AP NEWS

Pewamo-Westphalia’s Spitzley AP Division 3 girls top player

April 2, 2019

Division 3 All-State

The 2019 Associated Press Division 3 girls basketball All-State team as selected by a panel of 11 Michigan sportswriters.

Player of the Year

Hannah Spitzley, Pewamo-Westphalia, Jr.

First-Team All-State

Hannah Spitzley, Pewamo-Westphalia, Jr.

Elise Stuck, Charlevoix, Jr.

Rylie Bisballe, Lake City, Jr.

Taylor Fleming, Rogers City, Sr.

Sarah Marvin, Byron, So.

Xeryia Tartt, Flint Hamady, Jr.

Mya Petticord, Ypsilanti Arbor Prep, Fr.

Claycee West, White Pigeon, Jr.

Mahri Petree, Ypsilanti Arbor Prep, Sr.

Kendal Muxlow, Brown City, Sr.

Ellie Droste, Pewamo-Westphalia, Jr.

Kenzie Bowers, Kent City, So.

Coach of the Year

Steve Eklund, Pewamo-Westphalia

Second-Team All-State

Melanie Moore, Madison Heights Bishop Foley

Tessa Leece, Ishpeming Westwood

Joanna Larsen, Centreville

Abrie Cabana, Grass Lake

Alana Nelson, Springport

Coach of the Year

Andrea Cabana, Grass Lake

Honorable Mention

Jayden Weber, East Jordan; Sydney Townsend, Johannesburg-Lewiston; Makayla Ardis, Lake City; Abby Brown, Manton; Jaden Wilder, Manton; Katelyn Etherton, Oscoda; Grace Bradford, Maple City Glen Lake; Juliana Paoletti, Monroe St. Mary’s Catholic Central; Baylee Baldwin, Ottawa Lake Whiteford; Rachel Allen, Mason County Central; Jayd Hovey, Hart; Maylee Hatt, Byron; Treshondra Williams, Flint Hamady; Brooke Wenzlick, New Lothrop; Caitlyn Bruff, senior, New Lothrop; Grace Murray, Royal Oak Shrine; Jessica Weber, Harbor Beach; Gabby Gough, Sandusky; Taylor Findlay, Reese; Lauren Langley, Oscoda; Katelyn Etherton, Oscoda; Alexys Carlstron, Harrison; Macy Bisballe, Houghton Lake; Eden Goliher, West Iron County; Madelyn Koski, Ishpeming Westwood; Emily Nelson, West Iron County; MacKenzie Karki, Negaunee; Kara Mahoney, Laingsburg; Tait Hosford, Bath; Emma Belles, Ithaca; Coryne Howard, Fennville; Baylie VanDyke, NorthPointe Christian; Zakiyyah Abdullah, Niles Brandywine; Hannah Brown, White Cloud; Taylor Folkema, Muskegon Western Michigan Christian; Zara Weber, Kent City; Lexi Parsons, Delton Kellogg; Gabi Saxman, Schoolcraft; Mikenzie Chambers, Hartford; Kiera Lasky, Bronson; Katy Snyder, Hemlock; Amaka Unobagha, Saginaw Arts & Sciences; Lindsey Ferrington, Burton Bendle; Kaylea Stone, Carson City; Bailey Fitzpatrick, Carson City; Zoey Persails, Reese; Laura Teunion-Smith, Adrian Madison; Alex Maher, Springport; Avery Collins, Manchester; Shealyn Tripp, Michigan Center.

Coach of the Year

Mark Toppi, Oscoda; Wayne Gigante, Royal Oak Shrine; Kurt Corcoran, Ishpeming Westwood; Greg Kauffman, Houghton Lake; Josh Hood, Niles Brandywine.