BOYS BASKETBALL=

1A District 1=

Semifinal=

De Beque 78, Dove Creek 54

North Park 48, Ouray 41

1A District 3=

Championship=

Holly 63, South Baca 41

1A District 3=

Third Place=

Walsh 74, Branson/Kim 57

1A District 5=

Semifinal=

Arickaree/Woodlin 76, Liberty (Joes)/Stratton 71

Otis 78, Flagler/Hi-PLains Co-op 50

1A District 6=

Semifinal=

Creede High School 62, Primero 54

Sierra Grande 67, Sangre De Cristo 57

1A District 7=

Semifinal=

Elbert 35, Kiowa 33

Genoa-Hugo 62, Deer Trail 34

2A District 2=

Semifinal=

Yuma 65, Akron 43

2A District 3=

Semifinal=

Ignacio 52, Ridgway 27

2A District 5=

Semifinal=

Hotchkiss 59, Rangely 46

Meeker 62, Vail Christian 51

2A District 6=

Championship=

Crowley County 61, Fowler 37

2A District 6=

Third Place=

Swallows Charter Academy 50, Rocky Ford 49

2A District 7=

Semifinal=

Clear Creek 81, Union Colony Preparatory School 67

Highland 75, Alexander Dawson 55

2A District 8=

Semifinal=

Ellicott 69, Calhan 61

Evangelical Christian Academy 51, Simla 45

3A Confluence=

Championship=

DSST Green Valley Ranch 64, Ridge View Academy 62

3A Confluence=

Third Place=

Weld Central 40, Eagle Ridge Academy 27

3A Metro=

Consolation Semifinal=

Colorado Academy 68, Peak to Peak 47

3A Patriot=

Championship=

Sterling 62, Resurrection Christian 53

3A Patriot=

Fifth Place=

Brush 67, Valley 56

3A Patriot=

Seventh Place=

Eaton 85, Estes Park 49

3A Patriot=

Third Place=

Strasburg 53, Platte Valley 45

3A Tri-Peaks=

Consolation Semifinal=

Buena Vista 79, Salida 73

Lamar 70, St. Mary's 68

3A Tri-Peaks=

Semifinal=

The Vanguard School 72, Manitou Springs 71

3A Western Slope=

Semifinal=

Coal Ridge 62, Grand Valley 39

Roaring Fork 52, Delta 49

GIRLS BASKETBALL=

Air Academy 60, Palmer Ridge 30

Arapahoe 52, Chaparral 47

Castle View 61, Loveland 33

Cherry Creek 63, Bear Creek 12

Columbine 46, Doherty 44

D'Evelyn 52, The Classical Academy 38

Denver East 49, Fort Collins 43

Evergreen 38, Green Mountain 36

Fairview 69, Pine Creek 52

Fossil Ridge 75, Rangeview 47

Fruita Monument 58, Fountain-Fort Carson 44

Golden 44, Pueblo East 21

Grandview 89, Denver South 44

Greeley Central 65, Berthoud 53

Highlands Ranch 68, Legacy 25

Holy Family 56, Sand Creek 45

Horizon 65, Rocky Mountain 43

Lakewood 75, Vista Ridge 40

Lewis-Palmer 34, Centaurus 33

Mesa Ridge 56, Littleton 55

Mountain Vista 59, Rampart 48

Pueblo South 66, Pueblo County 58

Pueblo West 87, Cheyenne Mountain 57

Ralston Valley 65, Chatfield 28

Regis Jesuit 70, Broomfield 25

Rifle 45, Discovery Canyon 32

Sierra 55, Mead 41

Thomas Jefferson 72, Frederick 42

Valor Christian 44, Standley Lake 32

Widefield 80, Fort Morgan 38

1A District 1=

Semifinal=

Dove Creek 54, De Beque 38

North Park 56, Ouray 19

1A District 3=

Championship=

Branson/Kim 56, Holly 34

1A District 3=

Third Place=

South Baca 55, Springfield 41

1A District 5=

Semifinal=

Arickaree/Woodlin 45, Otis 33

Flagler/Hi-PLains Co-op 39, Idalia 30

1A District 6=

Semifinal=

Antonito 63, Sierra Grande 33

Sangre De Cristo 61, La Veta 29

1A District 7=

Semifinal=

Genoa-Hugo 63, Elbert 23

Kiowa 50, Edison 15

2A District 2=

Semifinal=

Wray 41, Holyoke 38

Yuma 43, Haxtun 25

2A District 3=

Semifinal=

Dolores 45, Norwood 32

Ignacio 36, Telluride 18

2A District 5=

Semifinal=

Meeker 53, Vail Christian 42

Rangely 50, Soroco 40

2A District 6=

Championship=

Swink 36, Fowler 23

2A District 6=

Third Place=

Hoehne 50, Las Animas 38

2A District 7=

Semifinal=

Clear Creek 37, Lyons 30

Dayspring Christian Academy 45, Highland 39

2A District 8=

Semifinal=

Ellicott 52, Calhan 36

Simla 45, Colorado Springs 37

3A Confluence=

Championship=

Weld Central 40, Eagle Ridge Academy 27

3A Intermountain=

Semifinal=

Centauri 64, Bayfield 17

Pagosa Springs 51, Alamosa 26

3A Metro=

Consolation Semifinal=

Bishop Machebeuf 37, SkyView Academy 34

Jefferson Academy 33, St. Mary's Academy 29

3A Patriot=

Championship=

Sterling 45, Eaton 32

3A Patriot=

Fifth Place=

Liberty Common 45, Brush 41

3A Patriot=

Seventh Place=

Strasburg 39, Platte Valley 34

3A Patriot=

Third Place=

University 49, Resurrection Christian 43

3A Tri-Peaks=

Consolation Semifinal=

Buena Vista 56, The Vanguard School 44

Manitou Springs 50, Florence 38

3A Tri-Peaks=

Semifinal=

Colo. Springs Christian 42, Lamar 34

St. Mary's 50, Salida 29

3A Western Slope=

Semifinal=

Grand Valley 31, Cedaredge 26

Moffat County 45, Delta 29

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/