semifinal=

Enumclaw 60, Curtis 54

Federal Way 82, Union 62

GIRLS PREP BASKETBALL=

1A CTL=

Third Place=

Omak 42, Okanogan 37

1A District 4=

Championship=

La Center 54, Elma 50

1A District 4=

Consolation=

Montesano 44, Hoquiam 42

1A Northeast=

Championship=

Medical Lake 54, Lakeside (Nine Mile Falls) 33

1A Northeast=

Third Place=

Freeman 59, Chewelah 35

1A WCD=

Semifinal=

Port Townsend 58, Cascade Christian 54

Seattle Christian 58, Bellevue Christian 46

1B CWB=

First Round=

Entiat 65, Wilson Creek 22

Riverside Christian 55, Pateros 49

1B Northeast District 7=

Consolation=

Inchelium 44, Valley Christian 41

Selkirk 65, Wellpinit 53

2A CWAC=

Championship=

East Valley (Yakima) 49, Wapato 47, OT

2A CWAC=

Third Place=

Prosser 58, Selah 49

2A District 1/2=

Consolation=

Liberty 47, Cedarcrest 29

Lynden 42, Anacortes 33

2A District 4=

Consolation=

Washougal 64, Mark Morris 49

Woodland 40, Columbia River 34

2A West Central District 3=

Semifinal=

Port Angeles 37, North Kitsap 36

2A west Central District 3=

Semifinal=

White River 66, Fife 47

2B District 1/2=

Semifinal=

LaConner 45, Orcas Island 40

2B Southwest District 4=

Consolation=

Adna 48, Toledo 44

Mossyrock 60, Ocosta 43

2B Southwest District 4=

Semifinal=

Ilwaco 45, Wahkiakum 44

Napavine 55, Life Christian Academy 38

3A West Central/Southwest=

Consolation=

Kelso 60, Yelm 42

Peninsula 54, Timberline 47

3A West Central/Southwest=

Semifinal=

Bethel 55, Gig Harbor 47

Lincoln 44, Prairie 42

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly