AP NEWS

Winners of 2018 Florida AP Broadcasters Association awards

April 15, 2019

ORLANDO, Fla. (AP) — Winners of the 2018 Florida Associated Press Broadcasters Association Pro Contest have been announced in Orlando, Fla.

Thirty-seven radio and television stations submitted 581 entries in the contest, which featured news and sports stories from 2018.

A list of the winners announced Saturday can be found at http://discover.ap.org/contests/florida

Orlando-area meteorologist Danny Treanor was honored for lifetime achievement as the recipient of the Legacy Award.

The Associated Press is a not-for-profit news cooperative representing 1,400 newspapers and 5,000 broadcast stations in the United States.

Winners in the 2018 Florida Associated Press Professional Broadcasters Contest:

TV I / LARGE MARKET

Feature ′ Hard News: 1, Evan Axelbank and Corey Beckman, WTVT-TV, Tampa, “Slain Trooper’s Father Awaits Justice”; 2, Emerald Morrow and Heather Bailey, WTSP-TV, St. Petersburg, “Still no Help for a Hero.”

Feature ′ Light News: 1, Adriana Mocciola, Zahira Collazo and Leticia Hernandez, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, “Los Hombres Tambien Tejen”; 2, Lauren Verno, Timothy F. Kania and Tony Rojek, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg, “Take Me to Mexico Beach.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, Emerald Morrow, Gene Yagle and Jim Glynn, WTSP-TV, St. Petersburg, “The Changing Face of Tampa”; 2, Rod Carter and Eric Hausmann, WFLA-TV, Tampa, “Hidden History: The Moores, Civil Rights Pioneers.”

General Assignment: 1, Erin Murray and Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, “A Supercalifragilistic Kid”; 2, Greg Angel and Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, “POW Reflects On John McCain.”

General Assignment ′ Long Format: 1, Yvette Lewis and Adrian Mauceri, WJAN-TV, Miami, “Historica Apertura - Cobertura Especial Desde Jerusalem”; 2, Cait McVey, Michael Martin and Jenna Kurtz, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg, “The Assassination of RFK: A Flame Blown Out.”

Breaking News ′ Station: 1, Spectrum News 13, Orlando, “Children Held Hostage”; 2, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando, “School Gunman on Campus.”

Breaking News ′ Individual: 1, Nadeen Yanes, WKMG-TV, Orlando, “Not Guilty: Pulse Gunman’s Widow Acquitted”; 2, Stephanie Claytor and Kalvin McClure, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg, “Girls Plot to Kill Classmates With Knives.”

Continuing Coverage: 1, Stephen Andrews and Gordon Dempsey, WFLA-TV, Tampa, “Delay, Deny, Until He Died”; 2, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, “Lo Que Maria Se Llevo.”

Investigative: 1, Greg Fox and Gordon Portell, WESH-TV, Winter Park, “Keyless Ignition Dangers”; 2, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, ”¿Tus Llantas Se Vencen?”

Investigative Series: 1, Adam Walser, Matt McGlashen and Erin Smith, WFTS-TV, Tampa, “Deadly Delay... Tampa’s Broken Ambulance System”; 2, Jennifer Titus, Heather Bailey and Paul Thorson, WTSP-TV, St. Petersburg, “Radon Roulette.”

Series / Franchise Reporting: 1, Caitlin Wilson, Spectrum News 13, Orlando, “Florida on a Tankful: The Wonders of the Sunshine State”; 2, Erik Von Ancken and Jim Cavanaugh, WKMG-TV, Orlando, “Getting Crime Results.”

Mid-Term Elections Reporter Assignment: 1, Greg Angel and Arnie Girard, Spectrum News 13, Orlando, “In the Eyes of the Rural Voter”; 2, Samantha Manning and Jonathan Galed, WFTV-TV, Orlando, “Palm Beach County Ballot Recount.”

Mid-Term Elections Newscast: 1, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando; 2, John Handiboe and Gary Darling, Spectrum News 13, Orlando, “Decision 2018: Campaign Surge.”

Mid-Term Elections Digital Performance: 1, Brian Doyle, Marcie Golgoski and Greg Fox, WESH-TV, Winter Park; 2, WFLA-TV, Tampa.

Public Affairs/Documentary/TV Magazine: 1, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, “La Ruta Del Desespero”; 2, Spectrum News 13, Orlando, “Opioid Crisis: Raising Heroin’s Children.”

Weather Reporting: 1, Spectrum News 13, Orlando, “Information, Location, Explanation: March 2018 Severe Weather”; 2, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg, “Hurricane Michael Makes Landfall.”

Sports Feature: 1, Clay LePard and Anthony Murdock, WKMG-TV, Orlando, “Pushing the Limit”; 2, WFLA-TV, Tampa, “Countdown to Daytona.”

Website/Digital: 1, WSCV Telemundo 51-TV, Miami, “La Ruta Del Desespero”; 2, Daniel Dahm, WKMG-TV, Orlando.

Editor: 1, Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, “Fixing it in Post”; 2, Matthew Apthorp, WFTS-TV, Tampa.

Photojournalist: 1, Timothy F. Kania, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg; 2, Eugene Buenaventura, Spectrum News 13, Orlando, “Central Florida Through a Lens.”

Weathercaster: 1, Amy Sweezey, WESH-TV, Winter Park; 2, Bryan Karrick, Spectrum News 13, Orlando.

Multi-Media Reporter (MMJ): 1, Stephanie Claytor, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg; 2, Krystel Knowles, Spectrum News 13, Orlando, “Unique Space Coast News.”

Reporter: 1, Greg Angel, Spectrum News 13, Orlando, “Making News Florida Style”; 2, Laurie Davison, Spectrum Bay News 9, St. Petersburg.

News Anchor or News Team: 1, Allison Kropff, WTSP-TV, St. Petersburg; 2, Michelle Imperato and Jason Guy, WESH-TV, Winter Park, “Sunrise Anchor Team.”

Television Newscast ′ Morning/Midday: 1, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando; 2, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando.

Television Newscast ′ Evening/Night: 1, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando; 2, Jess Miller and Alex Farnworth, Spectrum News 13, Orlando, “Children Held Hostage.”

Non-Breaking Newscast: 1, Allison McGinley, WKMG-TV, Orlando, “Florida’s Dirty Water ”; 2, Jess Miller and Samantha Miller, Spectrum News 13, Orlando, “Noor Salman Verdict.”

Producer: 1, John Handiboe, Spectrum News 13, Orlando, “Raising Heroin’s Children”; 2, Sakina Bowser, WTSP-TV, St. Petersburg.

Overall ′ Station of the Year: 1, Spectrum News 13, Orlando; 2, WKMG-TV, Orlando.

TV II / MEDIUM MARKET

Feature ′ Hard News: 1, Merris Badcock and Kaan Pala, WPTV-TV, West Palm Beach, “Dangerous Decisions”; 2, Jenna Bourne and Rob Born, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville, “Broken School Security Cameras.”

Feature ′ Light News: 1, Mary Baer, Joe Drumm and Jodi Mohrmann, WJXT-TV, Jacksonville, “Vet’s Bible”; 2, Maxine Bentzel, Wally Lurz and Maria Tomasch, WPEC-TV, West Palm Beach, “Climbing Gators.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, WJXT-TV, Jacksonville, “Secret Service”; 2, Terri Parker, Vince Norman and Joel Waldmann, WPBF-TV, Palm Beach Gardens, “Remembering Burt Reynolds - A Local Man’s Story.”

General Assignment: 1, Kara Duffy, WPEC-TV, West Palm Beach, “Student March on Washington”; 2, Maxine Bentzel and Wally Lurz, WPEC-TV, West Palm Beach, “Passionate Chorus.”

Breaking News ′ Station: 1, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville, “Shooting at The Landing”; 2, WPEC-TV, West Palm Beach, “Shooting at Stoneman Douglas.”

Continuing Coverage: 1, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville, “The Cory Sasser Story”; 2, Maria Tomasch, Wally Lurz and Michael Buczyner, WPEC-TV, West Palm Beach, “Battle at the Border.”

Investigative: 1, Jeff Butera and Scott Reilly, WZVN-TV, Fort Myers, “Crisis: Maternal Mortality”; 2, Vic Micolucci, Joe Drumm and Jodi Mohrmann, WJXT-TV, Jacksonville, “Hide and Seek.”

Investigative Series: 1, Rachel Polansky, Tiffany Myers and Derek Kemp, WBBH-TV, Fort Myers, “Unfinished Business”; 2, Sam Smink and Jimmy Sitton, WPTV-TV, West Palm Beach, “Dangerous Deliveries.”

