AP NEWS
Related topics

Friday’s Scores

February 24, 2018

BOYS PREP BASKETBALL=

Bensalem 48, Downingtown West 40

Class 1A First Round=

District 1=

Phil-Montgomery Christian 51, The Christian Academy 48

Plumstead Christian 48, Jenkintown 45

Class 2A Semifinal=

District 1=

Christopher Dock 62, Collegium Charter School 43

Delco Christian 64, Calvary Christian 52

Class 2A Semifinal=

District 3=

Halifax 64, Antietam 42

Millersburg 44, Newport 39

Class 4A District 1/District 11=

First Round=

Tamaqua 57, Jim Thorpe 40

Class 4A District1/District 11=

First Round=

Lower Moreland 60, Northwestern Lehigh 43

Class 4A Quarterfinal=

District 4=

Mifflinburg 55, Shikellamy 52, OT

Montoursville 52, Shamokin 46

Selinsgrove 56, Athens 44

Class 1A District 5=

Semifinal=

Shade 81, Turkeyfoot Valley 65

Shanksville-Stoneycreek 47, Southern Fulton 46

Class 1A District 9=

Quarterfinal=

Elk County Catholic 69, Oswayo 24

Johnsonburg 42, Otto-Eldred 30

North Clarion 63, Allegheny-Clarion Valley 53

Class 2A District 10=

Quarterfinal=

Cambridge Springs 48, Lakeview 35

Cochranton 66, Rocky Grove 63

West Middlesex 65, Iroquois 48

Wilmington 55, Eisenhower 35

Class 3A District 10=

Quarterfinal=

Fairview 68, Titusville 28

Greenville 50, Northwestern 42

Mercyhurst Prep 41, Girard 38

Sharpsville 64, Seneca 47

Class 3A District 2=

Semifinal=

Holy Redeemer 51, Riverside 45

Wyoming Seminary 58, Dunmore 43

Class 3A District 9=

Semifinal=

Brookville 56, Kane Area 47

Class 3A Quarterfinal=

District 4=

Southern Columbia 59, Troy 56

Wellsboro 59, Bloomsburg 38

Class 4A District 1/District 11=

First Round=

Wilson 72, North Schuylkill 70, OT

Class 4A District 1/District11=

First Round=

Bethlehem Catholic 93, Octorara 54

Class 4A District 4=

Quarterfinal=

Danville 71, Jersey Shore 56

Class 5A District 2=

Semifinal=

Abington Heights 58, Wallenpaupack 19

Dallas 52, Crestwood 50

Class 6A District 1=

Quarterfinal=

Abington 57, Norristown 43

Central Bucks West 48, Coatesville 41

Lower Merion 63, Pennridge 39

Plymouth-Whitemarsh 70, Upper Darby 58

Class 6A District 3=

Quarterfinal=

Chambersburg 52, Harrisburg 48

Hempfield 59, West Lawn Wilson 49

Manheim Township 67, Cedar Crest 59

Reading 83, Dallastown Area 71

Class 6A District 6/8/10=

Sub-Regional=

Allderdice 60, Erie McDowell 53

Class 6A-Championship=

District 6=

State College 94, Altoona 54

PAISAA Tournament=

Third Round=

Haverford School 62, Perkiomen School 42

The Hill School 51, Westtown 47

WPIAL Class 2A=

Quarterfinal=

Chartiers-Houston 53, Serra Catholic 44

Jeannette 74, Shenango 69

Our Lady Of Sacred Heart 73, Springdale 46

Sewickley Academy Panthers 83, Leechburg 49

WPIAL Class 5A=

Quarterfinal=

Franklin Regional 28, Moon 26

Highlands 66, West Allegheny 58

Mars 70, Hampton 51

Trinity 48, McKeesport 39

GIRLS PREP BASKETBALL=

Garnet Valley 56, Abington 48

Hazleton Area 65, Williamsport 43

Spring-Ford 53, Plymouth-Whitemarsh 50

Class 1A District 2/District 11 Subregional=

First Round=

Forest City 41, Salem Christian 25

Pottsville Nativity 67, Lincoln Leadership 33

Class 1A District 3=

Quarterfinal=

Christian School of York 33, Veritas Academy 26

Lancaster Country Day 54, Harrisburg Christian 31

Lebanon Catholic 58, Greenwood 20

Linden Hall 68, New Covenant Christian 21

Class 1A District 9=

Quarterfinal=

North Clarion 46, Dubois Central Catholic 30

Class 1A First Round=

District 1=

Phil-Montgomery Christian 55, Parkway Northwest 33

The Christian Academy 48, Friends Select 25

Class 1A WPIAL=

Quarterfinal=

Quigley Catholic 73, St. Joseph 62

Sewickley Academy Panthers 42, Aquinas Academy of Pittsburgh 35

West Greene 73, Rochester 43

Winchester Thurston 53, Cornell 17

Class 2A District 2=

Semifinal=

Northwest Area 44, Mountain View 36

Old Forge 58, Wyoming Seminary 48

Class 2A District 5=

Semifinal=

Tussey Mountain 52, North Star 36

Windber 54, Conemaugh Township 32

Class 2A Semifinal=

District 1=

Delco Christian 29, Bristol 24

Sacred Heart 52, Calvary Christian 22

Class 3A District 1/ District 11=

First Round=

North Schuylkill 71, Salisbury 34

Notre Dame Green Pond 46, Palisades 32

Pine Grove 57, New Hope Academy Charter 28

St. Basil 63, Palmerton 29

Class 3A District 3=

Semifinal=

Camp Hill Trinity 61, Pequea Valley 53

York Catholic 57, Delone 48

Class 3A District 5/ District 6 Subregional=

Quarterfinal=

Everett 50, West Shamokin 46

Class 3A District 5/District 6 Subregional=

Quarterfinal=

Central Martinsburg 40, Westmont Hilltop 30

Tyrone 62, Juniata 49

Class 3A District 9=

Semifinal=

Karns City 40, Moniteau 32

Class 4A District 2=

Semifinal=

Nanticoke Area 50, Wyoming Area 43

Scranton Prep 49, Berwick 41

Class 4A District 3=

Quarterfinal=

Berks Catholic 31, York Suburban 27

Harrisburg Bishop McDevitt 37, Northern Lebanon 33

Lancaster Catholic 67, West Perry 31

Wyomissing 54, Kennard-Dale 48

Class 4A District 9=

First Round=

St. Marys 46, Clearfield 38

Class 4A Semifinal=

District 1=

Lower Moreland 51, Springfield Montco 31

Class 5A District 1=

Quarterfinal=

Mount St. Joseph 41, Springfield Delco 40

Villa Maria Academy 59, Penncrest 34

West Chester Henderson 56, Radnor 46

West Chester Rustin 52, Upper Merion 35

Class 5A District 3=

Quarterfinal=

Harrisburg 72, Solanco 48

Lower Dauphin 40, Palmyra 20

Twin Valley 42, Spring Grove 35

Class 6A District 11=

Quarterfinal=

Allentown Allen 57, Stroudsburg 31

Easton 56, Pleasant Valley 41

Class 6A District 2/District 4 Subregional=

Semifinal=

Scranton 45, Delaware Valley 23

Class 6A District 6/8/10=

Sub-Regional=

Erie 68, Allderdice 55

Class 6A District 6=

Championship=

State College 42, Altoona 41

District IV=

Class 3A Quarterfinal=

Bloomsburg 58, Wellsboro 55

Hughesville 57, Warrior Run 30

Loyalsock 54, Williamson 26

Mount Carmel 79, Wyalusing 22

PAISAA Tournament=

Third Round=

Notre Dame 51, Abington Friends 50, 2OT

Shipley 55, Germantown 52

WPIAL Class 6A=

Quarterfinal=

Bethel Park 70, Greater Latrobe 50

Mount Lebanon 53, Norwin 40

North Allegheny 45, Upper St. Clair 26

Peters Township 48, Hempfield Area 40

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly