AP NEWS

Thursday’s Scores

December 28, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Center Grove 60, Greenwood 44

Indpls Attucks 94, Jeffersonville 91

Indpls Tech 66, McCutcheon 57

Noblesville Home School 71, Northridge 66, OT

Patrick School, N.J. 59, Gary Roosevelt 54

River Forest 64, Boone Grove 62

Seymour 57, Switzerland Co. 44

Tri 63, Anderson Prep Academy 50

Warren Central 72, Bedford N. Lawrence 54

Winchester 68, Gary West 65

Bismarck Henning/Heritage Tournament=

Centralia Christ Our Rock, Ill. 84, Indiana Math and Science Academy 65

Fisher, Ill. 71, Indiana Math and Science Academy 51

Milford, Ill. 64, N. Vermillion 53

N. Vermillion 57, Bismarck-Henning, Ill. 47

Edinburgh Tournament=

Fifth Place=

Jac-Cen-Del 77, S. Decatur 62

First Place=

Indpls Lutheran 59, Hauser 55

Seventh Place=

Trinity Lutheran 71, Christel House Academy 28

Third Place=

Hagerstown 63, Edinburgh 50

Forest Park Tournament=

Consolation=

Christian Academy 51, Morristown 47

First Round=

Forest Park 77, Salem 63

Lanesville 60, Eastern (Pekin) 48

Southridge 45, Christian Academy 35

Tecumseh 51, Morristown 34

SConsolation=

Salem 68, Eastern (Pekin) 45

Semifinal=

Forest Park 57, Lanesville 44

Southridge 52, Tecumseh 33

Highland Tournament=

First Round=

Highland 74, Hammond Gavit 71

Munster 81, Whiting 51

Lakeland Christian Tournament=

Pool A=

Lakeland Christian 63, Granger Christian 47

Victory Christian Academy 75, Lakeland Christian 40

Victory Christian Academy 93, Granger Christian 18

Pool B=

Covenant Christian (DeMotte) 63, S. Bend Trinity 41

Covenant Christian (DeMotte) 75, Clinton Christian 66

S. Bend Trinity 36, Clinton Christian 32

Miami County Invitational=

First Round=

Maconaquah 42, Caston 31

Peru 54, N. Miami 35

Mishawaka Marian Tournament=

First Place=

Mishawaka Marian 58, Norwell 32

Third Place=

Concord 50, Hammond Noll 41

First Round=

Mishawaka Marian 74, Concord 35

Norwell 61, Hammond Noll 56

Noblesville Tournament=

First Round=

Columbus North 62, Andrean 52

Lawrence Central 66, Chesterton 41

New Albany 61, Crown Point 59

Noblesville 71, Northridge 66, OT

North Daviess Tournament=

First Round=

Barr-Reeve 56, S. Knox 55

Clay City 46, Pike Central 31

Ft. Wayne Blackhawk 46, Brownstown 33

N. Daviess 57, Loogootee 56

Prosser Tournament=

Calumet 71, Chicago (Urban Prep Charter/West), Ill. 44

Rich South Tournament=

Chicago Marshall, Ill. 62, Michigan City 48

Farragut, Ill. 67, Bowman Academy 46

Morgan Park, Ill. 86, Hammond 67

Richmond Tournament=

First Round=

Connersville 64, S. Bend Adams 51

Greensburg 77, Franklin 61

Portage 68, Indpls Tindley 66, 2OT

Richmond 77, Indpls Lighthouse South 56

Seton Catholic 79, Indpls Lighthouse East 78, OT

Zionsville 84, Indianapolis Homeschool 64

Springs Valley Tournament=

Pool A=

Orleans 48, New Washington 43

Springs Valley 62, Orleans 51

Pool B=

Paoli 65, Vincennes Rivet 48

Vincennes Rivet 57, Shoals 49

Summit Conference Tournament=

Quarterfinal=

Carroll (Ft. Wayne) 51, Ft. Wayne Wayne 46

Ft. Wayne Snider 67, Ft. Wayne Concordia 62

Homestead 51, Ft. Wayne Dwenger 39

Wabash Valley Tournament=

Consolation=

Casey-Westfield, Ill. 66, Shakamak 34

Northview 77, Parke Heritage 69

Owen Valley 60, W. Vigo 51

Riverton Parke 55, Cloverdale 50

Quarterfinal=

Linton 83, Marshall, Ill. 53

Sullivan 53, S. Vermillion 51

Terre Haute North 64, Edgewood 58

Terre Haute South 61, Robinson, Ill. 52

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Carmel vs. Anderson, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Borden 42, Providence Cristo Rey 10

Crawford Co. 51, Henryville 30

Decatur Central 64, Indpls Manual 23

Haviland Wayne Trace, Ohio 43, Woodlan 33

Heritage Hills 36, Washington 30

Indpls Perry Meridian 63, Eastern Hancock 39

Lapel 44, Sheridan 23

Mt. Vernon (Posey) 51, Boonville 38

Oldenburg 61, Waldron 48

Oregon-Davis 68, Morgan Twp. 61

S. Adams 60, Rockford Parkway, Ohio 37

Shenandoah 65, Alexandria 36

White River Valley 51, Springs Valley 32

Beech Grove Tournament=

Beech Grove 53, Indpls Herron 26

BHRA Tournament=

Blue Pool=

Bismarck-Henning, Ill. 48, Washington Catholic 11

S. Vermillion 64, Washington Catholic 19

Villa Grove/Heritage, Ill. 59, S. Vermillion 45

White Pool=

Benton Central 74, Westville, Ill. 29

Benton Central 82, Cissna Park, Ill. 18

N. Vermillion 52, Fisher, Ill. 18

N. Vermillion 54, Westville, Ill. 16

Columbus North Tournament=

First Round=

Center Grove 52, Elkhart Central 48, OT

Columbus North 46, Ev. North 43

Martinsville 44, Zionsville 31

Mooresville 50, E. Chicago Central 40

Hammond Noll Tournament=

Hyper Max Pool=

Winchester 57, Morgan Park, Ill. 55

Winchester 68, Gary West 65

Quick Strike Pool=

Chicago Marshall, Ill. 64, S. Bend St. Joseph’s 60

Hammond Noll 65, Chicago Marshall, Ill. 57

Hammond Noll 66, Plainfield East, Ill. 53

S. Bend St. Joseph’s 74, Plainfield East, Ill. 40

Hanover Central Tournament=

Griffith 64, Romeoville, Ill. 61

Hebron 57, Whiting 31

Knox 71, Gary Roosevelt 19

Lakeland Christian Tournament=

Pool A=

Lakeland Christian 35, Granger Christian 19

Lakeland Christian 48, Victory Christian Academy 40

Pool B=

Covenant Christian (DeMotte) 30, S. Bend Trinity 28

S. Bend Trinity 55, Clinton Christian 22

Lebanon Tournament=

Lebanon 70, River Forest 15

Lebanon 71, Eastern (Greentown) 54

First Round=

Eastern (Greentown) 54, River Forest 27

Miami County Invitational=

First Round=

Maconaquah 43, Caston 26

N. Miami 52, Peru 51

Monrovia Tournament=

First Place=

University 64, S. Putnam 43

First Round=

S. Putnam 50, Monrovia 49

University 90, Traders Point Christian 11

Third Place=

Monrovia 65, Traders Point Christian 7

Rochester Classic=

Clinton Central 64, Jimtown 32

Rochester 39, Clinton Central 29

Western 59, Rochester 54

Western 65, Jimtown 30

Speedway Tournament=

Championship=

Speedway 50, N. Putnam 36

First Round=

N. Putnam 47, Indiana Deaf 33

Speedway 60, Rising Sun 42

Third Place=

Rising Sun 45, Indiana Deaf 43

Summit Conference Tournament=

Quarterfinal=

Ft. Wayne Concordia 42, Ft. Wayne Luers 28

Ft. Wayne South 68, Ft. Wayne Northrop 50

Homestead 77, Ft. Wayne Snider 36

Twin Lakes Tournament=

Valparaiso 71, Twin Lakes 35

First Round=

Crown Point 67, N. White 21

Indpls Cathedral 62, Carroll (Flora) 29

Mt. Vernon (Fortville) 64, Logansport 45

Valparaiso 71, Twin Lakes 35

Vincennes Rivet Tournament=

Consolation=

Ev. Mater Dei 64, Terre Haute South 42

Lafayette Catholic 60, Western Boone 44

First Round=

Eastern (Pekin) 41, Ev. Mater Dei 39

Ev. Memorial 48, Lafayette Catholic 33

Vincennes Rivet 69, Terre Haute South 30

Whiteland 61, Western Boone 52

Semi Final=

Vincennes Rivet 64, Eastern (Pekin) 41

Whiteland 59, Ev. Memorial 43

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Carmel vs. Kokomo, ppd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly