AP NEWS

Friday’s Scores

December 8, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Anderson County 80, Louisburg 74

Andover Central 81, Andover 62

Arkansas City 61, Hutchinson 39

Augusta 68, Abilene 55

BV North 62, SM North 46

Baxter Springs 55, Quapaw, Okla. 30

Beloit 69, Republic County 32

Bethune, Colo. 36, Christian Family Educators 32

Burlington 64, Baldwin 48

Caldwell 56, Norwich 15

Centralia 39, Linn 21

Clearwater 71, Winfield 57

Clifton-Clyde 59, Troy 54

Derby 44, McPherson 42

Goddard-Eisenhower 64, Newton 55

Halstead 47, Minneapolis 43

Hanover 86, Wetmore 38

Hays-TMP-Marian 58, Hill City 44

Highland Park 60, Topeka West 56

Holcomb 70, Dalhart, Texas 65

Inman 57, Moundridge 30

Jackson Heights 63, Atchison County 29

Jefferson West 37, Sabetha 34

Lansing 48, Spring Hill 31

Lawrence 79, Lee’s Summit North, Mo. 78

Maize 86, Dodge City 49

Manhattan 49, Topeka Seaman 48, OT

McLouth 51, Jefferson North 45

Montverde Academy, Fla. 68, Wichita Sunrise 41

Nemaha Central 68, Royal Valley 53

Oskaloosa 46, Pleasant Ridge 39

Perry-Lecompton 57, Hiawatha 44

Pike Valley 54, Lincoln 49

Pittsburg Colgan 50, Liberal, Mo. 35

Rock Creek 65, Council Grove 44

Salina Central 56, Great Bend 38

Salina South 70, Buhler 58

Silver Lake 76, Riley County 47

Smoky Valley 53, Concordia 42

St. John’s Military 47, St. Xavier 44

St. Thomas Aquinas 62, KC Schlagle 40

Syracuse 51, McClave, Colo. 38

Veritas Christian 68, Pembroke Hill, Mo. 60

Wamego 76, Atchison 65

Washburn Rural 60, Topeka Hayden 52

Wichita Campus 54, Goddard 33

Wichita Heights 71, Wichita Northwest 31

Wichita Southeast 56, Wichita Bishop Carroll 55

Wray, Colo. 75, Goodland 61

Blue Valley Tournament=

Fifth Place=

Ruskin, Mo. 51, Olathe South 49

Third Place=

Grandview, Mo. 73, Blue Valley 58

Central Heights Tournament=

Seventh Place=

West Franklin 46, Heritage Christian 43

Chapman Tournament=

Chapman 59, KC Bishop Ward 54

Salina Sacred Heart 63, Rossville 36

Cimarron Tournament=

Semifinal=

Cimarron 72, Meade 58

South Gray 71, Sublette 44

DeSoto Huhtamaki Hardwood Classic=

Seventh Place=

Mill Valley 53, DeSoto 39

Fairfield Tournament=

Otis-Bison 60, Flinthills 49

Goessel Tournament=

Hutchinson Central Christian 59, Goessel 53

Little River 71, Canton-Galva 35

Hesston Tournament=

Emporia 66, Nickerson 39

Hugoton Blue and Red Classic=

Consolation=

Ulysses 78, Rolla 27

Semifinal=

Hugoton 62, Guymon, Okla. 45

Humboldt Tournament=

Crest 52, Uniontown 32

Kingman Tournament=

Haven 49, Conway Springs 33

Kingman 46, Sterling 38

Larned Tournament=

Semifinal=

Larned 56, Macksville 36

St. John 52, Hoisington 46

Leavenworth Tournament=

KC Washington 46, BV West 35

Topeka 55, Raytown South, Mo. 49

Linn County Tournament=

Pleasanton 30, Jayhawk Linn 27

Prairie View 57, Osawatomie 56

Marion Tournament=

Berean Academy 49, Remington 28

Wichita Home School 73, Eureka 57

Marmaton Valley Tournament=

Madison/Hamilton 62, Northeast-Arma 56

West Elk 69, Marmaton Valley 25

Moundridge Tournament=

Hillsboro 65, Lyons 51

