AP NEWS

Wednesday’s Scores

March 1, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Detroit Loyola 74, Detroit Denby 64

Harrison Township L’Anse Creuse 53, Macomb L’Anse Creuse North 50

GIRLS PREP BASKETBALL=

Corunna 54, Ovid-Elsie 28

Class A Semifinal=

District 11=

Midland Dow 63, Bay City Central 32

Class A Semifinal=

District 12=

Petoskey 47, Gaylord 26

Class A Semifinal=

District 13=

Clarkston 62, Ortonville Brandon 26

Holly 39, Oxford 17

Class A Semifinal=

District 14=

Rochester Hills Stoney Creek 45, Romeo 31

Class A Semifinal=

District 15=

Bloomfield Hills 54, Auburn Hills Avondale 36

Waterford Kettering 44, Waterford Mott 16

Class A Semifinal=

District 16=

Bloomfield Hills Marian 54, Troy 27

Class A Semifinal=

District 17=

Macomb Dakota 41, Macomb L’Anse Creuse North 32

Port Huron 42, Fair Haven-Anchor Bay 33

Class A Semifinal=

District 18=

Utica Ford 50, Harrison Township L’Anse Creuse 48

Class A Semifinal=

District 19=

Warren Cousino 37, Fraser 26

Class A Semifinal=

District 1=

Stevensville Lakeshore 34, St. Joseph 31

Class A Semifinal=

District 20=

Grosse Pointe North 44, St. Clair Shores Lakeview 32

Class A Semifinal=

District 21=

Farmington Hills Mercy 44, North Farmington 36

Southfield A&T 71, Farmington 45

Class A Semifinal=

District 22=

Berkley 40, Oak Park 19

Class A Semifinal=

District 23=

Dearborn Fordson 54, Detroit Cody 33

Class A Semifinal=

District 26=

Belleville 33, Temperance Bedford 32

Monroe 48, Saline 40

Class A Semifinal=

District 27=

Allen Park 60, Lincoln Park 31

Dearborn Edsel Ford 73, Taylor Truman 37

Class A Semifinal=

District 28=

Dearborn Heights Crestwood 48, Dearborn 34

Wayne Memorial 60, Westland John Glenn 50

Class A Semifinal=

District 29=

Novi 59, Salem 31

Class A Semifinal=

District 2=

Battle Creek Harper Creek 57, Kalamazoo Loy Norrix 42

Coldwater 56, Battle Creek Lakeview 35

Class A Semifinal=

District 30=

Ann Arbor Pioneer 40, Pinckney 29

Dexter 41, Ann Arbor Skyline 25

Class A Semifinal=

District 31=

Hartland 40, Howell 37

South Lyon East 51, South Lyon 42

Class A Semifinal=

District 32=

Walled Lake Central 37, White Lake Lakeland 26

Walled Lake Western 49, Milford 20

Class A Semifinal=

District 3=

Jackson 44, Mason 28

Okemos 53, Lansing Everett 21

Class A Semifinal=

District 4=

DeWitt 54, Lansing Waverly 38

Class A Semifinal=

District 5=

Hudsonville 47, Zeeland East 31

Jenison 49, Zeeland West 24

Class A Semifinal=

District 6=

Caledonia 46, East Kentwood 45

Middleville Thornapple Kellogg 37, Grand Rapids Christian 25

Class A Semifinal=

District 7=

Grand Haven 51, Muskegon Mona Shores 24

Muskegon 69, Muskegon Reeths-Puffer 37

Class A Semifinal=

District 8=

East Grand Rapids 54, Grand Rapids Forest Hills Central 40

Rockford 46, Grand Rapids Forest Hills Northern 42

Class A Semifinal=

District 9=

Flushing 42, Swartz Creek 28

Class B Semifinal=

District 33=

Berrien Springs 42, South Haven 35

Niles 43, Coloma 31

Class B Semifinal=

District 34=

Edwardsburg 60, Paw Paw 11

Three Rivers 50, Dowagiac Union 5

Class B Semifinal=

District 35=

Allegan 59, Hopkins 45

Class B Semifinal=

District 36=

Holland Christian 60, Fennville 20

Class B Semifinal=

District 37=

Battle Creek Pennfield 58, Olivet 37

Marshall 52, Comstock 42

Class B Semifinal=

District 38=

Ionia 46, Lake Odessa Lakewood 35

Class B Semifinal=

District 39=

Fowlerville 61, Lansing Sexton 44

Williamston 49, Haslett 27

Class B Semifinal=

District 40=

Eaton Rapids 44, Leslie 35

Class B Semifinal=

District 41=

Onsted 41, Adrian 39

Class B Semifinal=

District 42=

Chelsea 43, Dundee 16

Class B Semifinal=

District 44=

Ann Arbor Gabriel Richard 38, Livonia Ladywood 25

Dearborn Henry Ford Academy 47, Dearborn Divine Child 40

Class B Semifinal=

District 45=

River Rouge 61, Dearborn Advanced Technology 13

Class B Semifinal=

District 49=

Detroit Country Day 88, Ferndale University 16

Class B Semifinal=

District 50=

Macomb Lutheran North 34, Algonac 22

Pontiac Notre Dame Prep 54, Pontiac 31

Class B Semifinal=

District 51=

Armada 67, St. Clair 63

Marysville 47, Marine City 32

Class B Semifinal=

District 52=

Croswell-Lexington 37, Almont 32

Class B Semifinal=

District 53=

Goodrich 55, Flint Powers 42

Class B Semifinal=

District 54=

Durand 54, Perry 28

Class B Semifinal=

District 55=

Birch Run 56, Bridgeport 30

Frankenmuth 44, Millington 40

Class B Semifinal=

District 58=

Comstock Park 42, Coopersville 41

Class B Semifinal=

District 59=

Montague 40, Whitehall 36

Muskegon Oakridge 46, Spring Lake 33

Class B Semifinal=

District 61=

Big Rapids 49, Stanton Central Montcalm 34

Clare 49, Shepherd 32

Class B Semifinal=

District 63=

Kingsley 49, Ludington 24

Class C Semifinal=

District 65=

Hartford 39, Cassopolis 37

Niles Brandywine 47, Watervliet 36

Class C Semifinal=

District 66=

Constantine 41, Lawton 31

Schoolcraft 66, Decatur 19

Class C Semifinal=

District 67=

Kalamazoo Christian 43, Bangor 36

Kalamazoo Hackett Catholic Central 58, Bloomingdale 41

Class C Semifinal=

District 68=

Bronson 33, Centreville 32

Union City 58, Mendon 39

Class C Semifinal=

District 69=

Hanover-Horton 70, Jackson East Jackson 32

Class C Semifinal=

District 70=

Hudson 50, Addison 44

Manchester 46, Pittsford 45

Class C Semifinal=

District 71=

Erie-Mason 48, Britton-Deerfield 29

Class C Semifinal=

District 72=

Riverview Gabriel Richard 36, Ann Arbor Greenhills 21

Ypsilanti Arbor Preparatory 59, Allen Park Cabrini 26

Class C Semifinal=

District 75=

New Haven 52, Grosse Pointe Woods University Liggett 45

Class C Semifinal=

District 76=

Rochester Hills Lutheran Northwest 53, Bloomfield Hills Sacred Heart 16

Royal Oak Shrine 39, Madison Heights Bishop Foley 25

Class C Semifinal=

District 77=

Capac 40, Brown City 38

Sandusky 33, Marlette 27

Class C Semifinal=

District 78=

Cass City 55, Ubly 37

Unionville-Sebewaing 53, Harbor Beach 38

Class C Semifinal=

District 79=

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 55, Reese 47

Class C Semifinal=

District 86=

Mason County Central 73, Shelby 64, 2OT

Class C Semifinal=

District 89=

Lincoln-Alcona 36, Whittemore-Prescott 20

Oscoda 53, Johannesburg-Lewiston 32

Class C Semifinal=

District 90=

Houghton Lake 50, Roscommon 24

Lake City 51, McBain 32

Class C Semifinal=

District 91=

Manton 74, Traverse City Grand Traverse Academy 29

Class C Semifinal=

District 93=

Indian River-Inland Lakes 44, Manistique 43

Class C Semifinal=

District 94=

Iron Mountain 51, Norway 35

West Iron County 61, Ironwood 42

Class C Semifinal=

District 95=

Ishpeming 69, Gwinn 34

Ishpeming Westwood 59, Negaunee 44

Class C Semifinal=

District 96=

Houghton, N.Y. 46, L’Anse 31

Class D Championship=

District 107=

Waterford Our Lady 70, Auburn Hills Oakland Christian 18

Class D Semifinal=

District 100=

Bellevue 57, Battle Creek St. Philip 49

Class D Semifinal=

District 102=

Adrian Lenawee Christian 63, Morenci 33

Class D Semifinal=

District 103=

Lansing Christian 53, Webberville 39

Class D Semifinal=

District 109=

Fowler 39, Merrill 27

Fulton-Middleton 42, Ashley 24

Class D Semifinal=

District 111=

Deckerville 38, Peck 21

Kingston 52, Mayville 8

Class D Semifinal=

District 112=

Akron-Fairgrove 40, Owendale-Gagetown 32

Class D Semifinal=

District 113=

Fruitport Calvary Christian 48, Muskegon Catholic Central 38

Class D Semifinal=

District 115=

Onekama 48, Walkerville 35

Class D Semifinal=

District 118=

Central Lake 54, Bellaire 28

Ellsworth 66, Alba 30

Class D Semifinal=

District 120=

Posen 56, Onaway 50

Rogers City 40, Hillman 38

Class D Semifinal=

District 127=

Crystal Falls Forest Park 38, Ewen-Trout Creek 25

Class D Semifinal=

District 128=

Chassell 44, Baraga 36

Class D Semifinal=

District 98=

Wyoming West Michigan Lutheran 38, Zion Christian 33

Class D Semifinal=

District 99=

Colon 49, Burr Oak 26

Martin 36, Climax-Scotts 31___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly