AP NEWS

Girls Basketball: Section 1A, AA pairings

February 18, 2019

SECTION 1A

TUESDAY, FEB. 19

Play-in games

No. 17 Schaeffer Academy at No. 16 Rushford-Peterson, 7 p.m.

No. 18 Lanesboro at No. 15 LeRoy-Ostrander, 1 p.m.

No. 19 Bethlehem Academy at No. 14 Mabel-Canton, 1 p.m.

THURSDAY, FEB. 21

First round

No. 1 Grand Meadow, bye

No. 9 Randolph at No. 8 Blooming Prairie

No. 13 Wabasha-Kellogg at No. 4 Lyle/Pacelli, 7 p.m.

No. 12 Southland at No. 5 Fillmore Central, 7 p.m.

No. 2 Goodhue, bye

No. 10 Alden-Conger at No. 7 Houston, 7 p.m.

M-C/Bethlehem Academy winner at No. 3 Hayfield, 7 p.m.

No. 11 Spring Grove at No. 6 Kingsland, 1 p.m.

MONDAY, FEB. 25

Quarterfinals

L-O/Lanesboro/Goodhue winner vs. Houston/Alden-Conger winner, 6 p.m.

M-C/Bethlehem Academy/Hayfield winner vs. Kingsland/Spring Grove winner, 7:30 p.m.

TUESDAY, FEB. 26

Quarterfinals

at Mayo Civic Center

Blooming Prairie/Randolph winner vs. Grand Meadow, 6 p.m.

Lyle/Pacelli/W-K winner vs. Fillmore Central/Southland winner, 7 p.m.

SATURDAY, MARCH 2

Semifinals

at Mayo Civic Center

Dec. 26 winners, 4 p.m.

Dec. 25 winners, 6:30 p.m.

THURSDAY, MARCH 7

Finals

at Mayo Civic Center

Semifinal winners, 6 p.m.

SECTION 1AA

THURSDAY, FEB. 21

First round

No. 16 (TBD) at No. 1 Lake City, 7 p.m.

No. 9 P-E-M at No. 8 St. Charles, 7 p.m.

No. 13 Kenyon-Wanamingo at No. 4 Cotter, 7 p.m.

No. 12 Byron at No. 5 Zumbrota-Mazeppa, 7 p.m.

No. 15 Lewiston-Altura at No. 2 Caledonia, 7 p.m.

No. 10 Pine Island at No. 7 Dover-Eyota, 7 p.m.

No. 14 La Crescent at No. 3 Lourdes, 7 p.m.

No. 11 Triton at No. 6 Stewartville, 7 p.m.

MONDAY, FEB. 25

Quarterfinals

at Mayo Civic Arena

Caledonia/L-A winner vs. D-E/Pine Island winner, 6 p.m.

Lourdes/La Crescent winner vs. Stewartville/Triton winner, 7:30 p.m.

TUESDAY, FEB. 26

Quarterfinals

at Mayo Civic Arena

Lake City/TBD winner vs. St. Charles/PEM winner, 6 p.m.

Cotter/K-W winner vs. ZM/Byron winner, 7:30 p.m.

SATURDAY, MARCH 2

Semifinals

at Mayo Civic Auditorium

Feb. 26 winners, 11 a.m.

Feb. 25 winners, 1:30 p.m.

THURSDAY, MARCH 7

Finals

at Mayo Civic Arena

Semifinal winners, 8 p.m.