AP NEWS

Tuesday’s high school basketball, soccer results

November 14, 2018

Girls basketball

Tuesday’s Results

Non-district

Brennan 62, LEE 27

Brennan: A. Fluker 13, A. Anderson 13, J. Carter 12, J. Torres 10, G. Steward 5, M. Anderson 3, C. Jones 2, T. Bagsby 2.

LEE: Z. Ortiz 17, P. Lopez 3, K. Richelieu 3, K. Arce 1, J. Sauceda 1.

Halftime: Brennan 30, LEE 10

Saint Mary’s Hall 61, TMI 31

TMI: M. Umsted 9, L. Saucedo 7, C. Rollwitz 6, L. Garcia 5, L. McDowell 2, A. Neiman 2.

Saint Mary’s Hall: A. Lacau 16, G. Garcia 14, J. Spicer 11, E. Harris 9, C. Barrera 3, C. Ramos 3, A. Pace 3, C. Berridge 2.

Halftime: Saint Mary’s Hall 27, TMI 10

Brandeis 65, Reagan 35

Reagan: J. Martinez 15, C. Iwuala 10, H. Amitrano 3, E. Haase 2, A. Higley 2, J. Leach 2.

Brandeis: A. Villa 15, C. Hale 13, A. Guzman 12, S. Haberer 7, T. Medina 6, K. Herrera 5, L. Gonzales 5, C. Stahl 2.

Halftime: Brandeis 40, Reagan 13

Marshall 50, Jefferson 45

Jefferson: E. Rocha 13, L. McGrew 9, L. Guzman 6, A. Calvo 6, A. Guzman 5, E. Garcia 3, R. Perez 2, S. Delafalado 1.

Marshall: A. Lebherz 13, A. Rosenberg 12, S. Lugo 8, M. Hill 5, K. McCall-Woods 4, K. Baynes 4, C. Campos 2, S. Evans 2.

Halftime: Marshall 31, Jefferson 19

FEAST 62, Knippa 47

FEAST: T. Fagan 13, M. Hanson 12, K. Mullins 9, M. Young 9, H. Cole 9, Zurita 5, A. Dye 3, Warren 2.

Knippa: A. Gonzalez 22, V. Davis 12, R. Ramirez 10, A. Packer 2, J. Rowland 1.

Halftime: FEAST 37, Knippa 25

Utopia 46, St. Anthony 37

St. Anthony: E. Garza 17, T. Grohman 6, G. Vasquez 4, J. Guardiola 3, D. Espinosa 3, L. Lopez 2, K. Narvaez 2.

Halftime: Utopia 18, St. Anthony 12

Marion 48, Lytle 20

Marion: L. Abrameit 22, A. Holmes 8, M. Rooke 6, L. Bek 4, A. Madrid 4, R. Svochak 2, S. Osborne 2.

Halftime: Marion 28, Lytle 10

Pleasanton 47, Nixon-Smiley 24

Pleasanton: M. San Miguel 8, B. Bauer 8, K. Miller 6, E. Wilson 6, H. Brymer 5, E. Hilburn 4, H. Marquez 3, C. Jones 2, M. Garza 2, K. Castillo 1.

Halftime: Pleasanton 27, Nixon-Smiley 10

SA Christian 62, Poth 55

SA Christian: S. Gwin 30, M. Hellums 16, L. Leonard 7, K. Price 5, J. Potts 2, S. Carr 2.

Poth: S. Cooper 14, C. Kruse 12, K. Luna 11, M. Pape 4, C. Henke 4, R. Moreno 4, G. Cabrera 4, F. Canales 2.

Halftime: Poth 30, SA Christian 22

Holmes 53, NB Canyon 39

Holmes: A. Martinez 13, D. Sloan 6, L. Sanchez 5, S. Ceciliano 4, A. Gutierrez 3, L. Wheaton 2.

NB Canyon: K. Zaruba 17, S. McMonagle 8, K. Drum 3, Masters 3, J. Morales 2, C. McFarland 2, Hendry 2, Taylor 2.

Halftime: Holmes 28, NB Canyon 13

Stevens 61, Madison 43

Stevens: D. Jenkins 24, A. Parham 12, J. Mitchell 8, L. Hines 8, A. Holmes 3, A. Reyes 3, J. Mitchell 2, M. Ruiz 1.

Madison: J. Herrera 15, I. Harris 7, C. Yarbrough 6, S. Babin 5, D. Del Toro 5, A. Marin 2, J. Gonzalez 2, D. Esquibel 1.

Halftime: Stevens 37, Madison 14

Incarnate Word 60, Harlan 38

Harlan: H. Guerin 12, V. Villa 11, N. Nash 10, J. Morris 3, I. Jarrett 2.

Incarnate Word: K. Villarreal 23, A. Meyer 10, E. Peebles 9, J. Rico 7, V. Fernandez 5, G. Contreras 3, C. Gomez 3.

Halftime: Incarnate Word 31, Harlan 21

Providence 38, YWLA 13

Providence: J. Olivarez 11, E. Saenz 9, M. Alvarado 8, C. Medina 6, C. Medina 2, M. Gonzalez 2.

YWLA: J. Medel 6, T. Revilla 4, Z. Hinojosa 3.

Halftime: Providence 18, YWLA 9

San Marcos 42, Brackenridge 32

Brackenridge: L. Zamora 11, S. Thomas 9, J. Ramos 5, J. DeLao 3, A. Truque 2, G. Zamora 2, G. Teran 1.

San Marcos: F. Phillips 13, B. Gutierrez 9, M. Lamb 6, G. Latham 5, A. Flores 4, V. Hernandez 3.

Halftime: San Marcos 24, Brackenridge 11

TCS at Castle Hills 46, Fox Tech 31

The Christian School at Castle Hills: S. Ybarra 17, G. Pina 6, J. Proscia 6.

Fox Tech: R. McGarity 11, S. Leyvas 8, M. Lopez 6.

Highlands 50, McCollum 38

McCollum: A. Garza 12, A. Martinez 9, J. Ortega 5, M. Garza 4, M. Benavides 4, C. Ovalle 2, S. Longoria 2.

Highlands: I. Clay 15, J. Miller 11, A. Flores 8, A. Smothers 6, A. Yterute 6, B. Davila 2, A. Reyes 2.

Halftime: Highlands 28, McCollum 20

Clemens 61, Sam Houston 53

Clemens: K. Reffell 17, E. Givilancz 17, A. Jackson 9, D. Lee 6, A. Ray 6, F. Perez 4, H. Harrison 2.

Sam Houston: K. Brown 16, J. Wilson 11, T. Chandler 10, K. Derry 8, J. Spencer 4, R. Smith 3, B. Hall 1.

Halftime: Clemens 31, Sam Houston 25

Smithson Valley 52, Hays 28

Smithson Valley: A. McGarity 20, T. Moehrig 10, B. Grell 6, G. Elliott 5, A. Clifton 4, T. Garrett 2, V. Myklebust 2, T. Palomino 2, D. Lewis 1.

La Vernia 55, Medina Valley 53

Medina Valley: A. Guinther 17, P. Kinnett 14, I. Morales 5, C. Ortega 5, K. Burris 5, K. Griggs 2, A. Mendez 2, K. Persyn 2, M. Chaffin 1.

La Vernia: M. Schroller 14, M. Steubing 13, H. Muenster 11, A. Jackson 6, K. Jaskinia 6, C. Towns 3, H. Chadwick 2.

Halftime: La Vernia 30, Medina Valley 27

Boerne Champion 55, Lehman 33

Boerne Champion: F. Gatlin 21, C. Moon 9, P. Hammond 8.

Halftime: Boerne Champion 25, Lehman 21

Seguin 42, Floresville 37

Seguin: C. Dietz 11, J. Behal 10, T. Bode 4, K. Ranft 4, J. Sanchez 3, M. Tausch 3, A. Rodriguez 3, L. Hernandez 2, C. Clack 2.

Memorial 64, Southwest Legacy 43

Southwest Legacy: A. Corpus 12, A. Martinez 10, L. Rodriguez 7, C. Ortiz 7, Y. Jaime 4, C. Huertas 3.

Memorial: T. Lopez 27, J. Gonzales 15, J. Henderson 14, M. Mozqueda 3, A. Rabago 2, J. Arocha 1, E. Garcia 1, M. Zemault 1.

Halftime: Memorial 43, Southwest Legacy 24

Karnes City 44, Moulton 31

Karnes City: A. Reyes 18, K. Robinson 10, H. Rhodes 8, A. Krause 2, M. Miller 2, J. Robinson 2, T. Voelkel 1, M. Lozano 1.

Halftime: Karnes City 20, Moulton 14

Steele 40, Austin Westlake 37

Steele: Z. Price 20, A. Sanchez 6, S. Cajero 4, A. Leake 4, A. McMillan 2, A. Ellis 1, B. McClure 1, S. Love 1.

Halftime: Austin Westlake 21, Steele 20

New Braunfels 58, Roosevelt 25

New Braunfels: G. Gettys 14, A. Schmucker 14, P. Norseworthy 8, F. Mangold 6, C. DeLaFuentes 6, K. Leach 4, T. Gilstrap 4, S. Esqueda 2.

Roosevelt: M. Taylor 13, S. Aguilar 5, M. Christmas 4, N. Washington 3.

Halftime: New Braunfels 34, Roosevelt 13

Judson 68, Laredo United So. 20

Judson: C. Carter 30, T. McGarity 10, T. Huggins 6, E. Mackey 6, K. White 5, K. Sanderlin 5, E. Blanding 2, Z. Brown 2, C. King 2.

Halftime: Judson 41, Laredo United So. 9

South San 59, Southside 49

Southside: M. Soto 16, A. Cantu 11, S. Altanirano 9, A. Herrera 7, C. Traeger 4, A. Herrera 2.

South San: K. Rivera 21, T. Tobias 15, M. Garzes 13, A. Gomez 4, C. Castillo 3, B. Ward 2, K. Quintanilla 1.

Halftime: South San 38, Southside 34

Navarro 35, Falls City 30

Falls City: K. Dziuk 8, A. McReynolds 7, H. Hons 6, N. Kowalik 5, S. Blocker 4.

Navarro: B. Castellano 12, H. Ortiz 6, B. Bradley 6, E. Hinkelmann 4, A. Longoria 2, M. Hawes 2, M. McCaig 2, A. Harless 1.

Halftime: Navarro 13, Falls City 11

Clark 70, MacArthur 37

MacArthur: S. Schexnayder 15, A. Defoe 8, J. Berry 4, A. Quan 3, L. Pinedo 2, F. Daniels 2, C. Espinoza 2, S. Blakely 1.

Clark: T. Jackson 12, C. Bell 10, R. Lee 10, K. Young 10, M. Rummel 9, M. Gomez 6, J. Paz Y Puente 4, K. Harris 4, S. Solitaire 3, S. Campion 2.

Halftime: Clark 39, MacArthur 20

Churchill 55, Taft 39

Taft: M. Bell 25, S. Dede 5, K. White 3, M. Sias 2, M. Sias 2, D. O’Keefe 2.

Churchill: G. Dollarhide 16, M. Jett 13, R. Sandercock 12, A. Adams 6, K. Adams 4, A. Owens 3, B. Billie 1.

Halftime: Churchill 19, Taft 18

Lanier 62, Warren 52

Lanier: J. Mayberry 15, K. Guzman 13, M. Garcia 9, A. Coronado 6, T. Lopez 4, R. Perez 1.

Warren: J. Ledezma 11, N. Ledezma 10, T. Fesperman 9, A. Orbiso 6, V. Johnson 4, V. Solis 4, E. Benites 3, N. Dandeneau 3, G. Castro 2.

Halftime: Lanier 36, Warren 26

Edison 58, Boerne 48

Boerne: S. Dudney 14, J. Davila 13, M. Ferris 4, G. Walker 4, Everhardus 4, Ebner 3, T. Riebel 2, C. Wylie 2, Lemm 2.

Edison: A. Munoz 22, M. Zavala 19, N. Esqueda 8, T. Munoz 4, S. Puente 2, E. Cruz 1, S. Smith 1, N. Olivarez 1.

Halftime: Edison 29, Boerne 22

Alamo Heights 52, Kennedy 49

Alamo Heights: P. Puhl 15, C. Gunter 14, L. Moore 5, J. Drawert 4, L. Kelley 4, D. Flowers 3, R. Dean 3, L. Moreno 2, C. Castillo 2.

Kennedy: S. Hernandez 13, L. Teamer 12, A. Balderas 8, V. Gomez 8, C. Gonzalez 4, C. Vargas 2, F. Martinez 2.

Halftime: Alamo Heights 32, Kennedy 17

O’Connor 72, Wagner 42

Wagner: J. Weaver 27, K. Dorsey 9, J. Salton 4, N. Brown 2.

O’Connor: C. Wenzel 23, N. Hemphill 17, J. Tapia 9, C. Adeniran 7, S. Bowden 6, E. Slaugh 4, M. Lopez 3, M. Thompson 3.

Halftime: O’Connor 37, Wagner 9

Boys basketball

Tuesday’s Results

Non-district

Brennan 69, East Central 68

East Central: D. Mendez 16, J. Ochoa 12, T. Hubbard 8, S. Mitchell 8, D. Chase 7, V. Roper 7, A. Jimenez 6, J. De Leon 2, A. Bryant-Kelley 2.

Brennan: J. Sanders 20, I. Ayekumi 12, K. Castille 12, J. Mainor 10, S. Campell 6, J. Boisley 4, N. Williams 3, J. Guerrero 2.

Halftime: Brennan 32, East Central 27

Fredericksburg 73, Lago Vista 47

Fredericksburg: M. Kaman 15, R. Davis 13, J. Watson 11, J. Jenschke 6, J. Wienecke 6, E. Williams 4, D. Robles 4, C. Spies 3, j. Schandua 3, G. Martin 2, D. Rabon 2, H. Ahrens 1.

Halftime: Fredericksburg 33, Lago Vista 12

Taft 72, Lanier 64

Taft: J. Flores-Diaz 23, N. Marotta 14, E. Charles 12, R. Moore 6, S. Latham 6, J. Wardi 5, N. Flores 4, E. Campos 2.

Lanier: J. Lares 22, M. Mendiola 16, M. Munoz 14, A. Rodriguez 8, D. Vargas 3, B. Martinez 1.

Halftime: Taft 34, Lanier 34

South San 67, McCollum 43

South San: D. Gonzalez 20, J. Alcorta 18, M. Peredes 18, A. Rangel 5, J. Carlisle 4, R. Alvarado 2.

McCollum: J. Sotello 13, J. Barajas 9, E. Laija 7, B. Vigil 6, A. DeLeon 6, C. Flores 2.

Halftime: South San 36, McCollum 22

Harlandale 52, Burbank 36

Burbank: A. Trevino 12, J. Rodriguez 6, M. Sampayo 6, M. Arispe 5, D. Arriola 3, S. Urista 2, F. Montenegro 2.

Harlandale: G. Ramos 15, C. Garcia 14, S. Benitez 7, C. Lara 6, C. Benavidez 6, A. Bass 4.

Halftime: Harlandale 28, Burbank 16

Alamo Heights 62, Kennedy 52

Kennedy: L. Rodriguez 31, C. Lopez 9, A. Sanchez 7, J. Avila 2, N. Martinez 2, C. Gonzales 1.

Alamo Heights: Q. Uribe 19, J. Brysacz 11, C. Arnold 9, J. Pisano 6, W. Voss 5, C. Dewitt 3, M. McClellan 3, J. Martin 3, D. Phillips 2, S. Smith 1.

Halftime: Alamo Heights 28, Kennedy 21

Saint Mary’s Hall 76, Cornerstone 65

Saint Mary’s Hall: D. Huggins 28, B. Eugster 15, A. Eugster 11, M. Terry 10, M. Scannell 5, C. Terry 3, H. Allen 2, I. Wright 2.

Halftime: Saint Mary’s Hall 48, Cornerstone 38

Bandera 52, Veterans Memorial 47

Bandera: B. Wheeler 19, J. Raitz 8, R. Boner 7, T. Decker 6, J. Alcorta 5, Z. Neff 5, L. Jackson 2.

Veterans Memorial: A. Frederick 14, K. Smith 10, I. Daniel 8, E. Green 7, A. Cantu 5, C. Readdy 3.

Halftime: Bandera 23, Veterans Memorial 21

Floresville 61, Wimberley 52

Floresville: W. Hopkins 17, D. Davila 11, D. Finegan 9, C. Hernandez 9, N. Hernandez 7, A. Morales 3, T. Kidd 3, P. Jarmillo 2.

Halftime: Wimberley 20, Floresville 15

New Braunfels 67, Southwest Legacy 44

Southwest Legacy: I. Valdez 19, A. Salinas 8, T. Aguilar 6, M. Quiroz 5, Wins 4, Hartmond 1, Herrera 1.

New Braunfels: E. Datesman 16, F. Hinojosa 13, M. Pullen 13, D. Schmitt 6, J. Gonzales 5, E. Duliban 4, J. Reid 3, S. McGehee 2, B. Schwartz 2, S. Rankin 2, G. Jacobs 1.

Halftime: New Braunfels 37, Southwest Legacy 22

Southwest 61, San Marcos 47

San Marcos: C. Valencia 15, P. Rios 10, M. Green 8, Dickerson 6, Hernandez 5, Johnson 2, J. DeLeon 1.

Southwest: N. Hernandez 24, V. Fraga 22, J. Diaz 6, A. Mata 5, J. Castaneda 2, A. Ybarra 2.

Halftime: Southwest 28, San Marcos 15

Blanco 74, Canyon Lake 70

Canyon Lake: P. Mott 25, S. Schimank 13, Z. Griffin 8, Zavala 7, Spaulding 6, Rowe 6, J. Duncan 3, Z. Taliaferro 2.

Blanco: E. Calzoncit 28, Townsend 12, T. Schlinke 11, Kneese 10, A. Sanchez 5, Elizondo 2, Johnson 2.

Halftime: Blanco 34, Canyon Lake 33

Cole 81, St. Anthony 50

Cole: V. Iwuchukwu 19, X. Epps 18, S. Livingston 16, T. Blackmore 16, J. Barner 12.

Halftime: Cole 37, St. Anthony 24

Stevens 62, Smithson Valley 56

Smithson Valley: S. Bolds 24, O. Willard 9, A. Talla 8, D. Mount 5, C. Mosley 4, B. Herrera 3, M. Cruz 3.

Stevens: K. Perkins 24, C. Lingard 20, R. Mendives 9, D. Hayes 5, K. Augillard 2, A. Samudio 2.

Halftime: Stevens 31, Smithson Valley 24

Sam Houston 63, Antonian 56

Sam Houston: T. Wolford 16, I. Miller 14, T. Graham-Logan 11, J. Alonzo 8, B. Sanchez 7, N. Romero 3, D. Mackey 2, W. James 2.

Antonian: J. Reyna 19, G. Ramos 14, R. Ledesma 12, T. Martinez 5, J. Trejo 4, J. Lozano 2.

Halftime: Sam Houston 34, Antonian 30

Highlands 58, SA Christian 54

SA Christian: J. Nicholl 17, Pritz 10, B. Richard 8, P. DeLeon 5, Lamas 5, Winship 4, J. Buffington 3, E. Joergenson 2.

Halftime: SA Christian 30, Highlands 0

Lutheran 81, Stacey 75

Stacey: G. Hilman 30, I. Brown 13, E. Farmer 13, D. Ferguson 8, M. Mechaley 6, D. Williams 3, M. Hornsby 3.

Lutheran: D. Wenthe 20, M. Knowles 19, Z. Biedinger 13, M. Knowles 13, D. Riebel 12, L. George 4.

Halftime: Lutheran 43, Stacey 33

Pleasanton 59, Boerne 55

Pleasanton: I. Rocha 14, D. Hobbs 9, S. Arguijo 9, R. Guerrero 8, C. Maxwell 6, K. Parks 6, K. Loeffler 4, G. Robles 3.

Boerne: B. Mackay 17, L. Whidbee 15, C. Hillman 9, H. Isenhart 6, M. Kory 4, J. Pearson 2, D. Warden 2.

Halftime: Boerne 29, Pleasanton 24

Roosevelt 66, Clemens 63

Clemens: R. Roscoe 12, S. Fregiste 9, C. Jones 8, A. Ingles 8, G. Wafford 8, J. Teske 7, K. Booker 6, P. Marcus 3, B. Davis 2.

Roosevelt: S. Moore 26, R. Owens 12, A. Ali 8, B. Navarro-Roberts 6, I. Nash 5, D. Adkins 5, J. Jackson 4.

Halftime: Clemens 36, Roosevelt 33

NB Canyon 64, Jefferson 63

NB Canyon: J. Malone 21, J. Rainey 19, D. Galdos 12, C. Willis 12.

Jefferson: M. Martinez 26, A. Lopez 13, F. Alvarado 10, A. San Miguel 6, A. Mahler 3, D. Rodriguez 3, S. Martinez 2.

Halftime: Jefferson 42, NB Canyon 29

Boys soccer

Tuesday’s Results

Non-district

SA Christian 6, San Marcos Aca. 4

Goals: SA Christian, Noah Platzer (3), Ben Perry (1), Jake Carter (1), Matt Nellor (1).

TMI 3, Saint Mary’s Hall 1

Goals: TMI, Joseph Kuri (1), Patricio Parra (1), Simon Rupe (1).

Girls soccer

Tuesday’s Results

Non-district

Cornerstone 6, Saint Mary’s Hall 1

Goals: Saint Mary’s Hall, Trianne Cooper.

AP RADIO
Update hourly