AP NEWS

Tuesday’s Scores

February 21, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

1A District 1=

Semifinal=

Gehlen Catholic, Le Mars 60, Boyden-Hull 41

George-Little Rock 73, Akron-Westfield 43

1A District 2=

Semifinal=

Newell-Fonda 60, Ruthven-Ayrshire 50

South O’Brien, Paullina 69, Harris-Lake Park 40

1A District 3=

Semifinal=

Bishop Garrigan 73, St. Edmond, Fort Dodge 66

West Fork, Sheffield 65, Newman Catholic, Mason City 64, 2OT

1A District 4=

Semifinal=

Don Bosco, Gilbertville 78, AGWSR, Ackley 46

Hudson 38, Rockford 34

1A District 5=

Semifinal=

Dunkerton 63, Postville 44

Tripoli 46, Turkey Valley, Jackson Junction 43

1A District 6=

Semifinal=

Edgewood-Colesburg 61, Central Elkader 47

Wapsie Valley, Fairbank 58, Central City 36

1A District 7=

Semifinal=

Gladbrook-Reinbeck 68, North Tama, Traer 36

Meskwaki Settlement School 57, Belle Plaine 40

1A District 8=

Semifinal=

Lisbon 63, Easton Valley 58

North Linn, Troy Mills 92, Calamus-Wheatland 37

1A District 9=

Semifinal=

Iowa Mennonite, Kalona 52, Highland, Riverside 38

New London 55, Notre Dame, Burlington 49

1A District 13=

Semifinal=

Bedford 54, Southwest Valley 45

Nodaway Valley 69, Sidney 57

1A District 14=

Semifinal=

St. Albert, Council Bluffs 56, Exira/Elk Horn-Kimballton 41

Stanton 62, CAM, Anita 57

1A District 15=

Semifinal=

IKM-Manning 57, Boyer Valley, Dunlap 41

Tri-Center, Neola 70, Ar-We-Va 58

1A District 16=

Semifinal=

Kingsley-Pierson 42, Woodbury Central, Moville 40

St. Mary’s, Remsen 64, West Monona, Onawa 49

2A District 1=

Championship=

Kuemper Catholic, Carroll 67, Logan-Magnolia 46

2A District 2=

Championship=

Western Christian, Hull 54, Rock Valley 44

2A District 3=

Championship=

Sheldon 59, Sioux Center 55

2A District 4=

Championship=

Alta/Aurelia 74, Pocahontas Area/L-M Co-op 73

2A District 5=

Championship=

Garner-Hayfield/Ventura 49, Forest City 29

2A District 9=

Championship=

Northeast, Goose Lake 52, Camanche 30

2A District 10=

Championship=

Wapello 80, Central Lee, Donnellson 71

2A District 11=

Championship=

Eddyville-Blakesburg-Fremont 80, Albia 44

2A District 12=

Championship=

Van Meter 64, Interstate 35,Truro 49

2A District 13=

Championship=

East Marshall, LeGrand 56, West Marshall, State Center 39

2A District 14=

Championship=

South Hamilton, Jewell 76, Clarion-Goldfield-Dows 50

2A District 15=

Championship=

Woodward-Granger 66, Des Moines Christian 63

2A District 16=

Championship=

Treynor 52, Underwood 34

3A Substate 1=

Quarterfinal=

Sergeant Bluff-Luton 68, MOC-Floyd Valley 55

Spirit Lake 50, Storm Lake 49

3A Substate 2=

Quarterfinal=

Crestwood, Cresco 87, Clear Lake 83, 2OT

Waverly-Shell Rock 74, Humboldt 44

3A Substate 8=

Quarterfinal=

Creston 69, Carroll 65

Harlan 68, Perry 56

4A Substate 1=

Quarterfinal=

Sioux City, West 60, Council Bluffs, Thomas Jefferson 47

4A Substate 8=

Quarterfinal=

Fort Dodge 59, Des Moines, East 47

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Ankeny Christian Academy vs. Madrid, ppd. to Feb 21st.

Cascade,Western Dubuque vs. Regina, Iowa City, ppd. to Feb 21st.

Central Decatur, Leon vs. Earlham, ppd. to Feb 21st.

Grand View Christian vs. Baxter, ppd. to Feb 21st.

Lynnville-Sully vs. Sigourney, ppd. to Feb 21st.

Martensdale-St. Marys vs. Mormon Trail, Garden Grove, ppd. to Feb 21st.

Montezuma vs. Keota, ppd. to Feb 21st.

GIRLS PREP BASKETBALL=

4A Region 1=

Championship=

LeMars 56, Denison-Schleswig 29

4A Region 2=

Championship=

Mason City 58, Waverly-Shell Rock 41

4A Region 3=

Championship=

Center Point-Urbana 53, Cedar Rapids Xavier 41

4A Region 4=

Championship=

Marion 68, Wahlert, Dubuque 49

4A Region 5=

Championship=

Fairfield 55, North Scott, Eldridge 44

4A Region 7=

Championship=

Boone 60, Dallas Center-Grimes 53

4A Region 8=

Championship=

Lewis Central 47, Bishop Heelan Catholic, Sioux City 38

5A Region 2=

Championship=

Iowa City West 61, Pleasant Valley 51

5A Region 3=

Championship=

Iowa City High 65, Bettendorf 40

5A Region 4=

Championship=

Indianola 60, Southeast Polk 57

5A Region 5=

Championship=

Valley, West Des Moines 58, Ankeny Centennial 44

5A Region 6=

Championship=

Johnston 68, Cedar Rapids, Kennedy 51

5A Region 7=

Championship=

Dowling Catholic, West Des Moines 68, Ankeny 41

5A Region 8=

Championship=

Waukee 52, Prairie, Cedar Rapids 39

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly