AP NEWS
Related topics

Thursday’s Scores

February 15, 2019

BOYS PREP BASKETBALL=

Eureka 47, Florence 37

Missoula Hellgate 74, Missoula Sentinel 35

St. Ignatius 71, Anaconda 64

Northwest A at Whitefish=

First Round=

Libby 60, Ronan 52

Polson 58, Columbia Falls 49

Southwest A=

First Round=

Dillon 68, Stevensville 42

Frenchtown 64, Corvallis 58, OT

District 1B at Shelby=

First Round=

Choteau 74, Conrad 41

Rocky Boy 61, Cut Bank 55

District 2B at Glasgow=

Play-In=

Glasgow 72, Harlem 70

District 3B at Colstrip=

Semifinal=

Colstrip 77, Lame Deer 65

Lodge Grass 72, St. Labre 59

District 4B at Columbus=

First Round=

Columbus 60, Shepherd 30

Red Lodge 50, Roundup 49

District 5B at Belgrade=

First Round=

Jefferson (Boulder) 44, Townsend 36

Whitehall 44, Manhattan 35

District 2C at Sidney=

Loser Out=

Culbertson 57, Savage 26

Froid/Medicine Lake Coop 59, Brockton 35

Second Round=

Fairview 64, Bainville 17

Plentywood 66, Circle 32

District 3C at Wolf Point=

First Round=

Dodson 76, Opheim 27

Lustre Christian 51, Frazer 34

Saco-Whitewater-Hinsdale Coop 56, Nashua 45

District 4C at Miles City=

First Round=

Carter County 61, Custer-Hysham 21

Wibaux 61, Terry 42

District 6C at Huntley Project=

First Round=

Bridger 51, Absarokee 37

Plenty Coups 68, Reed Point-Rapelje 31

District 8C at Lewistown=

First Round=

Belt 62, Centerville 31

Denton-Geyser-Stanford 58, Hobson-Moore-Judith Gap 47

Roy-Winifred 55, Geraldine/Highwood 36

District 9C at Havre=

First Round=

Chinook 60, Chester-Joplin-Inverness 33

Fort Benton 70, Box Elder 27

Hays-Lodgepole 88, Turner 46

North Star 59, Big Sandy 55

District 10C at Geat Falls Russell=

Loser Out=

Dutton-Brady 48, Valier 29

Second Round=

Great Falls Central 67, Augusta 37

Power 44, Cascade 33

District 11C at Churchill=

First Round=

Shields Valley 54, Lone Peak 46

West Yellowstone 57, White Sulphur Springs 44

District 12C at Dillon=

First Round=

Ennis 52, Harrison-Willow Creek 42

Phillipsburg 48, Lima 32

Twin Bridges 72, Sheridan 20

District 13C at Frenchtown=

First Round=

Clark Fork 70, Lincoln 34

Victor 62, Valley Christian 42

District 14C at Pablo=

First Round=

Charlo 66, Two Eagle River 44

Hot Springs 57, Noxon 48

GIRLS PREP BASKETBALL=

Anaconda 76, St. Ignatius 47

Billings West 72, Billings Skyview 37

Laurel 40, Billings Central 38

Missoula Hellgate 53, Missoula Sentinel 40

Northwest A at Whitefish=

First Round=

Libby 35, Whitefish 22

Ronan 72, Polson 34

Southwest A at Butte=

First Round=

Dillon 64, Stevensville 33

Hamilton 37, Frenchtown 27

Drummond 56, Harrison-Willow Creek 20

Phillipsburg 53, Lima 8

Twin Bridges 41, Sheridan 23

Darby 51, Valley Christian 33

Lincoln 45, Victor 29

Charlo 69, Two Eagle River 10

St. Regis 57, Hot Springs 39

District 1B at Shelby=

First Round=

Choteau 34, Conrad 27

Fairfield 63, Rocky Boy 31

District 2B at Glasgow=

Play-In=

Glasgow 43, Poplar 31

District 3B at Colstrip=

Semifinal=

Colstrip 39, St. Labre 35

Forsyth 59, Lodge Grass 41

District 4B at Columbus=

First Round=

Columbus 59, Shepherd 21

Red Lodge 44, Joliet 32

District 5B at Belgrade=

First Round=

Big Timber 48, Jefferson (Boulder) 29

Three Forks 45, Manhattan 33

District 3C at Wolf Point=

Semifinal=

Saco-Whitewater-Hinsdale Coop 56, Dodson 43

Scobey 51, Lustre Christian 29

District 4C at Miles City=

Semifinal=

Carter County 64, Melstone 48

Wibaux 58, Northern Cheyenne 55

District 6C at Huntley Project=

Loser Out=

Harlowton 41, Roberts 30

Park City 54, Broadview-Lavina 6

Semifinal=

Bridger 48, Absarokee 36

Plenty Coups 53, Reed Point-Rapelje 38

District 8C at Lewistown=

First Round=

Belt 53, Geraldine/Highwood 15

Hobson-Moore-Judith Gap 74, Centerville 25

Winnett-Grass Range 58, Denton-Geyser-Stanford 45

District 9C at Havre=

Loser Out=

Chinook 50, Chester-Joplin-Inverness 31

Hays-Lodgepole 57, Big Sandy 33

Semifinal=

Box Elder 71, North Star 29

Fort Benton 65, Turner 51

District 10C at Geat Falls Russell=

Loser Out=

Heart Butte 39, Sunburst 34

Semifinal=

Power 42, Great Falls Central 29

Simms 48, Cascade 33

District 11C at Churchill=

First Round=

Lone Peak 33, Gardiner 28

West Yellowstone 54, White Sulphur Springs 28

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/