AP NEWS

Friday’s Scores

November 17, 2018

GIRLS PREP BASKETBALL=

Brimfield 58, Wethersfield 48

Bushnell (B.-Prairie City) 44, Rockridge 36

Chicago (Noble Street Charter/UIC) 33, Holy Trinity 28

Chicago Resurrection 59, IC Catholic 41

Christian Liberty Academy 36, Westminster Christian 29

Danville Schlarman 57, Metamora 38

Fairfield 32, North Clay 14

Freeburg 44, Granite City 10

Fremd 72, Johnsburg 43

Galesburg 51, Rockford East 27

Illini West (Carthage) 33, Princeville 32

Lake Zurich 50, Cary-Grove 38

Lewistown 74, Farmington 27

Lisle (Benet Academy) 50, Batavia 26

Midwest Central 66, Tremont 32

Nazareth 47, Montini 40

Normal Community 54, Bloomington 34

Racine Park, Wis. 53, Payton 48

Sesser-Valier-Waltonville 53, Chester 41

Simeon 70, Bolingbrook 64

Springfield Lanphier 56, Breese Central 49

Vienna 52, Hamilton County 41

Wauconda 60, Belvidere 34

Zion Benton 42, Deerfield 21

2018 Thanksgiving Tournament=

Dundee-Crown 59, Streamwood 33

Hononegah 72, Algonquin (Jacobs) 15

Palatine 35, Crystal Lake South 32

Rockford Boylan 53, Huntley 27

St. Viator 58, South Elgin 44

Alton Tournament=

Breese Mater Dei 67, Alton 44

Pool Play=

Springfield Lanphier 56, Breese Central 49

Beecher Tournament=

Black Pool=

Bradley-Bourbonnais 67, Westmont 42

St. Laurence 46, Thornton Fractional North 35

Orange Pool=

Beecher 49, Peotone 47

Tinley Park 50, Illiana Christian 28

Clinton Tournament=

Cranberry Pool=

Clinton 35, Stanford Olympia 23

Columbia Tournament=

Alton Marquette 62, New Athens 28

Columbia 42, Triad 32

Greenville 37, Lebanon 28

Waterloo 52, Metro-East Lutheran 37

Dupo Tournament=

East Alton-Wood River 59, Waterloo Gibault 29

Marissa 54, Madison 20

DuQuoin Tournament=

Christopher 49, Murphysboro 32

Woodlawn 47, DuQuoin 29

Forreston Tournament=

Lanark Eastland 59, Forreston 42

Stockton 53, Rochelle 45

Gibson City Melvin Sibley Tournament=

Championship=

St. Joseph-Ogden 56, Villa Grove/Heritage 22

Fifth=

Fisher 54, Gilman Iroquois West 20

Tolono Unity 37, Catlin (Salt Fork) 35

Illinois Math and Science Tournament=

Pool A=

Elmhurst Timothy Christian 54, Aurora Math-Science 7

Ottawa 47, Harvard 19

Pool B=

Indian Creek 56, Normal University 38

Rosary 49, Aurora Christian 42

Lexington Tournament=

Lexington 59, Colfax Ridgeview 54, OT

Lyons Township Tournament=

Lyons 63, Chicago (Lane) 45

Wheaton North 62, Morton 26

Macomb Tournament=

Havana-Midwest Central Coop 55, Macomb 50

Illini Bluffs 66, Moline 52

Pleasant Plains 32, Pekin 24

Marion Tournament=

Herrin 42, Marion 29

Mundelein Tournament=

Carmel 49, Mundelein 31

Glenbrook South 60, Grant 36

Highland Park 48, Grayslake North 43

Norridge Ridgewood Tournament=

Pool B=

Walther Christian Academy 60, Lisle 37

Oak Lawn Richards Tournament=

Oak Lawn Community 55, Harvey Thornton 49

Oak Lawn Richards 59, Thornton Fractional South 49

Oakwood Tournament=

Champaign Judah Christian 35, Blue Ridge 33

Fithian Oakwood 59, Chrisman 10

Oregon Tournament=

Pool A=

Mendota 44, Ashton-Franklin Center 32

Pool B=

Hall 47, Milledgeville 17

Pool C=

Fulton 40, West Carroll 38

Pool D=

Amboy 54, Kewanee 31

Pana Tournament=

Blue Pool=

Pana 58, Brownstown - St. Elmo 25

Williamsville 57, Moweaqua Central A&M 53, OT

Orange Pool=

Centralia Christ Our Rock 48, Athens 39

Paris Tournament=

Charleston 62, Danville 38

Paris 68, Champaign Central 45

Pool play=

Eisenhower 57, Terre Haute North, Ind. 51, OT

Princeton Tournament=

Midland 36, Henry 28

Putnam County 33, Streator 29

Stark County 51, Bureau Valley 40

Salem Tournament=

Highland 57, Salem 23

Teutopolis 64, Centralia 35

Sauk Valley Tournament=

Rock Falls 48, Sterling Newman 20

Sterling 48, Stillman Valley 34

Somonauk Tournament=

Championship=

Sandwich 52, Newark 27

Seventh=

Hinckley-Big Rock 35, Somonauk 31

Third=

Plano 56, Aurora Central Catholic 45

Taylorville Tournament=

Bethalto Civic Memorial 59, Hillsboro 21

Mt. Zion 48, Taylorville 38

Warren Tournament=

East Dubuque 45, Galena 36

Waverly Tournament=

Auburn 69, Yorkville 60

Carrollton 67, South Fork 36

Concord (Triopia) 59, North-Mac 33

Springfield Lutheran 57, North Greene 26

Willowbrook Tournament=

Lockport 53, West Chicago 16

Stevenson 46, Lockport 38

Willowbrook 51, Aurora (East) 49

York Tournament=

Championship =

Niles West 48, Downers South 47

Fourth =

Prospect 60, St. Francis 21

Second =

York 59, Oswego East 51

Third =

River Forest Trinity 61, Conant 40

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

AP RADIO
Update hourly