AP NEWS
Related topics

Tuesday’s Scores

February 28, 2018

BOYS BASKETBALL=

Aitkin 94, Red Lake 60

Albany 65, Mora 54

Annandale 72, Dassel-Cokato 58

Apple Valley 70, Farmington 67

Ashby 71, Clinton-Graceville-Beardsley 49

Badger-Greenbush-Middle River 66, Goodridge/Grygla-Gatzke 42

Barnesville 57, Crookston 43

Barnum 61, Braham 47

Becker 78, Foley 72

Bemidji 67, Brainerd 59

Benilde-St. Margaret’s 79, Chanhassen 68

Blackduck 102, Littlefork-Big Falls 54

Bloomington Jefferson 59, Richfield 48

Brandon-Evansville 56, Bertha-Hewitt 44

Breck 79, Heritage Christian Academy 44

Byron 81, Zumbrota-Mazeppa 47

Cambridge-Isanti 0, North Branch 0

Cass Lake-Bena 51, Nevis 49

Champlin Park 81, Maple Grove 45

Chaska 75, Bloomington Kennedy 51

Christ’s Household of Faith 64, West Lutheran 40

Cretin-Derham Hall 65, Roseville 48

Dawson-Boyd 74, Ortonville 68

DeLaSalle 82, St. Anthony 56

Deer River 78, Bigfork 73

Detroit Lakes 90, Staples-Motley 54

Eagan 66, Burnsville 65

East Grand Forks 68, Bagley 63

East Ridge 68, White Bear Lake 55

Eden Valley-Watkins 62, Pierz 53

Edina 58, Woodbury 53

Esko 74, Crosby-Ironton 34

Fertile-Beltrami 67, Warren-Alvarado-Oslo 33

Floodwood 85, Cherry 31

Forest Lake 80, Stillwater 77

Fosston 70, Northern Freeze 53

Fridley 83, St. Croix Lutheran 76

Greenway 70, Mesabi East 49

Hancock 75, Underwood 50

Hastings 67, Blake 50

Henning 56, Battle Lake 50

Hibbing 64, Ely 60

Holy Angels 65, St. Agnes 63

Irondale 57, Elk River 55

Kimball 55, Belgrade-Brooten-Elrosa 46

Lakeville North 79, Eastview 65

Lakeville South 72, Rosemount 58

Learning for Leadership Charter 79, Groves Academy 73

Mahnomen-Waubun 94, Clearbrook-Gonvick 42

McGregor 84, Hill City 49

Melrose 67, Osakis 55

Minneapolis North 91, Henry Sibley 54

Minneapolis Roosevelt 87, Henry 80

Minneapolis Roosevelt 87, Minneapolis Henry 80

Minneapolis South 58, Minneapolis Southwest 49

Minnewaska 76, Atwater-Cosmos-Grove City 58

Moose Lake/Willow River 84, East Central 55

Mound Westonka 57, Litchfield 39

Mounds View 72, Park (Cottage Grove) 51

Nashwauk-Keewatin 79, Fond du Lac Ojibwe 62

New Life Academy 45, Concordia Academy 37

New London-Spicer 96, Glencoe-Silver Lake 73

New Prague 48, Holy Family Catholic 39

North St. Paul 91, Henry Sibley 54

North Woods 94, Carlton 66

Northfield 79, Red Wing 46

Onamia 58, Laporte 37

Orono 82, Hutchinson 57

Osseo 75, Blaine 66

Owatonna 32, Mankato East 26

Park Center 87, Andover 71

Parkers Prairie 85, Sebeka 78

Pelican Rapids 58, Hawley 57

Pequot Lakes 78, Pine River-Backus 55

Perham 81, Dilworth-Glyndon-Felton 44

Prior Lake 65, Shakopee 56

Robbinsdale Armstrong 64, Coon Rapids 57

Robbinsdale Cooper 98, St. Louis Park 71

Rochester John Marshall 75, Rochester Century 64

Rochester Mayo 72, Winona 67

Rockford 57, Watertown-Mayer 56

Rogers 65, Monticello 56

Roseau 77, Lake of the Woods 24

Rothsay 64, Norman County West 62

Royalton 74, Isle 48

Rush City 49, St. John’s Prep 47

