BOYS BASKETBALL=

4A Section 3=

Quarterfinal=

Apple Valley 101, Rosemount 52

Burnsville 67, Hastings 60

Eagan 61, Henry Sibley 45

Eastview 74, Park (Cottage Grove) 72

4A Section 6=

Quarterfinal=

Robbinsdale Armstrong 75, Minneapolis South 46

St. Louis Park 85, Minneapolis Washburn 70

Wayzata 75, Minneapolis Southwest 55

4A Section 8=

Quarterfinal=

Buffalo 64, Rogers 58

Maple Grove 53, Brainerd 49

Moorhead 92, St. Cloud Tech 83, OT

St. Michael-Albertville 61, Elk River 55

3A Section 3=

Quarterfinal=

Holy Angels 79, South St. Paul 57

St. Croix Lutheran 67, Bloomington Kennedy 63

St. Paul Highland Park 70, St. Paul Harding 68

St. Thomas Academy 74, Richfield 38

3A Section 5=

Quarterfinal=

Becker 66, Delano 63, OT

Big Lake 66, Dassel-Cokato 61

Monticello 74, Rocori 55

Willmar 99, Zimmerman 80

3A Section 7=

Quarterfinal=

Cloquet 65, Grand Rapids 61

Hermantown 66, Duluth Denfeld 63

North Branch 55, Hibbing 52

Princeton 91, Chisago Lakes 59

3A Section 8=

Quarterfinal=

Detroit Lakes 60, Bemidji 48

Fergus Falls 71, Little Falls 53

Sauk Rapids-Rice 59, Sartell-St. Stephen 57

St. Cloud Apollo 75, Alexandria 60

2A Section 1=

Quarterfinal=

Caledonia 79, La Crescent 45

St. Charles 81, Plainview-Elgin-Millville 69

2A Section 2=

First Round=

Belle Plaine 60, LeSueur-Henderson 42

Blue Earth Area 72, Lake Crystal-Wellcome Memorial 50

Glencoe-Silver Lake 64, Norwood-Young America 47

Jordan 74, G-F-W 41

Maple River 43, Kenyon-Wanamingo 33

St. Peter 90, Medford 35

2A Section 2=

First Round)=

Sibley East 57, Tri-City United 33

2A Section 4=

First Round=

St. Paul Washington 57, Minneapolis Edison 56

2A Section 7=

First Round=

Barnum 58, Crosby-Ironton 50

Esko 64, Pierz 50

Greenway 62, Eveleth-Gilbert 32

International Falls 81, Mesabi East 49

Moose Lake/Willow River 76, Pillager 66

Pequot Lakes 70, Aitkin 41

Proctor 72, Duluth Marshall 43

Virginia 70, Two Harbors 35

1A Section 1=

Quarterfinal=

Kingsland 75, Bethlehem Academy 61

Rushford-Peterson 56, Blooming Prairie 33

1A Section 2=

Second Round=

BOLD 68, Lester Prairie/Holy Trinity Co-op 44

Cleveland 73, Cedar Mountain-Comfrey 68

Mayer-Lutheran 85, Sleepy Eye 44

Mountain Lake Co-op 84, Nicollet 62

New Ulm Cathedral 59, Minnesota Valley Lutheran 53

Springfield 89, Truman/Martin Luther/GHEC 49

St. Clair 55, Mankato Loyola 54

Waterville-Elysian-Morristown 58, Janesville-Waldorf-Pemberton 56

1A Section 5=

First Round=

Bertha-Hewitt 62, McGregor 55

Onamia 64, Ogilvie 31

Pine River-Backus 82, Laporte 25

Upsala 67, Isle 59

Verndale 51, Menahga 44

1A Section 6=

First Round=

Lake Park-Audubon 79, Frazee 70

Rothsay 41, New York Mills 34

1A Section 7=

First Round=

Cook County 76, Northland 45

1A Section 8=

First Round=

Badger-Greenbush-Middle River 62, Norman County West 54

Clearbrook-Gonvick 80, Lake of the Woods 30

Northern Freeze 77, Climax/Fisher 52

Red Lake Falls 56, Warren-Alvarado-Oslo 31

GIRLS BASKETBALL=

2A Section 2=

Semifinal=

Norwood-Young America 56, Glencoe-Silver Lake 39

St. Peter 43, Blue Earth Area 36

2A Section 3=

Semifinal=

Eden Valley-Watkins 44, New London-Spicer 27

Tracy-Milroy-Balaton 50, Martin County West 48

2A Section 4=

Semifinal=

Concordia Academy 58, St. Croix Prep 40

Minnehaha Academy 67, St. Agnes 54

2A Section 5=

Semifinal=

Holy Family Catholic 57, Minneapolis North 43

Maranatha Christian 80, Watertown-Mayer 77

2A Section 6=

Semifinal=

Sauk Centre 72, Albany 47

St. Cloud Cathedral 60, Rush City 57

2A Section 8=

Semifinal=

East Grand Forks 50, Dilworth-Glyndon-Felton 46

Roseau 61, Barnesville 53

1A Section 2=

Semifinal=

Sleepy Eye 63, BOLD 53

St. Clair 66, Springfield 33

1A Section 4=

Semifinal=

Heritage Christian Academy 67, Lester Prairie/Holy Trinity Co-op 45

Mayer-Lutheran 67, Christian Life 28

1A Section 5=

Semifinal=

Belgrade-Brooten-Elrosa 54, East Central 42

Menahga 70, Walker-Hackensack-Akeley 55

1A Section 6=

Semifinal=

Ada-Borup/Norman County West 56, Pelican Rapids 44

Underwood 51, Parkers Prairie 47

1A Section 7=

Semifinal=

Bigfork 38, Cromwell 34

Mountain Iron-Buhl 68, Floodwood 21

1A Section 8=

Semifinal=

Red Lake 83, Win-E-Mac 49

Stephen-Argyle 52, Badger-Greenbush-Middle River 48

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/