Inman 57, Moundridge 30

Natoma Tournament=

Natoma 59, Palco 38

Pawnee Heights 64, Western Plains-Healy 16

Osborne Tournament=

Osborne 64, Lakeside 33

St. John’s Beloit-Tipton 71, Thunder Ridge 50

Paola Tournament=

Championship=

Bonner Springs 67, Truman, Mo. 58

Quinter Tournament=

Pool A=

Hoxie 69, Dighton 38

Pool B=

Ellis 43, Rawlins County 30

Roundball Classic Tournament=

Garden City 49, Palmer Ridge, Colo. 42

Scott City 61, Coronado, Colo. 56

Russell Tournament=

Consolation=

Russell 51, Ellsworth 48

Semifinal=

Central Plains 64, Plainville 31

Phillipsburg 67, Smith Center 57

Skyline Tournament=

Medicine Lodge 70, Cunningham 26

St Paul Tournament=

Columbus 47, St. Paul 39

Southeast 55, Chetopa 42

Syracuse Tournament=

Greeley County 64, Granada, Colo. 47

Stanton County 78, Eads, Colo. 34

Walsh, Colo. 66, Elkhart 37

Tescott Tip-Off Tournament=

Southern Cloud 48, Wilson 29

Sylvan-Lucas 52, Tescott 27

Topside Invitational Tournament=

Consolation Semifinal=

McCook, Neb. 47, Norton 25

Trego Tournament=

Semifinal=

Northern Valley 66, Trego 60, 3OT

Triplains-Brewster Tournament=

Consolation Semifinal=

Cheylin 67, Golden Plains 53

Udall Tournament=

Cedar Vale/Dexter Co-op 50, Oxford 36

Wabaunsee Tournament=

Frankfort 62, Solomon 60

Wabaunsee 51, Northern Heights 45

Yates Center Tournament=

Fifth Place=

Cherryvale 68, Bluestem 46

First Place=

Yates Center 46, Sedan 43

Seventh Place=

Marais des Cygnes Valley 52, Altoona-Midway 35

GIRLS PREP BASKETBALL=

Abilene 45, Augusta 43, OT

Andover Central 57, Andover 43

BV North 58, Rogers, Ark. 51

Baldwin 75, Burlington 68

Beloit 45, Republic County 35

Buhler 54, Salina South 42

Carthage, Mo. 52, Frontenac 41

Central Academy(Kansas City), Mo. 51, KC Harmon 20

Centralia 60, Linn 24

Clay Center 58, Marysville 26

Clifton-Clyde 57, Troy 12

Concordia 57, Smoky Valley 48

Derby 47, McPherson 35

Garden Plain 46, Chanute 34

Goddard 56, Wichita Campus 27

Halstead 37, Minneapolis 34

Hanover 61, Wetmore 21

Hays-TMP-Marian 39, Hill City 28

Highland Park 63, Topeka West 33

Holton 51, Riverside 31

Hutchinson 57, Arkansas City 13

Jackson Heights 42, Atchison County 29

Jefferson North 59, McLouth 31

Jefferson West 37, Sabetha 34

Kapaun Mount Carmel 60, Wichita North 33

Lawrence 60, St. James Academy 26

Lincoln 32, Pike Valley 30

Louisburg 53, Anderson County 43

Maize 61, Dodge City 44

Maize South 54, Andale 35

Manhattan 48, Topeka Seaman 39

Nemaha Central 71, Royal Valley 52

Neodesha 57, Riverton 47

Newton 48, Goddard-Eisenhower 40

Perry-Lecompton 48, Hiawatha 45, OT

Pittsburg Colgan 67, Liberal, Mo. 18

Pleasant Ridge 60, Oskaloosa 56

Quapaw, Okla. 40, Baxter Springs 31

Riley County 36, Silver Lake 27

Rock Creek 47, Council Grove 38

Rose Hill 56, Caney Valley 33

Salina Central 71, Great Bend 42

Shawnee Heights 39, Ottawa 35

Southeast 62, Chetopa 33

Spring Hill 50, Lansing 33

Topeka 62, Junction City 24

Valley Falls 49, Onaga 21

Valley Heights 56, Mission Valley 22

Wamego 51, Atchison 21

Washburn Rural 57, Topeka Hayden 27

Wichita Bishop Carroll 54, Wichita Southeast 27

Wichita Heights 70, Wichita Northwest 59

Winfield 51, Clearwater 38

Cattle Trail Invitational=

Semifinal=

Hitchcock County, Neb. 47, Oberlin-Decatur 44

Central Heights Tournament=

Fifth Place=

Iola 51, West Franklin 21

Chapman Tournament=

Chapman 50, KC Bishop Ward 40

Salina Sacred Heart 58, Rossville 38

Cimarron Tournament=

Consolation Semifinal=

Bucklin 49, Moscow 22

Bucklin 49, Moscow 22

Satanta 61, Minneola 59

Semifinal=

Meade 49, Sublette 44

Circle Tournament=

Circle 31, Labette County 24

DeSoto Tournament=

Fifth Place=

Olathe North 69, Gardner-Edgerton 19

Seventh Place=

SM West 62, Pleasant Hill, Mo. 39

Fairfield Tournament=

Otis-Bison 0, Flinthills 0

South Haven 52, Fairfield 44

Goessel Tournament=

Hutchinson Central Christian 55, Goessel 26

Little River 38, Canton-Galva 21

Herington Tournament=

Centre 39, Herington 34

Hesston Tournament=

Nickerson 48, Emporia 34

Wichita Independent 57, Hesston 14

Hugoton Tournament=

Consolation Semifinal=

Stratford, Texas 57, Rolla 17

Semifinal=

Hugoton 47, Southwestern Hts. 38

Ulysses 40, Perryton, Texas 30

Humboldt Tournament=

Uniontown 35, Crest 24

Kingman Tournament=

Haven 48, Conway Springs 33

Sterling 40, Kingman 26

Larned Tournament=

Semifinal=

Kinsley 49, Kiowa County 43

Spearville 44, St. John 31

Linn County Tournament=

Osawatomie 52, Prairie View 35

Pleasanton 44, Jayhawk Linn 25

Marion Tournament=

Berean Academy 44, Remington 22

Eureka 64, Wichita Home School 52

Marmaton Valley Tournament=

Madison/Hamilton 48, Northeast-Arma 20

West Elk 47, Marmaton Valley 20

Moundridge Tournament=

Inman 47, Moundridge 32

Lyons 38, Hillsboro 34

Natoma Tournament=

Palco 37, St. John’s Beloit-Tipton 28

Pawnee Heights 39, Western Plains-Healy 23

Olathe East Tournament=

Fifth Place=

BV Northwest 54, BV Southwest 26

Third Place=

Liberty, Mo. 58, Blue Valley 46

Osborne Tournament=

Osborne 48, Lakeside 36

St. John’s Beloit-Tipton 34, Thunder Ridge 29

Quinter Tournament=

Pool A=

Hoxie 54, Ellis 42

Pool B=

Rawlins County 37, Dighton 28

Roundball Classic Tournament=

Dumas, Ark. 44, Holcomb 36

Garden City 46, Palmer Ridge, Colo. 27

Liberal 51, Wichita Trinity 36

Scott City 47, Coronado, Colo. 35

Skyline Tournament=

Pretty Prairie 50, Pratt Skyline 40

St Paul Tournament=

Columbus 40, St. Paul 28

Syracuse Tournament=

Elkhart 50, Walsh, Colo. 49

Greeley County 42, Granada, Colo. 20

Stanton County 78, Eads, Colo. 34

Tescott Tip-Off Tournament=

Sylvan-Lucas 42, Tescott 20

Trego Tournament=

Consolation Semifinal=

Stockton 61, Northern Valley 40

Semifinal=

Trego 51, Victoria 42

Triplains-Brewster Tournament=

Consolation Semifinal=

Logan 47, Wichita County 30

Semifinal=

Golden Plains 49, Cheylin 40

Udall Tournament=

Oxford 40, Cedar Vale/Dexter Co-op 31

Wabaunsee Tournament=

Frankfort 68, Solomon 18

Wabaunsee 60, Northern Heights 40

Yates Center Tournament=

Third Place=

Yates Center 43, Sedan 35

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly