AP NEWS

Lunenburg Hosts Sports, Basketball Camps

July 30, 2018

Members of the 30th annual Lunenburg Sports Camp pose during their camp session earlier this month. COURTESY PHOTO Sentinel and Enterprise staff photos can be ordered by visiting our SmugMug site.

LUNENBURG -- The 30th annual Lunenburg sports and 31st annual Lunenburg basketball camps were held during the weeks of July 9-12 and July 16-19, respectively. Dale Diamantopoulos directed both camps.

The Sports Camp hosted 62 participants, who stayed active in a number of activities, including traditional team games, cooperative games, and game variations, just to name a few.

The Basketball Camp hosted 103 eager youngsters of all ages who braved the heat to work on their skills with the help of a camp staff that included Bob Robuccio, Krista Diamantopoulos, Erik Dellasanta, Bob Membrino, Robbie Brand, Kevin Harrington, Susan Diamantopoulos and Lunenburg varsity basketball players Grace Hedlund and Adam Peplowski.

A special appearance was made by Bob Bourque, who helped initiate both camps with Coach Diamantopoulos 31 years ago.

The camp directors would like to thank the program sponsors, and especially the Lunenburg Turkey Hill Family Lions Club for offering scholarships to campers in need.

Top finishers from camp activities are as follows:

2-on-2 Scramble Champions

Div. 1 Boys: Mason Whitcomb and Alex Muchunsky

Div. 1 Girls: Autumn Tibbetts and Cassie Sanger

Div. 2 Boys: Jaxson Petricca and Peter Ruggiero

Div. 2 Girls: Lauren King, Charlotte Caiozzo and Emma Prokowiew

Div. 3 Boys: Brett Richard and Aiden Call

Div. 3 Girls: Margo Martell and Adeline Call

Div. 4 Boys: Grayson Duval and Dylan Lonquist

Free Throw Champions

Div. 1 Boys: Vinny Dellasanta

Div. 1 Girls: Julia Acampora

Div. 2 Boys: Ryan Kannaley

Div. 2 Girls: Maegan Martell

Div. 3 Boys: Brady Kelly

Div. 3 Girls: Maggie VanSickle

Div. 4 Boys: Dylan Dean

One-On One-Champions

Div. 1 Boys: Jaden Jenkins

Div. 1 Girls: Bella Petricca

Div. 2 Boys: Ryan Kannaley

Div. 2 Girls: Ellie Zivojinovic

Div. 3 Boys: Brady Kelly

Div. 3 Girls: Margo Martell

Div. 4 Boys: Grayson Duval

Spot Shooting Champions

Div. 1 Boys: Jon Deyo

Div. 1 Girls: Bella Petricca

Div. 2 Boys: Jaxson Petricca

Div, 2 Girls: Lyla Dellasanta

Div. 3 Boys: Manaseh Jarrett

Div. 3 Girls: Claire Nolan

Div. 4 Boys: Grayson Duval

Hustle Award Winners for the Week

Monday: Charlie Waltz

Tuesday: Julia Acampora

Wednesday: Mason Whitcomb

Thursday: McKenzie Belleza

Best Camper Camper Awards

Girls: Macie Mannone

Boys: Jon Deyo

The Basketball Camp sponsors this year included:

Lunenburg Gulf

Michael F. Cronin D.D.S.

Norton Ins. Services Inc.

Cherry Hill Ice Cream

New England Silk Screen

Robert Proctor Excavating

Letarte Construction

Walmart

The Sports Camp sponsors this year included:

Workers’ Credit Union

Norton Ins. Services Inc.

Robert Proctor Excavating

New England Silk Screen

Hannaford Brothers Supermarkets

Brideau Oil Corporation

Aubuchon Hardware

Letarte Construction

AP RADIO
Update hourly