AP NEWS

Cabell County Literature Fair promotes love of reading

May 4, 2019

The Herald-Dispatch

HUNTINGTON - Elementary students from across the county recently competed at the first Cabell County Literature Fair.

The event was hosted by the Cabell County Reading Council in an effort to increase students interest in reading and promote a life-long love of reading.

Read Aloud West Virginia, West Virginia State University, and Marshall University provided informational booths on literacy services and programs. Scholastic Books provided each child in attendance a free book of his/her choice.

Students placing first place at the county level will have their projects displayed at the Cabell County Board of Education meeting on Tuesday, May 21, beginning at 4:30 p.m. Displays are open to the public.

For more information, contact Kenedy Adams, vice president of the Cabell County Reading Council, at 304-733-3019.

n Division A (kindergarten through second grade) winners:

Fiction Individual

First place: Lyra Childers - Nichols Elementary School “Magic Treehouse”

Second place: Elenai Pena - Central City Elementary School “Pete the Cat: Too Cool for School”

Third place: Katelyn Chongswatdi - Nichols Elementary School “Honey Bunny”

Honorable Mention: Carter Stroud - Davis Creek Elementary School “The Legend of Sleepy Hollow”

Fiction Group

First place: London Dykes, Natalin Garrettson - Central City Elementary School “Giraffes Can’t Dance”

Second place: Allison Wheeler, Benjamin Thompson, Shelby Thompson and Kam Porter - Salt Rock Elementary School “The Cat in the Hat” Third place Brayden Smith and Bryson Smith - Davis Creek Elementary School “Prince Fly Guy”

Honorable Mention: Heli Boren-Howley, Bralynn Maynard - Milton Elementary School “Pipi Longstocking”

Nonfiction Individual

First place: Makenzie Peak - Village of Barboursville Elementary “Animal Architects”

Second place: Zachary Jackson - Highlawn Elementary School “Megatooth”

Third place: Emmalyn Mauldin - Milton Elementary School “The White Stallion”

Honorable Mention: Sarah Baisden - Spring Hill Elementary School “The Story of Ruby Bridges”

Nonfiction Group

First place: Wyatt Pitkin, Jordyn Stephens and Wesley Pratt - Cox Landing Elementary School “Storms”

Second place: Loryn Gundy, Owenn Brumfield and Brynlee Eplion - Salt Rock Elementary School “My Parakeet”

Third place: Lennon Stead and Lucy Stead - Village of Barboursville Elementary “The Sun is Kind of a Big Deal”

Honorable Mention: Conner Campbell, Landon Parker, and Milo Clark - Martha Elementary School “Sharks”

n Division B (third through fifth grades):

Fiction Individual

First place: Ava Issa - Culloden Elementary School “Diary of a Wimpy Kid: The Meltdown”

Second place: Jenna Lindsey - Central City Elementary School “Roller Girl”

Third place: Aiden Estep - Culloden Elementary School “The Ersatz Elevator”

Honorable Mention: Elizabeth Kinghorn - Village of Barboursville Elementary School “The Lion, The Witch, and the Wardrobe”

Fiction Group

First place: Kennedy Fisher and Payton Dille - Village of Barboursville Elementary School “A Series of Unfortunate Events”

Second place: Alexis Davis, MacKenzie McCormick and Kyleigh Keeney - Meadows Elementary School “Charlotte’s Web”

Third place: Eli McGinnis and Isaiah Berkenbaugh - Martha Elementary School “Old Yeller”

Honorable Mention: A’Leigha Gillman and Peyton Perkins - Davis Creek Elementary School “The Meltdown”

Nonfiction Individual

First place: Jonathan Little- Martha Elementary School “Michael Jordan”

Second place: Kaiden Ayoub - Cox Landing Elementary School “How Ben Franklin Stole the Lightning”

Third place: Luke Harbert - Davis Creek Elementary School “Who Was Jackie Robinson?

Honorable Mention: Caroline Prater - Meadows Elementary School “Smile”

Nonfiction Group

First place: Ashely Silva-Cruz and Alexandria Jones - Central City Elementary School “Gettysburg: The Confederate High Tide”

Second place: Sophia Giraldo and Nicole Giraldo - Davis Creek Elementary School “Live Fearless”

Third place: Audrey Harbour, Jadyn Layne and Mallie Pyles - Village of Barboursville Elementary School “Sisters”

Honorable Mention: David Watts, Sarah Asebes, Kaden Crompton and Grace Moon - Salt Rock Elementary School “Who is George Lucas”