AP NEWS

Friday’s Scores

March 9, 2019

GIRLS PREP BASKETBALL=

Division 1 District 1=

Final=

Marquette 62, Traverse City West 24

Division 1 District 2=

Final=

Midland Dow 48, Bay City Western 23

Division 1 District 3=

Final=

Saginaw Heritage 63, Swartz Creek 36

Division 1 District 4=

Final=

Flint Carman-Ainsworth 60, Flint Kearsley 53, OT

Division 1 District 5=

Final=

Hartland 42, Howell 28

Division 1 District 6=

Final=

Waterford Kettering 67, Rochester Adams 61

Division 1 District 7=

Final=

West Bloomfield 44, Bloomfield Hills 37

Division 1 District 8=

Final=

Walled Lake Western 57, Walled Lake Northern 39

Division 1 District 9=

Final=

Muskegon 46, Muskegon Reeths-Puffer 42

Division 1 District 10=

Final=

Hudsonville 42, Zeeland East 28

Division 1 District 11=

Final=

East Kentwood 57, East Grand Rapids 54

Division 1 District 12=

Final=

Grand Rapids Forest Hills Northern 65, Cedar Springs 42

Division 1 District 13=

Final=

Portage Central 54, Kalamazoo Central 47

Division 1 District 14=

Final=

Coldwater 47, Battle Creek Central 38

Division 1 District 15=

Final=

DeWitt 40, St. Johns 37

Division 1 District 16=

Final=

East Lansing 78, Holt 31

Division 1 District 17=

Final=

Brighton 47, South Lyon East 19

Division 1 District 18=

Final=

Farmington Hills Mercy 37, Novi 23

Division 1 District 19=

Final=

Ann Arbor Pioneer 28, Saline 26

Division 1 District 20=

Final=

Wayne Memorial 78, Plymouth 46

Division 1 District 21=

Final=

Temperance Bedford 58, Trenton 38

Division 1 District 22=

Final=

Riverview 48, Wyandotte Roosevelt 28

Division 1 District 23=

Final=

Detroit Cass Tech 64, Detroit King 56

Division 1 District 24=

Final=

Dearborn Heights Crestwood 54, Livonia Churchill 42

Division 1 District 25=

Final=

Southfield A&T 57, Detroit Mumford 25

Division 1 District 26=

Final=

Grosse Pointe North 42, Grosse Pointe South 25

Division 1 District 27=

Final=

Warren Cousino 59, Warren Fitzgerald 22

Division 1 District 28=

Final=

Bloomfield Hills Marian 41, Royal Oak 39

Division 1 District 29=

Final=

Utica 55, Troy 48, OT

Division 1 District 30=

Final=

Clinton Township Chippewa Valley 39, Utica Ford 36

Division 1 District 31=

Final=

St. Clair Shores Lakeview 32, Fraser 25

Division 1 District 32=

Final=

Port Huron Northern 50, Macomb L’Anse Creuse North 38

Division 2 District 33=

Final=

Menominee 61, Gladstone 42

Division 2 District 34=

Final=

Kingsley 61, Kalkaska 22

Division 2 District 35=

Final=

Cadillac 35, Benzie Central 34

Division 2 District 36=

Final=

Standish-Sterling 49, Gladwin 25

Division 2 District 37=

Final=

Stanton Central Montcalm 49, Alma 24

Division 2 District 38=

Final=

Freeland 45, Bay City John Glenn 33

Division 2 District 39=

Final=

Frankenmuth 47, Bridgeport 33

Division 2 District 40=

Final=

Corunna 49, Ovid-Elsie 33

Division 2 District 41=

Final=

Muskegon Oakridge 62, Fruitport 24

Division 2 District 42=

Final=

Coopersville 45, Newaygo 29

Division 2 District 43=

Final=

Grand Rapids Catholic Central 49, Allendale 31

Division 2 District 44=

Final=

Grand Rapids South Christian 55, Wyoming Godwin Heights 19

Division 2 District 45=

Final=

Hamilton 49, Holland Christian 32

Division 2 District 46=

Final=

Benton Harbor 35, Berrien Springs 33

Division 2 District 47=

Final=

Edwardsburg 56, Three Rivers 42

Division 2 District 48=

Final=

Plainwell 47, Comstock 39, OT

Division 2 District 49=

Final=

Battle Creek Harper Creek 55, Jonesville 30

Division 2 District 50=

Final=

Lansing Catholic 60, Lansing Eastern 24

Division 2 District 51=

Final=

Haslett 44, Williamston 42

Division 2 District 52=

Final=

Jackson Northwest 68, Charlotte 48

Division 2 District 53=

Final=

Chelsea 30, Ann Arbor Gabriel Richard 24

Division 2 District 54=

Final=

Carleton Airport 58, Flat Rock 48

Division 2 District 55=

Final=

River Rouge 49, Grosse Ile 37

Division 2 District 56=

Final=

Dearborn Divine Child 59, Dearborn Henry Ford Academy 31

Division 2 District 57=

Final=

Detroit Communication & Media Arts 41, Detroit HFA 2

Division 2 District 59=

Final=

Detroit Edison(DEPSA) 78, Harper Woods 16

Division 2 District 60=

Final=

Center Line 44, Warren Lincoln 25

Division 2 District 61=

Final=

Pontiac Notre Dame Prep 71, Detroit Country Day 59

Division 2 District 62=

Final=

Goodrich 44, Imlay City 30

Division 2 District 63=

Final=

Croswell-Lexington 58, Marysville 46

Division 2 District 64=

Final=

St. Clair 46, Macomb Lutheran North 38

Division 3 District 65=

Final=

West Iron County 55, Calumet 41

Division 3 District 66=

Final=

Ishpeming Westwood 58, Gwinn 51

Division 3 District 67=

Final=

Charlevoix 52, East Jordan 30

Division 3 District 68=

Final=

Elk Rapids 36, Traverse City St. Francis 31

Division 3 District 69=

Final=

Oscoda 65, Lincoln-Alcona 47

Division 3 District 70=

Final=

Houghton Lake 60, Pinconning 40

Division 3 District 71=

Final=

Lake City 56, McBain 30

Division 3 District 72=

Final=

Hart 42, Mason County Central 37

Division 3 District 73=

Final=

Kent City 59, Muskegon Western Michigan Christian 31

Division 3 District 74=

Final=

Grandville Calvin Christian 48, Grand Rapids Covenant Christian 46, OT

Division 3 District 75=

Final=

Pewamo-Westphalia 32, Carson City-Crystal 14

Division 3 District 76=

Final=

Morley-Stanwood 57, Lakeview 49

Division 3 District 77=

Final=

Niles Brandywine 56, Watervliet 19

Division 3 District 78=

Final=

Centreville 61, Constantine 48

Division 3 District 79=

Final=

Kalamazoo Christian 42, Gobles 38

Division 3 District 80=

Final=

Delton Kellogg 37, Bronson 36

Division 3 District 81=

Final=

Adrian Madison 33, Hudson 25

Division 3 District 82=

Final=

Springport 66, Concord 50

Division 3 District 83=

Final=

Laingsburg 46, Leslie 24

Division 3 District 84=

Final=

Michigan Center 49, Grass Lake 44, OT

Division 3 District 85=

Final=

Monroe St. Mary Catholic Central 49, Erie-Mason 38

Division 3 District 86=

Final=

Ypsilanti Arbor Preparatory 66, Canton Prep 13

Division 3 District 87=

Final=

Riverview Gabriel Richard 42, Allen Park Cabrini 29

Division 3 District 88=

Final=

Dearborn Advanced Technology 51, Dearborn Heights Star International 4

Division 3 District 89=

Final=

Detroit Jalen Rose 47, Detroit Pershing 44, OT

Division 3 District 90=

Final=

Royal Oak Shrine 34, Grosse Pointe Woods University Liggett 7

Division 3 District 91=

Final=

New Haven 39, Rochester Hills Lutheran Northwest 32

Division 3 District 92=

Final=

Brown City 41, Sandusky 31

Division 3 District 93=

Final=

Flint Hamady 67, Flint Beecher 36

Division 3 District 94=

Final=

Hemlock 51, Breckenridge 11

Division 3 District 95=

Final=

New Lothrop 61, Millington 36

Division 3 District 96=

Final=

Unionville-Sebewaing 42, Harbor Beach 38

Division 4 District 97=

Final=

Ewen-Trout Creek 47, Painesdale Jeffers 37

Division 4 District 98=

Final=

Baraga 32, Chassell 28

Division 4 District 99=

Final=

Stephenson 57, Powers North Central 50

Division 4 District 100=

Final=

Munising 67, Rock Mid Peninsula 35

Division 4 District 101=

Final=

Newberry 34, Brimley 33

Division 4 District 102=

Final=

St. Ignace LaSalle 84, Pickford 41

Division 4 District 103=

Final=

Mackinaw City 67, Burt Lake Northern Michigan Christian Academy 13

Division 4 District 104=

Final=

Hillman 52, Wolverine 41

Division 4 District 105=

Final=

Mio-Au Sable 43, Hale 32

Division 4 District 106=

Final=

Gaylord St. Mary 44, Central Lake 29

Division 4 District 107=

Final=

Bellaire 36, Leland 23

Division 4 District 108=

Final=

Buckley 35, Mesick 16

Division 4 District 110=

Final=

Pentwater 49, Mason County Eastern 40

Division 4 District 111=

Final=

Fowler 51, Fulton-Middleton 28

Division 4 District 112=

Final=

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 42, Merrill 29

Division 4 District 113=

Final=

Fruitport Calvary Christian 74, Muskegon Catholic Central 49

Division 4 District 114=

Final=

Martin 41, Lawrence 31

Division 4 District 115=

Final=

St. Joseph Michigan Lutheran 46, Three Oaks River Valley 20

Division 4 District 116=

Final=

Mendon 45, Decatur 26

Division 4 District 117=

Final=

Athens 53, Bellevue 49

Division 4 District 118=

Final=

Hillsdale Academy 61, Camden-Frontier 44

Division 4 District 119=

Final=

Adrian Lenawee Christian 58, Morenci 29

Division 4 District 120=

Final=

Portland St. Patrick 48, Lansing Christian 28

Division 4 District 121=

Final=

Novi Christian 52, Ann Arbor Rudolf Steiner 49

Division 4 District 122=

Final=

Allen Park Inter-City Baptist 66, Westland Huron Valley Lutheran 19

Division 4 District 123=

Final=

Hope of Detroit 31, Detroit Davis 7

Division 4 District 124=

Final=

Clarkston Everest Collegiate 75, Pontiac A&T 43

Division 4 District 125=

Final=

Austin Catholic 58, Marine City Cardinal Mooney 47, OT

Division 4 District 126=

Final=

Burton Genesee Christian 46, Genesee 8

Division 4 District 127=

Final=

Kingston 54, Mayville 9

Division 4 District 128=

Final=

Deckerville 36, Peck 31

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/