Series / Franchise Reporting: 1, Sean Martinelli, Todd Ofenbeck and Tiffany Myers, WBBH-TV, Fort Myers, “Story 2 Share”; 2, Yaremi Farinas, Chris Hinson and Maria Tomasch, WPEC-TV, West Palm Beach, “Impact Puerto Rico.”

Mid-Term Elections Reporter Assignment: 1, Dave Elias and Scott Reilly, WBBH-TV, Fort Myers, “Gillum’s Moving Up”; 2, Jillian Idle, WPTV-TV, West Palm Beach, “Recount in Palm Beach County Enters Day Two.”

Mid-Term Elections Newscast: 1, WJXT-TV, Jacksonville, “Election Night.”

Mid-Term Elections Digital Performance: 1, WJXT-TV, Jacksonville, “Election 2018.”

Public Affairs/Documentary/TV Magazine: 1, Wanda Moore and Jim Sitton, WPTV-TV, West Palm Beach, “A Tangled Web of Lies - the Southeastern Military Academy”; 2, Staci Spanos, David Mott and Jason Folk, WJXT-TV, Jacksonville, “High Rise: The Flood and Fury of Hurricane Irma.”

Weather Reporting: 1, Cristina Mendez, WBBH-TV, Fort Myers, “Hurricane Michael”; 2, Tristan Turner and Hannah Mackenzie, WEAR-TV, Pensacola, “Destin Storm Coverage.”

Sports Feature: 1, Jeff Butera and Kirk Erwin, WZVN-TV, Fort Myers, “Roller Derby Queens”; 2, Joy Purdy, Chris O’Rourke and Jodi Mohrmann, WJXT-TV, Jacksonville, “DJ Chark.”

Website/Digital: 1, WJXT-TV, Jacksonville; 2, Eric Weiss, Nicole Hogensen and John Sparks, WPTV-TV, West Palm Beach.

Editor: 1, Wally Lurz, WPEC-TV, West Palm Beach; 2, Rob Born, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville.

Photojournalist: 1, Kirk Erwin, WBBH-TV, Fort Myers; 2, Scott Reilly, WBBH-TV, Fort Myers.

Multi-Media Reporter (MMJ): 1, Ben Henry, WZVN-TV, Fort Myers; 2, Delia D’Ambra, WBBH-TV, Fort Myers.

Reporter: 1, Jenna Bourne, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville; 2, Dave Elias, WBBH-TV, Fort Myers.

News Anchor or News Team: 1, Joy Purdy, WJXT-TV, Jacksonville; 2, John Bachman, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville.

Television Newscast ′ Morning/Midday: 1, WJXT-TV, Jacksonville, “Devastation from Hurricane Michael”; 2, WJXT-TV, Jacksonville, “After Parkland.”

Television Newscast ′ Evening/Night: 1, WPEC-TV, West Palm Beach, “Parkland Strong”; 2, WJXT-TV, Jacksonville, “Jacksonville Landing Shooting.”

Non-Breaking Newscast: 1, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville.

Producer: 1, Rebecca Ollier, WINK-TV, Fort Myers; 2, William Cummings, WPTV-TV, West Palm Beach, “MSD High School Shooting.”

Overall ′ Station of the Year: 1, WJAX-TV/WFOX-TV, Jacksonville; 2, Michael Pumo, WPEC-TV, West Palm Beach.

TV III / SMALL MARKET

Feature ′ Hard News: 1, Alexa Lorenzo, WUFT-TV, Gainesville, “Python Hunters”; 2, Blake Brannon, WJHG-TV, Panama City Beach, “Hurricane Michael Wrap.”

Feature ′ Light News: 1, Josslyn Howard, WGFL-TV, Gainesville, “Ocala Drive-In Theater”; 2, Alexis Cruz, WCJB-TV, Gainesville, “A Meeting Thirty Years in the Making.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, Venise Toussaint and Majorie Pierre, WCTV-TV, Tallahassee, “Black Pioneers”; 2, Patricia Matamoros and Crystal Bailey, WCJB-TV, Gainesville, “Gainesville Students Fight Political Unrest in Nicaragua.”

General Assignment: 1, Kirsten Mitchell, WMBB-TV, Panama City, “Tent City”; 2, Lanetra Bennett, WCTV-TV, Tallahassee, “Tallahassee Woman’s Body Stuck in China.”

Breaking News ′ Station: 1, WJHG-TV, Panama City Beach, “Panama City Active Shooter”; 2, WCTV-TV, Tallahassee, “Mass Shooting at Tallahassee Yoga Studio.”

Breaking News ′ Individual: 1, Megan Bell, WJHG-TV, Panama City Beach, “Panama City Active Shooter”; 2, Mariel Carbone, WCTV-TV, Tallahassee, “Tallahassee City Commissioner Indicted on Corruption Charges.”

Breaking News ′ Long Format: 1, Stephanie Byrne, WJHG-TV, Panama City Beach, “Panama City Active Shooter.”

Continuing Coverage: 1, WCTV-TV, Tallahassee, “Coverage of Hurricane Michael”; 2, WJHG-TV, Panama City Beach, “Eastpoint Wildfire.”

Investigative: 1, Mariel Carbone, WCTV-TV, Tallahassee, “Are Industry Disrupters Paying Their Share of Tourism Taxes?”; 2, Abby Walton and Majorie Pierre, WCTV-TV, Tallahassee, “To Post or Not to Post? Crash Scene Photos on Social Media.”

Investigative Series: 1, WJHG-TV, Panama City Beach, “Bay District Schools Health Plan Investigation.”

Series / Franchise Reporting: 1, Ron Marasco, WJHG-TV, Panama City Beach, “Faces and Places of the Panhandle”; 2, Alex Calamia, WCJB-TV, Gainesville, ”‘What’s Growing On’ People Interacting with Plants and Animals.”

Mid-Term Elections Reporter Assignment: 1, Alicia Turner, WCTV-TV, Tallahassee, “Amendment 4”; 2, Mariel Carbone, WCTV-TV, Tallahassee, “Andrew Gillum Ethics Records Released Days Before Election.”

Mid-Term Elections Newscast: 1, WMBB-TV, Panama City, “General Election”; 2, WCTV-TV, Tallahassee, “Florida Primary Night.”

Public Affairs/Documentary/TV Magazine: 1, WTXL-TV, Midway, “Get Prepared Now!”; 2, WMBB-TV, Panama City, “Hurricane Michael Special Broadcast.”

Weather Reporting: 1, David Jones, WCJB-TV, Gainesville, “Groundwater Flooding in Dixie County”; 2, Charles Roop, WCTV-TV, Tallahassee, “Fake Weather.”

Sports Feature: 1, Megan Plain, WGFL-TV, Gainesville, “Dancing Gymnast”; 2, Kevin Keane, WCTV-TV, Tallahassee, “Making Masks for Team USA.”

Breaking Sports News: 1, Kevin Keane, WCTV-TV, Tallahassee, “FSU Softball Team Returns With National Championship Trophy”; 2, Kevin Wells and Lewis Tingler, WCJB-TV, Gainesville, “Alyssa Baumann: Surviving Larry Nassar.”

Website/Digital: 1, WCTV-TV, Tallahassee; 2, WJHG-TV, Panama City Beach.

Photojournalist: 1, Lewis Tingler, WCJB-TV, Gainesville; 2, Ron Cekot, WJHG-TV, Panama City Beach.

Weathercaster: 1, Ryan Michaels, WJHG-TV, Panama City Beach; 2, Chris Smith, WJHG-TV, Panama City Beach.

Sportscaster: 1, Alison Posey, WTXL-TV, Midway; 2, Michael Hudak, WCTV-TV, Tallahassee.

Multi-Media Reporter (MMJ): 1, Kirsten Mitchell, WMBB-TV, Panama City; 2, Kelly Grosfield, WMBB-TV, Panama City.

Reporter: 1, Stephanie Byrne, WJHG-TV, Panama City Beach; 2, Erin Morgan, WMBB-TV, Panama City.

News Anchor or News Team: 1, Abby Walton, WCTV-TV, Tallahassee; 2, Tiffany Lewis, WCTV-TV, Tallahassee.

Television Newscast ′ Morning/Midday: 1, WMBB-TV, Panama City; 2, WTXL-TV, Midway.

Television Newscast ′ Evening/Night: 1, WMBB-TV, Panama City; 2, WTXL-TV, Midway.

Non-Breaking Newscast: 1, WJHG-TV, Panama City Beach.

Producer: 1, Emma Stamps, WMBB-TV, Panama City, “News 13 This Morning”; 2, Sawyer Rosenstein, WCTV-TV, Tallahassee.

Overall ′ Station of the Year: 1, WCTV-TV, Tallahassee; 2, WJHG/WECP-TV, Panama City Beach.

RADIO I

Feature ′ Hard News: 1, Steve Newborn, WUSF-FM, Tampa, “Bus Rapid Transit Replaces Light Rail in Eyes of Transit Planners”; 2, Brendan Byrne, WMFE-FM, Orlando, “After Tight Gubernatorial Race, Ron DeSantis Claims Victory.”

Feature ′ Light News: 1, Lisa Peakes, WUSF-FM, Tampa, “Virtual Holocaust Experience is Personal”; 2, Nancy Klingener, WLRN News, Miami, “In the Keys, Politics is Entertainment — and Always has Been.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, Cathy Carter, WUSF-FM, Tampa, “The Life and Photography of Herb Snitzer”; 2, Bobbie O’Brien, WUSF-FM, Tampa, “Florida Orange Juice has Roots in World War II Military.”

General Assignment: 1, Caitie Switalski and Daniel Rivero, WLRN News, Miami, “Florida May Not Be Testing Drinking Water Correctly”; 2, Daylina Miller, WUSF-FM, Tampa, “Young Voters Push Peers to the Polls.”

General Assignment ′ Long Format: 1, Daylina Miller, WUSF-FM, Tampa, “Autistic Children Face Medicaid Snags for Therapy”; 2, Daylina Miller, WUSF-FM, Tampa, “Safe Campus to Help Young Sex Trafficking Victims Heal.”

Breaking News: 1, WLRN News, Miami, “The Marjory Stoneman Douglas School Shooting”; 2, WOKV-FM, Jacksonville, “Mass Shooting at the Jacksonville Landing.”

Continuing Coverage: 1, Lindsey Kilbride, WJCT-FM, Jacksonville, “Jacksonville Transgender Shootings”; 2, WOKV-FM, Jacksonville, “Child Killer Donald Smith Conviction and Sentencing.”

Investigative: 1, Jessica Bakeman, WLRN News, Miami, “Stoneman Douglas Shooter Was Assigned to Controversial Broward Discipline Program Officials Now Say”; 2, Abe Aboraya and Charles Ornstein, WMFE-FM, Orlando, ”″Update on Active Shooter?” How Orlando Authorities Failed to Prepare for a Mass Shooting Like Pulse.”

Series / Franchise Reporting: 1, WLRN News, Miami, “Selections From Vote Already!”; 2, Amy Green and Trevor Aaronson, WMFE-FM, Orlando, “State Climate Change Denial Leaves Coastal Communities on Their Own to Face the Risks.”

Mid-Term Elections Newscast: 1, WOKV-FM, Jacksonville, “History Made in the Florida Primary.”

Mid-Term Elections Digital Performance: 1, WLRN News, Miami, “How to Find Your Way Through 105 Possible Questions in South Florida Ballots.”

Public Affairs: 1, Brendan Byrne, Matthew Peddie and Abe Aboraya, WMFE-FM, Orlando, “Intersection: PTSD & First Responders”; 2, Robin Sussingham and Stephanie Colombini, WUSF-FM, Tampa, “Florida Matters: Navigating the Medical Marijuana Industry.”

Weather Reporting: 1, Tristram Korten and Alicia Zuckerman, WLRN News, Miami, “Final Flight Into Hurricane Michael Captured Rare Data on How Storms Intensify”; 2, Gene Wexler, Ed Torrence and Dave Wahl, WDBO-FM, Orlando, “Tornado Warning Coverage.”

Sports Feature: 1, Bobbie O’Brien, WUSF-FM, Tampa, “Lightning Have Made Tampa a ’Hockey Town‴; 2, Caitie Switalski, WLRN News, Miami, “Why Pickleball is Taking Over a Broward Hockey Rink Near You.”

Use of Sound for Radio: 1, Sammy Mack, WLRN News, Miami, “Amendment 9 in Two Acts: We Unbundle Arguments Around the Drilling and Vaping Ban”; 2, Cathy Carter, WUSF-FM, Tampa, ”″I Was Right There”: Herb Snitzer on Life Behind the Lens.”

Website/Digital: 1, Teresa Frontado, Jessica Weiss and Mihail Halatchev, WLRN News, Miami; 2, WOKV-FM, Jacksonville.

Digital Programming: 1, Danny (In Ho) Hwang, Katherine Lepri and Teresa Frontado, WLRN News, Miami, “Live From the 305”; 2, Rich Jones and Mike Buresh, WOKV-FM, Jacksonville, “Hurricane Ready - Before the Storm.”

Sportscast: 1, Tony Marino, WDBO-FM, Orlando, “Local Sports Update.”

Reporter: 1, Lindsey Kilbride, WJCT-FM, Jacksonville; 2, Stephanie Brown, WOKV-FM, Jacksonville.

News Anchor or News Team: 1, Gene Wexler, WDBO-FM, Orlando; 2, Luis Hernandez, WLRN News, Miami.

Radio Newscast: 1, WOKV-FM, Jacksonville, “Tracking Hurricane Michael”; 2, Luis Hernandez, Tim Padgett and Jessica Bakeman, WLRN News, Miami, “The Marjory Stoneman Douglas Shooting.”

Overall ′ Station of the Year: 1, WLRN News, Miami; 2, WUSF-FM, Tampa.

RADIO II

Feature ′ Hard News: 1, Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, “Everglades City Family Still Living in the Backyard a Year After Hurricane Irma”; 2, Dolores Hinckley, WUFT-FM, Gainesville, “Hurricane Michael Recovery.”

Feature ′ Light News: 1, Andrea Perdomo, WGCU-FM, Fort Myers, “The Holidays With Wotts Mercy”; 2, Sofia Millar, WUFT-FM, Gainesville, “The Last Laundromat.”

Feature ′ Cultural / Historical: 1, Nick Evans and Kate Payne, WFSU-FM, Tallahassee, “As Florida Schools Resegregate, Here’s a Look Back at Desegregation Fifty Years Ago”; 2, Shawn Mulcahy, WFSU-FM, Tallahassee, “Heritage, or Hate?”

General Assignment: 1, Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, “Children of Immigrants Join Rally After ICE Arrests in Collier County”; 2, Ryan Dailey and Ann Marie Wesler, WFSU-FM, Tallahassee, “Bon Voyage! Gulf Specimen Releases Two Kemp’s Ridley Turtles.”

General Assignment ′ Long Format: 1, Lynn Hatter, WFSU-FM, Tallahassee, “It’s Been 50 Years Since Florida Teachers Went on Strike. Today, It’s Illegal for Them to Do So.”; 2, Amy Nelson, WUFT-FM, Gainesville, “Traffic Stop Policies.”

Breaking News: 1, WUFT-FM, Gainesville, “Gilchrist County Deputies Killed”; 2, Andrea Perdomo, WGCU-FM, Fort Myers, “Shorebirds Fall Out of The Sky on a Southwest Florida Beach.”

Continuing Coverage: 1, WUFT-FM, Gainesville, “Hurricane Michael”; 2, Julie Glenn, Rachel Iacovone and Andrea Perdomo, WGCU-FM, Fort Myers, “Red Tide and Blue Green Algae Converge in Southwest Florida Waters.”

Investigative: 1, WUFT-FM, Gainesville, “Doggie Death Row.”

Series / Franchise Reporting: 1, Sascha Cordner, Lynn Hatter and Regan McCarthy, WFSU-FM, Tallahassee, “HBCU Profiles: Tell Them We Are Rising.”

Mid-Term Elections Reporter Assignment: 1, Andrea Perdomo and Julie Glenn, WGCU-FM, Fort Myers, “Fort Myers Native Matt Caldwell Claims Have Won Florida Agriculture Commissioner Race.”

Public Affairs: 1, Ryan Vasquez, WUFT-FM, Gainesville, “Every Vote Counts”; 2, Julie Glenn, Jessica Meszaros and Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, “Continuing the Conversation About Sex Trafficking Awareness Beyond the Month of January.”

Weather Reporting: 1, WUFT-FM, Gainesville; 2, Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, “Hurricane Michael Impacts Southwest Florida Communities.”

Sports Feature: 1, Meredith Sheldon, WUFT-FM, Gainesville, “Overcoming Adversity Through Archery”; 2, Rachel Iacovone, WGCU-FM, Fort Myers, “Everblades’ Strong Season Ends on Home Ice.”

Use of Sound for Radio: 1, Julie Glenn, WGCU-FM, Fort Myers, “Scientists Look for a Link Between Lake Okeechobee Releases and Red Tide.”

Digital Programming: 1, WUFT-FM, Gainesville; 2, Julie Glenn and Gina Birch, WGCU-FM, Fort Myers, “Grape Minds Podcast - Wine in a Can.”

Reporter: 1, Dolores Hinckley, WUFT-FM, Gainesville.

Radio Newscast: 1, Henry Coburn and Raymon Troncoso, WUFT-FM, Gainesville.

Overall ′ Station of the Year: 1, WUFT-FM, Gainesville.