AP NEWS
Related topics

Friday’s Scores

February 16, 2019
WRESTLING
3A Section 2
Quarterfinal

Apple Valley 48, Lakeville North 21

Lakeville South 46, Prior Lake 21

New Prague 49, Eastview 19

Shakopee 74, Burnsville 3

Semifinal

Apple Valley 49, New Prague 27

Shakopee 45, Lakeville South 18

Championship

Shakopee 40, Apple Valley 24

3A Section 3
First Round

Bloomington Kennedy 55, St. Paul Harding 17

Cretin-Derham Hall 53, St. Paul Central 21

Quarterfinal

Eagan 36, Park (Cottage Grove) 27

East Ridge 60, Bloomington Kennedy 19

Hastings 72, Cretin-Derham Hall 4

Woodbury 56, Henry Sibley 11

Semifinal

East Ridge 44, Woodbury 33

Hastings 54, Eagan 16

Championship

East Ridge 38, Hastings 25

3A Section 4
Quarterfinal

Mounds View 77, North St. Paul 0

Roseville 55, Tartan 15

Stillwater 69, Centennial 12

White Bear Lake 49, Spring Lake Park/St. Anthony 26

Semifinal

Mounds View 58, Roseville 18

Stillwater 62, White Bear Lake 15

Championship

Stillwater 35, Mounds View 19

3A Section 5
Quarterfinal

Buffalo/West Lutheran 43, Osseo 35

Rogers 42, Mound Westonka/Holy Family Catholic 28

St. Michael-Albertville 67, Robbinsdale Armstrong 6

Wayzata 54, Maple Grove 21

Semifinal

St. Michael-Albertville 53, Rogers 12

Wayzata 44, Buffalo/West Lutheran 27

Championship

St. Michael-Albertville 51, Wayzata 20

3A Section 6
Quarterfinal

Chanhassen 47, Minneapolis Washburn 24

Eden Prairie 60, Minneapolis Southwest 15

Hopkins 48, Minneapolis South 24

Minnetonka 54, Edina 15

Semifinal

Eden Prairie 49, Hopkins 18

Minnetonka 37, Chanhassen 23

Championship

Eden Prairie 42, Minnetonka 33

3A Section 7
First Round

Andover 30, Champlin Park 27

Quarterfinal

Anoka 50, Andover 23

Blaine 34, Cambridge-Isanti 33

Coon Rapids 48, St. Francis 18

Forest Lake 53, Elk River 18

Semifinal

Anoka 37, Blaine 29

Forest Lake 39, Coon Rapids 24

Championship

Forest Lake 43, Anoka 18

1A Section 2
First Round

Blooming Prairie 39, WEM/JWP 37

Lake Crystal-Wellcome Memorial Area 54, LeSueur-Henderson 23

United South Central 54, St. Clair/Mankato Loyola 21

1A Section 4
First Round

Trinity 52, St. Agnes 13

Quarterfinal

Atwater-Cosmos-Grove City 72, Trinity 4

Eden Valley-Watkins 52, Norwood-Young America 24

Howard Lake-Waverly-Winsted 63, Spectrum 9

Kimball 54, Sibley East 15

Semifinal

Atwater-Cosmos-Grove City 71, Eden Valley-Watkins 3

Kimball 37, Howard Lake-Waverly-Winsted 33

Championship

Atwater-Cosmos-Grove City 56, Kimball 10

1A Section 5
Semifinal

LPGE/Browerville 49, Belgrade-Brooten-Elrosa 15

Minnewaska 49, Benson 18

Championship

LPGE/Browerville 37, Minnewaska 25

1A Section 6
Quarterfinal

Border West 34, New York Mills 28

West Central/Ashby/Evansville 57, Pelican Rapids 16

Semifinal

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 64, Border West 12

Ottertail Central 34, West Central/Ashby/Evansville 25

Championship

Bertha-Hewitt/Verndale/Parkers Prairie 45, Ottertail Central 12