AP NEWS
Related topics

Washington Football How They Fared

October 1, 2018

1. Union (5-0) beat Puyallup 38-31.

2. Mount Si (5-0) beat Eastlake 21-7.

3. Puyallup (4-1) lost to Union 31-38.

4. Lake Stevens (5-0) beat Kamiak 58-0.

5. Graham-Kapowsin (4-1) beat Olympia 35-0.

6. Gonzaga Prep (3-2) lost to Mt. Spokane 0-13.

7. Woodinville (4-1) beat Redmond 46-7.

8. Sumner (3-2) lost to Rogers 10-14.

9. Chiawana (3-2) lost to Handford 21-34.

10. Camas (3-2) beat Heritage 65-3.

Class 3A

1. Eastside Catholic (4-1) beat Garfield 50-7.

2. O’Dea (5-0) beat Seattle 49-20.

3. Bellevue (5-0) beat Lake Washington.

4. Lincoln (4-1) beat Spanaway Lake 53-14.

5. Rainier Beach (2-2) lost to Bishop Blanchet 22-24.

6. Bethel (4-1) beat Mt. Tahoma 48-19.

7. Mountain View (4-1) beat Hudson’s Bay 62-3.

8. Mt. Spokane (4-1) beat Gonzaga Prep 13-0.

9. Oak Harbor (5-0) beat Ferndale 28-13.

10. Hermiston, Oregon (4-1) beat Southridge 56-0.

Class 2A

1. Hockinson (5-0) beat Woodland 42-27.

2. Tumwater (5-0) beat Rochester 63-0.

3. Lynden (5-0) beat Nooksack Valley 38-19.

4. Steilacoom (5-0) beat Highline 64-14.

5. Liberty (Issaquah) (5-0) beat Juanita 28-14.

6. Prosser (4-1) beat Grandview 49-0.

7. West Valley (Spokane) (5-0) beat Clarkston 23-14.

8. Archbishop Murphy (1-2) idle.

9. Cheney (5-0) beat Cascade 20-0.

10. Black Hills (5-0) beat WF West 25-17.

Class 1A

1. Royal (5-0) beat Warden 56-0.

2. Montesano (5-0) beat Forks 40-0.

3. Zillah (5-0) beat Highland 69-0.

4. Lynden Christian (5-0) beat Nooksack Valley 38-19.

5. Connell (4-1) beat Naches Valley 63-3.

6. Meridian (3-2) lost to Mt. Baker 20-41.

7. Newport (3-2) lost to Issaquah 26-32.

8. Okanogan (4-1) beat Chelan 14-12.

9. Mount Baker (3-2) beat Meridian 41-20.

10. Hoquiam (5-0) beat Tenino 428-12.

(tie) Cascade Christian (5-0) beat Bellevue Christian 45-7.

Class 2B

1. Adna (5-0) beat Napavine 50-13.

2. Tri-Cities Prep (4-0) idle.

3. Napavine (3-2) lost to Adna 13-50.

4. Kalama (3-2) beat Winlock 62-8.

5. Rainier (5-0) beat Life Christian 53-12.

6. Asotin (3-2) lost to Reardan 26-30.

7. Onalaska (5-0) beat Morton/White Pass 46-6.

8. Northwest Christian (Colbert) (4-1) beat Oroville 62-45.

9. Morton/White Pass (4-1) lost to Onalaska 6-46.

10. Wilbur-Creston (4-1) lost to Chewelah 0-34.

Class 1B

1. Almira/Coulee-Hartline (5-0) beat Bridgeport 76-6.

2. Odessa (5-0) beat Wellpinit 82-12.

3. Garfield-Palouse (5-0) beat Colton 90-56.

4. Sunnyside Christian (4-1) beat Pomeroy 60-14.

5. Naselle (5-1) beat Lummi Nation 46-12.

AP RADIO
Update hourly