Southwest Christian (Chaska) 47, Providence Academy 44

Spring Lake Park 76, Centennial 73

St. Cloud Cathedral 79, Little Falls 56

St. Paul Central 95, St. Paul Harding 70

St. Paul Central 95, St. Paul Harding 70

St. Paul Johnson 88, St. Paul Humboldt 75

St. Paul Washington 90, St. Paul Como Park 83

St. Thomas Academy 71, Hill-Murray 28

Tartan 66, South St. Paul 42

Totino-Grace 69, Anoka 49

Verndale 55, Walker-Hackensack-Akeley 50

Virginia 51, Duluth Denfeld 46

Waconia 80, Delano 76

Wadena-Deer Creek 75, Upsala 73

Waseca 75, Faribault 50

Wayzata 70, Minnetonka 54

West Central 85, Wheaton/Herman-Norcross 38

Wheaton/Herman-Norcross 60, West Central 47

Wrenshall 80, Ogilvie 31

1A Section 1=

First Round=

Fillmore Central 76, Glenville-Emmons 52

Hayfield 60, Lanesboro 56

Houston 69, Mabel-Canton 55

GIRLS BASKETBALL=

4A Section 8=

Quarterfinal=

Buffalo 70, Brainerd 58

Maple Grove 41, Elk River 33

Moorhead 78, Rogers 65

St. Michael-Albertville 69, St. Cloud Tech 30

3A Section 2=

Quarterfinal=

Hutchinson 65, Mankato East 36

New Ulm 77, Worthington 65

Waseca 17, Marshall 4

3A Section 5=

Quarterfinal=

Becker 69, St. Cloud Apollo 63

Big Lake 61, Rocori 24

Zimmerman 56, Monticello 45

3A Section 7=

Quarterfinal=

Chisago Lakes 53, Princeton 51

Hermantown 73, North Branch 31

Hibbing 48, Cloquet 44

3A Section 8=

Quarterfinal=

Bemidji 62, Little Falls 35

Fergus Falls 80, Detroit Lakes 72

Sartell-St. Stephen 62, Sauk Rapids-Rice 41

2A Section 1=

Quarterfinal=

Stewartville 59, Lake City 49

Zumbrota-Mazeppa 47, Caledonia 42

2A Section 2=

First Round=

Blue Earth Area 54, Fairmont 34

G-F-W 53, Sibley East 46

Glencoe-Silver Lake 77, Belle Plaine 51

Jordan 51, Tri-City United 49

Medford 62, Maple River 45

New Richland-H-E-G 58, Waterville-Elysian-Morristown 48

Norwood-Young America 70, LeSueur-Henderson 38

St. Peter 67, Lake Crystal-Wellcome Memorial 34

2A Section 4=

First Round=

Mounds Park Academy 49, St. Paul Johnson 14

New Life Academy 60, St. Paul Prep 20

1A Section 1=

Quarterfinal=

Grand Meadow 64, Southland 37

Lyle/Austin Pacelli 75, Kingsland 46

1A Section 2=

Second Round=

BOLD 68, New Ulm Cathedral 41

Cedar Mountain-Comfrey 64, Minnesota Valley Lutheran 58

Mountain Lake Area 65, Alden-Conger 58

Nicollet/Loyola 62, Truman/Martin Luther/GHEC 49

Sleepy Eye 68, Central Minnesota Christian 35

Sleepy Eye St. Mary’s 77, Cleveland 62

Springfield 52, Janesville-Waldorf-Pemberton 36

St. Clair 53, United South Central 17

1A Section 3=

Quarterfinal=

Hills-Beaver Creek 55, Adrian 36

Lac qui Parle Valley 65, Wabasso 49

Minneota 57, Yellow Medicine East 39

Southwest Minnesota Christian 87, Murray County Central 51

1A Section 4=

Play-In=

Community of Peace 67, Metro Schools College Prep 16

1A Section 8=

First Round=

Blackduck 50, Goodridge/Grygla-Gatzke 41

Fertile-Beltrami 61, Red Lake County 54

Warren-Alvarado-Oslo 46, Climax/Fisher 38

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly