AP NEWS

Wednesday’s Scores

March 1, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Detroit Cass Tech 64, Dearborn Divine Child 41

Detroit Loyola 74, Detroit Denby 64

Detroit University Science 99, Hope Of Detroit 12

Harrison Township L’Anse Creuse 53, Macomb L’Anse Creuse North 50

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class A Semifinal=

District 1=

Kalamazoo Central 61, Mattawan 26

Stevensville Lakeshore 34, St. Joseph 31

Class A Semifinal=

District 2=

Battle Creek Harper Creek 57, Kalamazoo Loy Norrix 42

Coldwater 56, Battle Creek Lakeview 35

Class A Semifinal=

District 3=

Jackson 44, Mason 28

Okemos 53, Lansing Everett 21

Class A Semifinal=

District 4=

DeWitt 54, Lansing Waverly 38

East Lansing 71, Grand Ledge 54

Class A Semifinal=

District 5=

Hudsonville 47, Zeeland East 31

Jenison 49, Zeeland West 24

Class A Semifinal=

District 6=

Caledonia 46, East Kentwood 45

Middleville Thornapple Kellogg 37, Grand Rapids Christian 25

Class A Semifinal=

District 7=

Grand Haven 51, Muskegon Mona Shores 24

Muskegon 69, Muskegon Reeths-Puffer 37

Class A Semifinal=

District 8=

East Grand Rapids 54, Grand Rapids Forest Hills Central 40

Rockford 46, Grand Rapids Forest Hills Northern 42

Class A Semifinal=

District 9=

Flint Carman-Ainsworth 54, Grand Blanc 22

Flushing 42, Swartz Creek 28

Class A Semifinal=

District 10=

Davison 71, Saginaw 49

Flint Kearsley 63, Saginaw Arthur Hill 60

Class A Semifinal=

District 11=

Midland Dow 63, Bay City Central 32

Saginaw Heritage 62, Midland 22

Class A Semifinal=

District 12=

Marquette 60, Traverse City Central 56

Petoskey 47, Gaylord 26

Class A Semifinal=

District 13=

Clarkston 62, Ortonville Brandon 26

Holly 39, Oxford 17

Class A Semifinal=

District 14=

Rochester Hills Stoney Creek 45, Romeo 31

Utica Eisenhower 59, Rochester Adams 36

Class A Semifinal=

District 15=

Bloomfield Hills 54, Auburn Hills Avondale 36

Waterford Kettering 44, Waterford Mott 16

Class A Semifinal=

District 16=

Bloomfield Hills Marian 54, Troy 27

Royal Oak 52, Birmingham Seaholm 21

Class A Semifinal=

District 17=

Macomb Dakota 41, Macomb L’Anse Creuse North 32

Port Huron 42, Fair Haven-Anchor Bay 33

Class A Semifinal=

District 18=

Sterling Heights Stevenson 50, Utica 34

Utica Ford 50, Harrison Township L’Anse Creuse 48

Class A Semifinal=

District 19=

Sterling Heights 59, Warren Woods Tower 57

Warren Cousino 37, Fraser 26

Class A Semifinal=

District 20=

Grosse Pointe North 44, St. Clair Shores Lakeview 32

Roseville 42, Eastpointe East Detroit 23

Class A Semifinal=

District 21=

Farmington Hills Mercy 44, North Farmington 36

Southfield A&T 71, Farmington 45

Class A Semifinal=

District 22=

Berkley 40, Oak Park 19

Detroit Renaissance 60, Hazel Park 11

Class A Semifinal=

District 23=

Dearborn Fordson 54, Detroit Cody 33

Livonia Stevenson 54, Redford Thurston 33

Class A Semifinal=

District 24=

Detroit King 71, Detroit Western International 21

Class A Semifinal=

District 25=

Trenton 51, Brownstown Woodhaven 41

Wyandotte Roosevelt 51, Southgate Anderson 21

Class A Semifinal=

District 26=

Belleville 33, Temperance Bedford 32

Monroe 48, Saline 40

Class A Semifinal=

District 27=

Allen Park 60, Lincoln Park 31

Dearborn Edsel Ford 73, Taylor Truman 37

Class A Semifinal=

District 28=

Dearborn Heights Crestwood 48, Dearborn 34

Wayne Memorial 60, Westland John Glenn 50

Class A Semifinal=

District 29=

Northville 46, Plymouth 28

Novi 59, Salem 31

Class A Semifinal=

District 30=

Ann Arbor Pioneer 40, Pinckney 29

Dexter 41, Ann Arbor Skyline 25

Class A Semifinal=

District 31=

Hartland 40, Howell 37

South Lyon East 51, South Lyon 42

Class A Semifinal=

District 32=

Walled Lake Central 37, White Lake Lakeland 26

Walled Lake Western 49, Milford 20

Class B Semifinal=

District 33=

Berrien Springs 42, South Haven 35

Niles 43, Coloma 31

Class B Semifinal=

District 34=

Edwardsburg 60, Paw Paw 11

Three Rivers 50, Dowagiac Union 5

Class B Semifinal=

District 35=

Allegan 59, Hopkins 45

Class B Semifinal=

District 36=

Hamilton 53, Hudsonville Unity Christian 27

Holland Christian 60, Fennville 20

Class B Semifinal=

District 37=

Battle Creek Pennfield 58, Olivet 37

Marshall 52, Comstock 42

Class B Semifinal=

District 38=

Charlotte 52, Portland 49

Ionia 46, Lake Odessa Lakewood 35

Class B Semifinal=

District 39=

Fowlerville 61, Lansing Sexton 44

Williamston 48, Haslett 27

Class B Semifinal=

District 40=

Eaton Rapids 44, Leslie 35

Jackson Northwest 65, Parma Western 35

Class B Semifinal=

District 41=

Michigan Center 48, Jonesville 30

Onsted 41, Adrian 39

Class B Semifinal=

District 42=

Chelsea 43, Dundee 16

Ida 46, Tecumseh 35

Class B Semifinal=

District 43=

Grosse Ile 44, Monroe Jefferson 26

New Boston Huron 46, Carleton Airport 41

Class B Semifinal=

District 44=

Ann Arbor Gabriel Richard 38, Livonia Ladywood 25

Dearborn Henry Ford Academy 47, Dearborn Divine Child 40

Class B Semifinal=

District 45=

River Rouge 61, Dearborn Advanced Technology 13

Class B Semifinal=

District 46=

Detriot International def. Communication And Media Arts, forfeit

Detroit Collegiate Prep 69, Detroit HFA 32

Class B Semifinal=

District 47=

Detroit Mumford 71, Detroit Cornerstone 24

Class B Semifinal=

District 48=

Harper Woods Chandler Park Academy 84, Harper Woods 25

Class B Semifinal=

District 49=

Detroit Country Day 88, Ferndale University 16

Madison Heights Lamphere 49, Ferndale 22

Class B Semifinal=

District 50=

Macomb Lutheran North 34, Algonac 22

Pontiac Notre Dame Prep 54, Pontiac 31

Class B Semifinal=

District 51=

Armada 67, St. Clair 63

Marysville 47, Marine City 32

Class B Semifinal=

District 52=

Croswell-Lexington 37, Almont 32

North Branch 41, Imlay City 26

Class B Semifinal=

District 53=

Goodrich 55, Flint Powers 42

Lake Fenton 63, Mount Morris 57, OT

Class B Semifinal=

District 54=

Corunna 54, Ovid-Elsie 28

Durand 43, Perry 42

Class B Semifinal=

District 55=

Birch Run 56, Bridgeport 30

Frankenmuth 44, Millington 40

Class B Semifinal=

District 56=

Bay City John Glenn 45, Saginaw Swan Valley 34

Freeland 70, Carrollton 27

Class B Semifinal=

District 57=

Grand Rapids South Christian 82, Wyoming Godwin Heights 47

Wyoming Kelloggsville 38, West Michigan Aviation 27

Class B Semifinal=

District 58=

Comstock Park 42, Coopersville 41

Grand Rapids Catholic Central 51, Grand Rapids Wellspring 11

Class B Semifinal=

District 59=

Montague 40, Whitehall 36

Muskegon Oakridge 46, Spring Lake 33

Class B Semifinal=

District 60=

Newaygo 46, Grant 29

Sparta 36, Fremont 14

Class B Semifinal=

District 61=

Big Rapids 49, Stanton Central Montcalm 34

Clare 49, Shepherd 32

Class B Semifinal=

District 62=

Gladwin 36, Standish-Sterling 35, OT

West Branch Ogemaw Heights 44, Grayling 12

Class B Semifinal=

District 63=

Kalkaska 60, Benzie Central 53

Kingsley 49, Ludington 24

Class B Semifinal=

District 64=

Escanaba 49, Gladstone 48

Sault Ste Marie 60, Menominee 33

Class C Semifinal=

District 65=

Hartford 39, Cassopolis 37

Niles Brandywine 47, Watervliet 36

Class C Semifinal=

District 66=

Constantine 41, Lawton 31

Schoolcraft 66, Decatur 19

Class C Semifinal=

District 67=

Kalamazoo Christian 43, Bangor 36

Kalamazoo Hackett Catholic Central 58, Bloomingdale 41

Class C Semifinal=

District 68=

Bronson 33, Centreville 32

Union City 58, Mendon 39

Class C Semifinal=

District 69=

Grass Lake 64, Concord 33

Hanover-Horton 70, Jackson East Jackson 32

Class C Semifinal=

District 70=

Hudson 50, Addison 44

Manchester 46, Pittsford 45

Class C Semifinal=

District 71=

Erie-Mason 48, Britton-Deerfield 29

Monroe St. Mary Catholic Central 55, Blissfield 32

Class C Semifinal=

District 72=

Riverview Gabriel Richard 36, Ann Arbor Greenhills 21

Ypsilanti Arbor Preparatory 59, Allen Park Cabrini 26

Class C Semifinal=

District 73=

Detroit Jalen Rose 41, Detroit Community 24

St. Catherine 45, Detroit Ford 19

Class C Semifinal=

District 74=

Detroit Central 41, Detroit Southeastern 34

Detroit Edison(DEPSA) 64, Detroit Cristo Rey 10

Class C Semifinal=

District 75=

Clinton Township Clintondale 45, Warren Michigan Collegiate 17

New Haven 52, Grosse Pointe Woods University Liggett 45

Class C Semifinal=

District 76=

Rochester Hills Lutheran Northwest 53, Bloomfield Hills Sacred Heart 16

Royal Oak Shrine 39, Madison Heights Bishop Foley 25

Class C Semifinal=

District 77=

Capac 40, Brown City 38

Sandusky 33, Marlette 27

Class C Semifinal=

District 78=

Cass City 55, Ubly 37

Unionville-Sebewaing 53, Harbor Beach 38

Class C Semifinal=

District 79=

Saginaw Michigan Lutheran Seminary 55, Reese 47

Saginaw Valley Lutheran 50, Vassar 17

Class C Semifinal=

District 80=

Flint Beecher 63, Montrose 20

Flint Hamady 59, Burton Atherton 10

Class C Semifinal=

District 81=

Grand Rapids NorthPointe Christian 36, Saugatuck 27

Grandville Calvin Christian 57, Grand Rapids Covenant Christian 53, OT

Class C Semifinal=

District 82=

Pewamo-Westphalia 64, Vermontville Maple Valley 10

Springport 62, Delton Kellogg 37

Class C Semifinal=

District 83=

Laingsburg 62, Dansville 23

New Lothrop 36, Bath 29

Class C Semifinal=

District 84=

Carson City-Crystal 56, St. Charles 34

Hemlock 28, Ithaca 23

Class C Semifinal=

District 85=

Kent City 61, Holton 18

Muskegon Western Michigan Christian 69, North Muskegon 48

Class C Semifinal=

District 86=

Mason County Central 73, Shelby 64, 2OT

White Cloud 53, Hesperia 33

Class C Semifinal=

District 87=

Lakeview 54, Beal City 36

Morley-Stanwood 61, Evart 21

Class C Semifinal=

District 88=

Beaverton 60, Pinconning 38

Sanford-Meridian 40, Farwell 20

Class C Semifinal=

District 89=

Lincoln-Alcona 36, Whittemore-Prescott 20

Oscoda 53, Johannesburg-Lewiston 32

Class C Semifinal=

District 90=

Houghton Lake 50, Roscommon 24

Lake City 51, McBain 32

Class C Semifinal=

District 91=

Maple City Glen Lake 55, Manton 48

Class C Semifinal=

District 92=

Charlevoix 61, East Jordan 25

Class C Semifinal=

District 93=

Indian River-Inland Lakes 44, Manistique 43

St. Ignace LaSalle 72, Newberry 25

Class C Semifinal=

District 94=

Iron Mountain 51, Norway 35

West Iron County 61, Ironwood 42

Class C Semifinal=

District 95=

Ishpeming 69, Gwinn 34

Ishpeming Westwood 59, Negaunee 44

Class C Semifinal=

District 96=

Houghton, N.Y. 46, L’Anse 31

Class D Championship=

District 107=

Waterford Our Lady 70, Auburn Hills Oakland Christian 18

Class D Championship=

District 124=

Rudyard 54, Engadine 49

Class D Semifinal=

District 100=

Athens 51, Calhoun Christian 27

Bellevue 57, Battle Creek St. Philip 49

Class D Semifinal=

District 101=

Camden-Frontier 38, Hillsdale Academy 34

Hillsdale Will Carleton Academy 59, Tekonsha 32

Class D Semifinal=

District 102=

Adrian Lenawee Christian 63, Morenci 33

North Adams-Jerome 65, Jackson Christian 57

Class D Semifinal=

District 103=

Lansing Christian 53, Webberville 39

Portland St. Patrick 52, Morrice 28

Class D Semifinal=

District 104=

Ann Arbor Rudolf Steiner 44, Westland Huron Valley Lutheran 32

Plymouth Christian 51, Pinckney Livingston 34

Class D Semifinal=

District 108=

Kimball New Life Christian 33, Austin Catholic 31

Marine City Cardinal Mooney 47, Sterling Heights Parkway Christian 37

Class D Semifinal=

District 109=

Fowler 39, Merrill 27

Fulton-Middleton 42, Ashley 24

Class D Semifinal=

District 110=

Genesee 57, Michigan School for the Deaf 6

Class D Semifinal=

District 111=

Deckerville 38, Peck 21

Kingston 52, Mayville 8

Class D Semifinal=

District 112=

Akron-Fairgrove 40, Owendale-Gagetown 32

Bay City All Saints 42, Caseville 32

Class D Semifinal=

District 113=

Fruitport Calvary Christian 48, Muskegon Catholic Central 38

Muskegon Heights 63, West Michigan Academy of Environmental Science 19

Class D Semifinal=

District 114=

McBain Northern Michigan Christian 55, Marion 24

Mount Pleasant Sacred Heart 64, Baldwin 12

Class D Semifinal=

District 115=

Onekama 48, Walkerville 35

Pentwater 62, Mason County Eastern 50

Class D Semifinal=

District 116=

Brethren 41, Buckley 26

Class D Semifinal=

District 117=

Frankfort 46, Leland 30

Suttons Bay 48, Lake Leelanau St. Mary 35

Class D Semifinal=

District 118=

Bellaire 46, Central Lake 35

Ellsworth 66, Alba 30

Class D Semifinal=

District 119=

Hale 42, Fairview 14

Mio-Au Sable 69, Atlanta 6

Class D Semifinal=

District 120=

Posen 56, Onaway 50

Rogers City 40, Hillman 38

Class D Semifinal=

District 121=

Gaylord St. Mary 56, Vanderbilt 9

Class D Semifinal=

District 123=

Cedarville 57, Pickford 42

Class D Semifinal=

District 125=

Munising 40, Rock Mid Peninsula 31

Class D Semifinal=

District 126=

Powers North Central 62, North Dickinson 51

Class D Semifinal=

District 127=

Crystal Falls Forest Park 38, Ewen-Trout Creek 25

Class D Semifinal=

District 128=

Chassell 44, Baraga 36

Ontonagon 60, Dollar Bay 28

Class D Semifinal=

District 97=

St. Joseph Michigan Lutheran 45, Covert 18

Three Oaks River Valley 25, St. Joseph Lake Michigan Catholic 18

Class D Semifinal=

District 98=

Wyoming Potter’s House Christian 25, Wyoming Tri-unity Christian 22

Wyoming West Michigan Lutheran 38, Zion Christian 33

Class D Semifinal=

District 99=

Colon 49, Burr Oak 26

Martin 36, Climax-Scotts 31

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly