AP NEWS

FOOTBALL SCOREBOARD

September 28, 2018

THURSDAY’S RESULTS

FCIAC INTER

Warde 48, Central 6

SCC TIER 2

Amity 27, Wilbur Cross 12

HIGH SCHOOL FOOTBALL SCHEDULE

FRIDAY

CCC DIV. I EAST

East Hartford at Glastonbury, 6:30

CCC DIV. I WEST

Simsbury at New Britain, 6:30

Hall at Southington

CCC DIV. III WEST

East Catholic at Bloomfield

CCC INTER

Newington at South Windsor, 3:45

Maloney at E.O. Smith, 6

Middletown at Bristol Central, 6

Northwest Catholic at Avon, 6:30

Plainville at Berlin, 6:30

Windsor at Platt, 6:30

Manchester at Conard

Tolland at Rocky Hill

ECC DIVISION I

East Lyme at NFA, 6:30

ECC INTER

Bacon Academy at Killingly, 6:30

Montville at Ledyard, 6:30

Stonington at Plainfield, 6:30

Waterford at Griswold, 6:30

FCIAC DIV. I

Trumbull at Trinity Catholic, 6

Greenwich at Norwalk

FCIAC INTER

Ludlowe at McMahon

Staples at Ridgefield

NVL BRASS

Crosby vs. Wilby at Municipal Stadium

NVL COPPER

Oxford at Derby

NVL IRON

Naugatuck at Watertown

NVL INTER

Wolcott at Woodland, 6:30

Holy Cross at Seymour

St. Paul Catholic at Ansonia

PEQUOT SASSACUS

Haddam-Killingworth vs. Cromwell/Portland at Pierson Park, Cromwell, 6

North Branford at Morgan, 6:30

PEQUOT UNCAS

SMSA/University/Classical Magnet vs. Stafford/East Windsor/Somers at Stafford, 6:30

Rockville vs. Coventry/Windham Tech/Bolton/Lyman Memorial at Coventry

SCC TIER 2

Hand at Harding

Hillhouse at Hamden

SCC INTER

Fairfield Prep at Sheehan, 6:30

Guilford at Shelton

Law at Cheshire

Lyman Hall at Foran

ND-West Haven at Branford

West Haven vs. Bassick at Kennedy Stadium

Xavier at East Haven

SWC INTER

Weston at Pomperaug, 6:30

Barlow at New Milford

Bethel at Newtown

Brookfield at Stratford

Bunnell at New Fairfield

OTHERS

Woodstock Academy at Ludlow (Mass.), 6:30

Capital Prep/Achievement First at Danbury

SATURDAY

CCC DIV. III EAST

RHAM vs. Bulkeley/HMTCA/Weaver at Bulkeley, noon

CCC INTER

Enfield at Hartford Public, 1

Bristol Eastern at Farmington, 2

CTC

Vinal Tech/Goodwin Tech/Whitney Tech at Bullard-Havens, 10 a.m.

Abbott Tech/Immaculate vs. Platt Tech at Foran, noon

MCW United vs. Thames River at Norwich Tech, noon

Quinebaug Valley at Prince Tech, noon

Wilcox Tech at O’Brien Tech, noon

ECC DIVISION I

Fitch at New London, 1

FCIAC DIV. I

Westhill at New Canaan, 1:30

FCIAC DIV. II

Stamford at Darien, 1:30

Wilton at St. Joseph, 1:30

NVL BRASS

Kennedy vs. Waterbury Career at Municipal Stadium, 3

NVL INTER

Torrington vs. Sacred Heart/Kaynor Tech at Municipal Stadium, 11 a.m.

PEQUOT SASSACUS

Old Saybrook/Westbrook at Lewis Mills, noon

PEQUOT UNCAS

Canton vs. Gilbert/Northwestern at Gilbert, 1

Granby Memorial at Ellington, 1

SWC INTER

Masuk at ND-Fairfield, noon

OTHERS

Amistad vs. CREC at Civic Leadership Turf Field, 11 a.m.

AP RADIO
Update hourly