AP NEWS

Class 4A Texas high school playoff scores, pairings

November 18, 2018

CLASS 4A DIVISION I

Region I

Bidistrict

Big Spring 28, Clint 22

Hereford 34, Springtown 31, OT

Seminole 42, Fabens 7

Canyon 62, Gainesville 14

Decatur 48, Dumas 21

Andrews 57, San Elizario 6

WF Hirschi 56, Pampa 23

San Angelo Lake View 28, Clint Mountain View 21

Area

Big Spring (3-8) vs. Hereford (7-4), 7 p.m. Friday, Plainview

Seminole (7-3) vs. Canyon (10-1), 4 p.m. Friday, Lubbock Cooper

Decatur (5-6) vs. Andrews (8-3), 7 p.m. Friday, Abilene’s Shotwell Stadium

WF Hirschi (9-2) vs. San Angelo Lake View (3-8), 2 p.m. Saturday, Abilene’s Shotwell Stadium

Region II

Bidistrict

Waco La Vega 61, Lake Worth 0

Melissa 56, Alvarado 38

Kennedale 58, Brownwood 20

Paris 59, Dallas Carter 12

Argyle 70, Carrollton Ranchview 14

China Spring 48, FW Benbrook 15

Celina 35, Wilmer-Hutchins 34

Stephenville 54, FW Dunbar 31

Area

Waco La Vega (9-2) vs. Melissa (8-3), 1:30 p.m. Friday, Corsicana

Kennedale (9-2) vs. Paris (8-2), 7 p.m. Friday, McKinney’s Poe Stadium

Argyle (11-0) vs. China Spring (6-5), 6 p.m. Friday, Joshua

Celina (6-4) vs. Stephenville (7-3), 3 p.m. Friday, FW Brewer

Region III

Bidistrict

Midlothian Heritage 42, Kilgore 21

Navasota 38, Little Cypress-Mauriceville 7

Carthage 49, Waxahachie Life 24

Huffman Hargrave 40, Houston Furr 24

Splendora 47, Houston North Forest 19

Van 49, Athens 13

Lumberton 38, Houston Wheatley 21

Henderson 31, Crandall 24

Area

Midlothian Heritage (10-1) vs. Navasota (6-5), 2:30 p.m. Friday, Waco’s McLane Stadium

Carthage (11-0) vs. Huffman Hargrave (6-5), 7 p.m. Friday, Lufkin

Splendora (10-1) vs. Van (9-2), 7 p.m. Saturday, Nacogdoches’ Johnson Stadium

Lumberton (6-5) vs. Henderson (7-4), 1 p.m. Friday, Nacogdoches’ Dragon Stadium

Region IV

Bidistrict

Sealy 55, Taylor 0

Boerne 44, Zapata 11

Liberty Hill 62, Bay City 14

Gonzales 35, Kingsville King 15

La Vernia 55, Rio Grande City La Grulla 28

Lampasas 42, Freeport Brazosport 35

La Feria 28, Beeville Jones 25

Needville 42, Fischer Canyon Lake 28

Area

Sealy (11-0) vs. Boerne (9-2), 2 p.m. Friday, Pflugerville

Liberty Hill (9-1) vs. Gonzales (6-5), 7:30 p.m. Friday, Manor

La Vernia (10-1) vs. Lampasas (7-4), 7:30 p.m. Friday, Austin’s Reeves Complex

La Feria (10-1) vs. Needville (7-4), 7:30 p.m. Friday, Mathis

___

CLASS 4A DIVISION II

Region I

Bidistrict

Midland Greenwood 24, Perryton 7

Vernon 27, Ferris 14

Levelland 62, Monahans 26

Iowa Park 42, Hillsboro 0

Graham 70, Godley 45

Lubbock Estacado 24, Fort Stockton 0

Glen Rose 49, Aubrey 28

Dalhart 26, Snyder 7

Area

Midland Greenwood (9-2) vs. Vernon (5-6), 7 p.m. Friday, Brownwood

Levelland (8-2) vs. Iowa Park (6-5), 7 p.m. Friday, Snyder

Graham (8-3) vs. Lubbock Estacado (8-3), 7:30 p.m. Friday, Abilene Christian University

Glen Rose (9-1) vs. Dalhart (7-4), 7 p.m. Friday, Vernon

Region II

Bidistrict

Gilmer 38, Sunnyvale 24

Fairfield 56, Wills Point 19

Texarkana Pleasant Grove 56, Dallas Roosevelt 12

Waco Connally 58, Bullard 31

Rusk 26, Robinson 19

Pittsburg 42, Nevada Community 7

Lorena 55, Brownsboro 7

Texarkana Liberty-Eylau 47, Caddo Mills 17

Area

Gilmer (5-6) vs. Fairfield (9-2), 2 p.m. Friday, Athens

Texarkana Pleasant Grove (9-2) vs. Waco Connally (8-3), 1 p.m. Friday, Royse City

Rusk (5-6) vs. Pittsburg (8-3), 7:30 p.m. Friday, Allen’s Eagle Stadium

Lorena (10-1) vs. Texarkana Liberty-Eylau (4-7), 6 p.m. Friday, Royse City

Region III

Bidistrict

Jasper 49, Hamshire-Fannett 14

Bellville 27, La Marque 19

West Orange-Stark 76, Huntington 3

Sweeny 21, La Grange 14

Wharton 49, Smithville 31

Silsbee 52, Shepherd 13

Giddings 58, Houston Washington 6

Liberty 55, Center 38

Area

Jasper (11-0) vs. Bellville (7-4), 7 p.m. Friday, Conroe’s Moorhead Stadium

West Orange-Stark (7-4) vs. Sweeny (10-1), 1 p.m. Friday, New Caney

Wharton (8-3) vs. Silsbee (7-4), 6 p.m. Friday, Channelview

Giddings (10-1) vs. Liberty (7-4), 7 p.m. Friday, New Caney

Region IV

Bidistrict

Cuero 66, Pearsall 12

Rio Hondo 37, Ingleside 20

Llano 21, Hondo 14, OT

CC West Oso 57, Port Isabel 56

Rockport-Fulton 55, Progreso 0

Crystal City 26, Wimberley 21

Raymondville 48, Orange Grove 16

Geronimo Navarro 34, Devine 30

Area

Cuero (10-1) vs. Rio Hondo (9-1), 7:30 p.m. Friday, CC Calallen

Llano (7-4) vs. CC West Oso (7-4), 1 p.m. Friday, San Antonio’s Alamo Stadium

Rockport-Fulton (7-4), vs. Crystal City (8-3), 7:30 p.m. Friday, San Antonio’s Alamo Stadium

Raymondville (10-1) vs. Geronimo Navarro (8-2), 7:30 p.m. Friday, Beeville

AP RADIO
Update hourly